ADRENALINIUM 2015

Podsumowania i podziękowania czas nastał, gdyż VIII Festiwal Górski „ADRENALINIUM” 2015 się odbył, zadziałał.

Zatem Kochani!

Chcemy Wam wszystkim podziękować za udział w Adrenalinie!!! Te trzy dni były bardzo intensywne i kosztowały nas wszystkich, tj. ekipę Kino Janosik, wolontariuszy, ekipę Żywiec Zdrój, ekipę Odziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu, PTT, chłopaków z GOPRu, duuużo pracy i energii! Energia ta została spożytkowana w najlepszy z możliwych sposobów, wyzwalając mega satysfakcję i radochę ze wspólnego działania!!!
I o to chodzi!!!

Mamy nadzieję, że cały program- warsztaty, spotkania, filmy, gry i konkursy, a nawet wspólne pląsy podczas Silent Disco i w Was obudziły nowe pokłady mocy! Chcemy w tym miejscu podziękować przede wszystkim firmie Żywiec Zdrój S.A., dzięki której impreza w ciagu ostatnich dwóch lat nabrała rozmachu i stała się widoczna na arenie ogólnopolskiej.
Dzięki wszystkim partnerom medialnym, którzy głosili wieść o naszej Adrenalinie po świecie:
Portal Górski, Gazeta Żywiecka, naszemiasto.pl, Radio Bielsko, Radio Eska, TVP Katowice, portalom górskim i magazynom, poświęconym tej tematyce.

Dziękujemy wszystkim fundatorom nagród!
Dzięki Wam wyróżnione zostały nie tylko najlepsze prace fotograficzne i filmowe, ale także uczestnicy gry terenowej i nasi widzowie:
Viking
Meindl polska
Pracownia Sprzętu Alpinistycznego MA??ACHOWSKI
PajakSport.pl – odzież puchowa, plecaki, śpiwory
Sportmaster i marce Neverland
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych i Filmoteka Narodowa
Hi Mountain
GOPR
MOSiR i I…Sport
Starostwo Powiatowe w Żywcu
Urząd Miasta

Dzięki za spotkania:
Fundacja Machina Fotografika i Nikko Biernacka
Aleksander Doba
Andrzej Bargiel
Kasia Biernacka
Jacek Matuszek i ??ukasz Dudek
Fabryka Przygód
Alfred Sosgórnik
Wataha w podróży

Dziękujemy jurorom konkursu foto i konkursu filmowego!
Dzięki dj Larsen i Dr Mike za świetne party!

Dzięki GIT Studio Reklamy za kolejny rok wsparcia promocyjnego!

Dzięki za świetne warsztaty dla najmłodszych fanów Adrenalinium :
Opowiadamy o świecie
Żywieckiej Fundacji Rozwoju
Ani Kwaśny
GOPR

Dzięki za gastronomiczną obsługę Kawiarnia Wiedeńska i Piwiarni Żywieckiej.

I przede wszystkim dzięki Wam – drodzy widzowie. Festiwale istnieją dzięki swojej publiczności – to ona jest „winna” tej atmosferze magicznej.

Niech moc będzie z nami!!! Do zobaczenia za rok!

CO SIE DZIAŁO W 2015?

VIII Festiwal Górski Adrenalinium odbywający się w dniach 23-25 października w kinie Janosik w Żywcu to przede wszystkim spotkania z podróżnikami, m.in. zwariowanym, pełnym energii gawędziarzem Aleksandrem Dobą, rekordzistą w zjazdach z ośmiotysięczników Andrzejem Bargielem, czy wędrującą z psiakiem parą- „Wataha w podróży”, speleolożką Kasią Biernacką,a także Alfredem Sosgórnikiem, ??ukaszem Dudkiem i Jackiem Matuszykiem. W kinie pokażemy także najlepsze filmy górskie i podróżnicze, bloki filmowe z tytułami konkursowymi oraz wystawę konkursowej fotografii z adrenaliną w temacie.

W namiocie festiwalowym, do którego wstęp był darmowy, dzieci  mogły uczestniczyć w co najmniej 7 działaniach warsztatowych. Wśród propozycji warsztatowych, które maja na celu promowanie pasji do gór: Warsztaty podróżnicze, które poprowadziła para etnologów, realizująca projekt „Opowiadamy o Świecie”, Eko warsztaty, warsztaty Ani Kwaśny z psiakami w roli głównej oraz zajęcia ratunkowe z grupą GOPRu. Oprócz tego uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej w trakcie festiwalu, wystąpieniach ludzi, którzy opowiedzą o swoich projektach, m. in. www.odkropkidokropki.pl, sekcji konnej żywieckiego Oddziału PTTK, czy Fabryki Przygód, która przejechała Kubę na monocyklu. Koło Miejskie, działające przy PTTK przygotowało na tę okoliczność warsztaty ze znakowania i krótki film o swojej działalności. Zajęcia w namiocie były doskonałą okazją do spędzenia kreatywnie czasu z całą rodziną. W sobotę można było także przyjść posłuchać podróżujących z psem Wataha w podróży, natomiast wieczór sobotni to również czas integrowania i poznawania się i impreza SILENT DISCO! Tam też swoje stoisko miał partner główny Festiwalu- firma Żywiec Zdrój S.A. , która po raz kolejny był z nami!

