2017 – Filmy konkursowe

#THECHOICEISYOURS/ POLSKA, REŻ. F. SAWICKI, D. BORTH, 2 MIN. ’58
Krótki film opowiadający historię dwóch rowerzystów downhillowych.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 18.45

ALPINE WALL TOUR/ POLSKA, REŻ. W. KOZAKIEWICZ, 46 MIN.
Dokument o dwóch wybitnych alpinistach – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy jako pierwsi na świecie powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech – Brento Centro. W tym samym roku skompletowali Alpejską Trylogię oraz wspięli się przez największy dach skalny w Alpach – drogę Bellavista. Film ten to uniwersalna opowieść – dokument nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale przede wszystkim w autentyczną historię o pokonywaniu własnych słabości, o pasji i o partnerstwie w górach.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 17.00

BIAŁA WODA TYROLU/ POLSKA, REŻ. G. GLUZA, 4 MIN. ’52
Film ukazuje Tyrol, jako krainę geograficzną, która może być atrakcyjna również latem. Rzeki spływające z alpejskich lodowców są doskonałe do uprawiania kajakarstwa górskiego oraz raftingu. Obraz stara się uchwycić szybkość i dynamikę związaną z pokonywaniem trudniejszych odcinków (III i IV White Water), a także ukazuje bogatą infrastrukturę turystyczną przeznaczoną dla osób, które chcą poczuć dreszczyk adrenaliny.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 13.00

BIEGACZE/ POLSKA, REŻ. Ł. BOROWSKI, 65 MIN.
Podczas wyścigu uczestnicy pokonują ponad 300 kilometrów. Przez dwie doby biegacze nie śpią, nie mają przystanków, nawet posiłki przyjmują biegnąc. Po kilku godzinach schodzą paznokcie u nóg, po kilkunastu pojawia się krwawienie z sutków, omdlenia, odwodnienia. Po 24 godzinach doświadczają halucynacji. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię. Nie trwa ona jednak zbyt długo. Bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym biegu.Biegi ekstremalne to zawody na dystansie przekraczającym 100 kilometrów lub zawody czasowe, trwające powyżej 24 godzin. Wyścigi takie organizowane są na całym świecie, również w Polsce. Biorą w nich udział wspólnie mężczyźni i kobiety. Zawody dzielą się na szosowe i terenowe, organizowane w bardzo trudnym terenie. Aby ukończyć bieg, należy zmieścić się w wymagającym limicie czasu. W zawodach zwykle bierze udział kilkadziesiąt osób. Około połowa z nich rezygnuje z powodu kryzysu psychicznego lub wycieńczenia. Dlaczego ludzie biorą udział w wyścigach, podczas których przebiegają ponad 300 kilometrów w dwie doby, co okupują morderczym wysiłkiem, trwającym wiele dni po biegu wycieńczeniem, ciężkimi kontuzjami? Lekarze wprost nazywają takie zawody szaleństwem. Poprzez ekstremalne bieganie zawodnicy odreagowują rozmaite frustracje życia codziennego – wyjątkowo stresującą pracę, życie osobiste, traumatyczne wydarzenia z przeszłości. Jednocześnie bohaterów coś łączy: jest to tęsknota za przeżywaniem życia w pełni, brak kontaktu z rzeczywistością i z samym sobą, poczucie niespełnienia. Jak sami mówią, tylko podczas maratonu czują, że żyją naprawdę.
Łukasz Borowski – Scenarzysta, reżyser. Urodzony w Łodzi, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz PWSFTviT w Łodzi oraz Programu Dokumentalnego Dok Pro w Szkole Wajdy. Jego ostatni film dokumentalny „3 dni wolności” zdobył kilkanaście nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Huesca ( Nagroda Specjana Jury ), Nagroda Specjalna Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Batumi International Art House Film Festival, Nagroda Specjalna na Padva Euganea Film Festival czy wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Visions du Réel”. Wygrał takie festiwale jak : Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty” (Najlepszy Polski Krótkometrażowy Film Dokumentalny). „Biegacze” to jego debiut pełnometrażowy.
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ NIEDZIELA/ godz. 13.45

CALIFORNIA DREAMIN’ / POLSKA, REŻ. M. ZIELIŃSKI, 6, MIN. ’30
W lipcu 2017 miałem przyjemność towarzyszyć profesjonalnemu snowboardziście – Marco Grilicowi  w jego 10 dniowej wycieczce po Kalifornii.  Jak to bywa z tego typu osobowościami, nudy nie było! Każdego dnia czas był organizowany tak, aby zrobić coś szalonego i wyzwalającego adrenalinę. Autorzy zapraszają na wyprawę przepełnioną surfingiem, snowboardingiem, skokami ze spadochronem oraz pięknymi krajobrazami Kalifornii. Enjoy!
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 18.50

