Są takie inicjatywny, które warto wspierać!

Już od 19 października podczas naszego festiwalu możecie wspomóc akcję charytatywną zorganizowaną dla Mariki Noszczyk – jednej z młodszych kinomaniaczek żywieckiego kina „Janosik”.
Marika ma 7 lat i zmaga się z ciężką chorobą – przepukliną oponowo-rdzeniową, wodogłowiem, pęcherzem neurogennym i wieloma innymi schorzeniami. Przeszła kilka poważnych operacji, ale wiele jeszcze przed nią. Rehabilitacja i ciągła walka o poprawę życia trwa i Wy możecie w tej walce pomóc. Zbieramy środki na rehabilitację i operację Mariki, które przekażemy na jej konto. Akcja przeprowadzana jest za zgodą Fundacji Zdążyć z pomocą, której Marika jest podopieczną.

Marika przyszła na świat 30 lipca 2010 roku z przepukliną oponowo-rdzeniową otwartą w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, poważną wadą centralnego układu nerwowego. Następstwem tej poważnej wady jest: niedowład kończyn dolnych, zniekształcenie stóp, neurogenne zwichnięcie stawu biodrowego, uszkodzenie funkcji układu moczowego oraz wodogłowie.
Marika już od ponad 7 lat zmaga się z chorobą, walcząc o uzyskanie jak największej sprawności. Przepuklina spowodowała wiele uszkodzeń w splocie połączeń nerwowych i rdzeniowych organizmu. Co roku Marika robie wiele postępów, które przybliżają ją do większej samodzielności ruchowej. Od urodzenia uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych, turnusach, konsultacjach medycznych i ortetycznych, które wymagają od niej nie mal olimpijskich pokładów siły i determinacji, a od nas dużych nakładów finansowych. Marika przeszła już w swoim krótkim ale intensywnym życiu kilka operacji, które niestety nie były ostatnimi. Pomimo wielu ograniczeń związanych z chorobą jest wesołą, uśmiechniętą, pomysłową dziewczynką z pięknymi marzeniami, które razem z nią podzielamy. Wraz z lekarzami, rehabilitantami robimy wszystko by się spełniły. Nasz cel to ustabilizowanie chodu Mariki, wyeliminowanie rotacji stóp, zabezpieczenie bioder przed całkowitym zwichnięciem, co mogłoby zaprzepaścić to co już osiągnęła, czyli chodzenie oraz zapobieganie dalszemu krzywieniu kręgosłupa -skoliozie a w konsekwencji kolejnej operacji. Potrzeby Marii rosną wraz z wiekiem, ponieważ pojawiają się nowe wyzwania i zagrożenia. Bardzo zależy nam na Waszym wsparciu tej często nie sprawiedliwiej i nierównej walce z chorobą. Dlatego bardzo prosimy o wsparcie – każda kwota ma znaczenie.