NASZYMI GOŚĆMI W 2015 BYLI:

ALEKSANDER DOBA– polski podróżnik i kajakarz. Jako pierwszy opłynął Bałtyk i jezioro Bajkał. Odbył dwie Transatlantyckie Wyprawy Kajakowe. Pierwsza z nich trwała trzy miesiące i rozpoczęła się w Dakarze. Zwycięzca wielu nagród, w tym nagrody Kolosa za samotne przepłynięcie kajakiem Atlantyku z Lizbony na Florydę. Otrzymał także tytuł Podróżnika roku, przyznany przez czytelników amerykańskiej edycji National Geographic.

ALFRED SOSGÓRNIK– marzyciel, pomysłodawca i organizator wielu przedsięwzięć o ekstremalnym charakterze, jak wyprawy na największą turnię skalną Trango Nameless Tower, czy narciarsko– wspinaczkowe wyprawy w góry Tien Szan i Kordyliery Peruwiańskie. Autor nowych dróg wspinaczkowych w Himalajach i Andach. Autor fotobloga „Oczami Buddów” i projektu kulturoznawczego „Człowiek w drodze”. Laureat nagrody Kolosy. Autor filmów dokumentalnych, widowisk muzycznych i wideoklipów. Twórca muzyki filmowej.

ANDRZEJ BARGIEL– himalaista, biegacz górski i skialpinista. Pomysłodawca projektu Hic Sunt Leones, który ma na celu ukazanie tego, że narciarstwo jest możliwe także na dachu świata, jakim są najwyższe pasma górskie. Andrzej Bargiel jest pierwszym Polakiem, któremu udało się zdobyć na nartach ośmiotysięczniki Shishapangma i Broad Peak i zjechać z nich na nartach. Jak sam o sobie mówi – zawsze był żywiołowym dzieckiem, a ujście tej energii odnalazł w sportach. Zdecydowanie wyszło mu to na dobre!

DR LOVE /Yardee Crew, Hlobosz Hlobosz/ Sosnowiec- jako DJ gra imprezy jamajskie, funkowe, hip-hopowe ale najlepiej czuje się po wymieszaniu tych gatunków w mash up’owym stylu.

JACEK MATUSZEK– utalentowany fotograf i filmowiec, wicemistrz Polski w Boulderingu z 2007 roku, instruktor wspinaczki. Regularnie pokonuje w skałach drogi do 8c. Do swojego wykazu zdążył już zapisać perełki takie jak Pata Negra 8c, Fumar Perjudica 8c, Geminis 8b+ oraz kilka 8a OS. Reprezentant Polski na arenie międzynarodowej. Razem z ??ukaszem Dudkiem od kilku lat konsekwentnie realizują kolejne górskie projekty. Pierwszym poważnym wyzwaniem, rzuconym w 2013 roku, było pokonanie Trylogii Alpejskiej*, czyli trzech legendarnych dróg, które w momencie powstania stanowiły najtrudniejsze wielowyciągowe propozycje na świecie.

JACOB LARSEN /Kolektyw MniaM/ Mysłowice- jako DJ gra głownie muzykę elektroniczną

ŁUKASZ DUDEK to pierwszy polski wspinacz, który pokonał mityczną granicę trudności 9a. Jest autorem najtrudniejszych propozycji wspinaczkowych w Polsce: drogi sportowej Made in Poland 9a oraz boulderu Ali Baba 8B+. Wielokrotny medalista zawodów Pucharu Polski na prowadzenie, były członek Kadry Narodowej. Wykaz z trzynastoma drogami za 9a (w tym takie klasyki jak Martin Krpan, Underground, Estado critico, Jungle Speed czy Xaxid hostel) plasuje go w światowej czołówce wspinaczy skalnych.
KATARZYNA BIERNACKA–  jest grotołazem, członkiem Speleoklubu Warszawskiego. Od 2001 roku jeździ na wyprawy jaskiniowe do Meksyku, gdzie wraz z amerykańskimi grotołazami działa w Cheve i Huautla – dwóch najgłębszych systemach półkuli zachodniej. Robi pod ziemią zdjęcia, ostatnio także filmuje. Jest szefową Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju.
WATAHA W PODRÓŻY– czyli dwoje ludzi i czworonóg. Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski podróżują wraz z Diuną– wilczakiem czechosłowackim. Pierwszą wyprawą były Indie i Himalaje. Nie było łatwo, zwłaszcza z czworonogiem w podróży, jednak po 55-ciu dniach drogi dopięli swojego celu. Przeszli Himalaje ze wschodu na zachód. Kolejnym celem była Mongolia.

SYLWIA (NIKKO) BIERNACKA i 440KM PO ZMIAN??– inspiratorka, fotografka, trenerka i liderka społeczna. Pomysłodawczyni inicjatywy 440 KM PO zmianę. Idąc 440 km brzegiem Bałtyku Nikko, wraz z pozostałymi członkiniami Fundacji Machina Fotografika , wspiera kobiety z niepełnosprawnością ruchu. Dzięki swojej podróży pomagają ludziom spełnić marzenia o samodzielnym poruszaniu się i aktywnym życiu poprzez przekazanie protezy lub wózka i zapewnienie wsparcia psychologicznego.

KOLEKTYW FABRYKA PRZYGÓD i KUBA NA JEDNYM KOLE– kolektyw Fabryka Przygód to przyjaciele hołdujący miłość do adrenaliny i praktykę energii. Buńczuczni prowokatorzy pragnący wykrzyczeć śmiałość, bunt i kwestionowanie świata. Projekt „Kuba na jednym kole, czyli 1100km na monocyklach” to wyprawa obnażająca Kubę jako świat bez cygar, mohito i salsy. Przez ponad 1100 km i 30 dni, trójka śmiałków, mająca za swój jedyny środek transportu monocykle*, stała się atrakcją nie tylko dla mieszkańców wyspy, ale i turystów odwiedzających Kubę.

*monocykl- jednokołowy, cyrkowy rower.

PRZEJŚCIE TRANSBESKIDZKIM SZLAKIEM KONNYM- o swojej wyprawie na koniach opowiedzą jej uczestnicy z Komisji Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK Żywiec. Podczas spotkania zostanie również zaprezentowany 15 minutowy film z wyprawy.

SEBASTIAN SZEMIK i OD KROPKI DO KROPKI– Sebastian- podróżnik, członek Oddziału z Koła PTTK w Pietrzykowicach, ale też pomysłodawca i realizator projektu „Od kropki do kropki”. Założeniem projektu było osobiste przejście Głównym Szlakiem Beskidzkim i relacjonowanie na blogu odkropkidokropki.pl przebiegu trasy, odkrywając jednocześnie walory historyczne, przyrodnicze i kulturowe szlaku. Szlak przebiegał przez: 30 gmin, 11 powiatów, 7 pasm górskich, 7 miast, 4 Parki Narodowe, 3 uzdrowiska, 3 województwa.

WARSZTATY 2015:

DZIECIAKI POZNAJĄ PSIAKI czyli BEZPIECZNE RELACJE Z PSEM

TERMIN: 25.10 GODZ. 16.30

Jak wygląda świat czworonoga? Jak kształtować właściwą postawę względem psów? Jak rozpoznać psie emocje (złość czy strach)? Jakimi zasadami powinniśmy się kierować  w kontakcie z psiakami?

Tą wiedzę zaprezentuje uczestnikom warsztatów ANNA KWAŚNY podczas interaktywnych zabaw, z pomocą prezentacji multimedialnych i oczywiście w towarzystwie sympatycznego, kudłatego czworonoga.

Prowadzenie : ANNA KWAŚNY – szkoleniowiec-behawiorysta prowadzi konsultacje dotyczące zaburzeń w zachowaniu psów, szkolenia w zakresie posłuszeństwa, przygotowuje psy do pracy użytkowej; założycielka Fundacji „PIES W S??UŻBIE CZ??OWIEKA” i dogoterapeutka.

WARSZTATY PODRÓŻNICZE – OBJAZDOWA PIEKARNIA

TERMIN: 24.10 GODZ. 12.00, 25.10. GODZ.12.00

W czasie tych zajęć prześledzimy historię chleba od starożytności do czasów współczesnych. Zobaczymy jak dziś chleb wygląda na całym świecie i opowiemy o wartościowaniu chleba w polskiej kulturze ludowej. Trochę teorii i czas na pracę – dzieci upieką PYSZNE BU??ECZKI. Podczas warsztatów dzieciaki będą miały możliwość: zobaczenia jak piecze się chleb w tradycyjnej tureckiej piekarni, poznania historii chleba i zobaczenia chleba m.in. w Gruzji, Indiach czy Wietnamie, dotykania, wąchania mąki, zmierzenia się z łopatą chlebową, ale też wyciągnięcia z pieca własnego, pachnącego  pieczywa.

objazdowa piekarnia

WARSZTATY PODRÓŻNICZE – HERBACIANY SZLAK

TERMIN: 24.10. GODZ. 14.30, 25.10 GODZ. 14.00

Przy tradycyjnej muzyce i czarce herbaty zapraszamy w herbacianą podróż.  Z czego i jak się robi herbatę? Czym była i jest herbata dla Chińczyków? Zobaczymy jak i kiedy herbata pojawiła się w Europie. Opowiemy o kliperach herbacianych, wielbłądach i kolei transsyberyjskiej.

Czy herbata jest zdrowa? Co możemy dodać żeby była jeszcze smaczniejsza? Spokój, harmonia i wyciszenie – to klimat w jakim powinno pić się herbatę – zobaczymy czy i nam się uda.

Może się wydawać, że to za trudny temat dla przedszkolaków czy uczniów klas 1-3, ale wiadomości są dostosowywane odpowiednio do wieku naszych odbiorców, a chwila, w której dzieci w spokoju i skupieniu chlipią zieloną herbatę z wietnamskich czarek, jest chwilą naprawdę wzruszającą a nawet magiczną.

Prowadzenie: ANNA CZAPEK i PIOTR MOJŻESZEK – para podróżników,  którzy większość swojego czasu spędzają w podróży, by później się tym dzielić z dzieciakami

herbaciany szlakEKO-EDU NA WESO??O

TERMIN: 25.10. GODZ. 18.00

O naturalne środowisko dbać należy – wiemy, ale jak przekazać to ciekawie? Oczywiście przez zabawę. Eko-edukacja to zajęcia interaktywne, dzięki którym dzieci dowiedzą się- co należy robić, by chronić środowisko,- co się dzieje z odpadami i jakie są ich losy, jak oszczędzać energie i wodę.. Dzięki symulatorowi uczestnicy poznają odnawialne źródła energii oraz obieg wody w przyrodzie, zobaczą jak wygląda ekologiczny dom, dowiedzą się jak ciekawie można wykorzystać niektóre z odpadów. będą miały do dyspozycji gry planszowe, makiety i mnóstwo drobiazgów do wykonania własnych prac.

Prowadzenie: JOANNA ŚWIST – edukatorka, doświadczona w prowadzeniu warsztatów, nie tylko ekologicznych, z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W życiu prywatnym przekładająca rower nad samochód i aktywnie działająca w szerzeniu świadomości ekologicznej razem Żywiecką Fundacją Rozwoju

edu eko na wesoło

„BĄDŹ BEZPIECZNY W GÓRACH” WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY DLA DZIECI

TERMIN: 24.10 GODZ. 16.45

Podczas warsztatów, w formie nauki przez zabawę, dzieci będą mogły nabyć cenną wiedzę i umiejętności z zakresu bezpiecznych  zachowań w górach, zostaną poinstruowani,  jak uniknąć niebezpiecznych wypadków, a gdy te niestety już się zdarzą, jak skutecznie reagować

Prowadzenie: wykwalifikowani ratownicy GOPR.

WARSZTATY I KONKURSY Z PTTK (OTWARTE)

TERMIN:  24 I 25.10  – OTWARTE

PTTK przygotowało atrakcje dla dzieci na cały weekend festiwalowy. Wszystkich przybyłych zatem czekają konkursy, jak próba celności, konkurs wiedzy o koniach, gra terenowa, malowanki oraz warsztaty znakarskie.

GRY, ZABAWY I KONKURSY W RAMACH PROGRAMU „PO STRONIE NATURY”Z ŻYWIEC ZDRÓJ S.A. (OTWARTE)

TERMIN: 24 I 25.10 – OTWARTE

FILMY KONKURSOWE:

Oto bloki, tytuły oraz twórcy:

 • BLOK I, piątek, 17.20
 • I. JEDEN DZIEN W GÓRACH- TOMASZ JAKUBAS
 • II. 60 SEKUND- TOMASZ SPACZEK
 • III.POŚLUBNY KAZBEK- MARTA S??OWIK, RAFA?? BA??AŚ
 • BLOK II, sobota, 14.30
 • IV. MOVEMENTS- ALFRED SOSGÓRNIK
 • V. ŚCIGANI – ALFRED SOSGÓRNIK
 • VI. W PÓŁMROKU TATR – JOLANTA K??DZIOR
 • BLOK III, niedziela, 12.00
 • VII. BIESZCZADY TOUR- PIOTR SZYDLAK, MICHA?? BU??AWA
 • VIII.ZAMIEĆ- MICHA?? ZIELI??SKI, JAROS??AW RYTWI??SKI
 • IX. WE ARE RIVER TRAILS- ??UKASZ ??ATANIK