CHASING THE BREATH/ POLSKA, REŻ. A. DMOCH, 59 MIN.
Film o człowieku, który chce wygrać jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Dokument ukazuje treningi oraz mentalne przygotowania Roberta Celińskiego do startu w Tenzing Hillary Everest Marathon. Prawdziwość oraz emocje wciągają nas we wspólne treningi z bohaterem, proces aklimatyzacji, a także w sferę prywatną, która ujawnia się podczas najtrudniejszych momentów. Chasing The Breath to obowiązkowa pozycja nie tylko dla sportowców, ale również dla osób, które marzą o zdobyciu swojego własnego Everestu. W filmie znajdziemy garść pozytywnych emocji oraz motywacji.
Więcej: www.facebook.com/ChasingTheBreath
O REŻYSERZE: Art director, fotograf, filmowiec. Na co dzień pracuje w dziale kreacji agencji reklamowej. Twórca wielu lubianych, rozpoznawalnych i nagradzanych reklam telewizyjnych. Zdjęcia jego autorstwa były publikowane w magazynach drukowanych, w wielu artykułach internetowych, a także wykorzystywane w kampaniach reklamowych. W 2016 zrealizował swój pierwszy długometrażowy film dokumentalny „Chasing The Breath”.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 19.00

DROGA JEST CELEM NA PRZYKŁADZIE NANGA PARBAT J4A/ POLSKA, IRLANDIA, M. KLONOWSKI, SAMO SIE, 27 MIN.
25 minutowe streszczenie pięciu wypraw na tą samą górę, a jednocześnie film – muzyczna podróż. Pokój, Miłość i muzyka podczas zimowych wypraw na Nanga Parbat. To, co przykuwa uwagę to obraz Pakistanu, tak odległy od tego, co mamy okazję zobaczyć w mass mediach.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 13.15

FAST LINE CHALLENGE 2017 – #3/ POLSKA,  REŻ. PATOLO, 3 MIN. ’23
Krótka relacja z zawodów: treningi, zawody, skoki  w dal, czyli 3 minuty czystej jazdy.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 12.55

HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE/ POLSKA, REŻ. K. P. BOGOCZ, M. MACUG/, EMMA PRODUCTION, 63 MIN.
Dokumentalny film drogi przedstawiający sylwetkę Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem napędzanym tylko siłą mięśni. Ten niezwykły wyczyn, uhonorowany wieloma nagrodami, z tytułem Podróżnika Roku magazynu National Geographic na czele, spowodował, że nieznany szerzej emeryt z Polic stał się bohaterem i inspiracją dla rzeszy osób na całym świecie, co sam Aleksander Doba komentuje z właściwym sobie dystansem. Nasza ballada pełna jest z resztą refleksji, ale też anegdot, ale przede wszystkim jest swego rodzaju apoteozą optymizmu i dążenia do realizacji marzeń.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 13.45

HARDTAIL HUCKING 2.0/ POLSKA, REŻ. M. MATUSZNY/,  2 MIN. ’30

Film jest kontynuacją pierwszej cześci. Tym razem całosć materiału była realizowana w małej słowackiej miejscówce. Połączenie freeride’u rowerowego w pięknych górach.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 12.50

KORONA WARSZAWY/ POLSKA, REŻ. J. MENCWEL I SZ. ŻUREK,  18 MIN.
Nic nie zapowiadało, że ta zima będzie przełomowa w historii Polskiej Wspinaczki Nizinnej. Tymczasem w lutym 2015 roku pięciu śmiałków porwało się na coś, co do tej pory wydawało się nieosiągalne dla zwykłego człowieka. Zdobyć mityczną Koronę Warszawy w jednym sezonie zimowym — to czyste szaleństwo, kompletny absurd i totalna fikcja. Co naprawdę zdarzyło się pod Kopą Cwila? Co czuli wspinacze po zdobyciu Góry Gnojnej? Dlaczego wydarzenia, które miały miejsce podczas wspinaczki na Monte Kazury zmieniły na zawsze ich życie? Trzeba było czasu, aby bohaterowie historycznej ekspedycji odważyli się stanąć przed kamerą i wyjawić całą prawdę. „Korona Warszawy: Prawdziwa Historia” to zapis zmagań człowieka z naturą i własnymi słabościami. Trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni, braterstwie liny, woli walki, a także poświęceniu i samotności. Dokument pokazujący prawdziwą naturę człowieka postawionego przed ekstremalnym wyzwaniem. Portret zbiorowy pokolenia wspinaczy tak zwanej nowej fali.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 12.30

MAMA/ POLSKA, REŻ. W. KOZAKIEWICZ, 45 MIN.
Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” mówi Kinga Ociepka-Grzegulska – jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej i pokonać drogę, której do tej pory nie poprowadziła żadna kobieta. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.
O REŻYSERZE: Wojtek Kozakiewicz – twórca filmowy specjalizujący się w tematyce outdoorowej. Współpracował ze światową czołówką sportowców uprawiających wspinaczkę i highlining. Reżyser i operator kamery programów o sportach outdoorowych dla Canal+ i Discovery Channel. Jego film „Alpine Wall Tour” zwyciężał w 2016 roku podczas największych polskich festiwali filmu górskiego w Lądku-Zdroju i Krakowie w kategorii Najlepszy Polski Film. Mieszkaniec Krakowa, od 2004 roku aktywny i zaangażowany wspinacz sportowy.
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ NIEDZIELA/ godz. 15.00

NIE DOJECHAĆ NIGDY/ POLSKA, REŻ. B. LISEK, 60 MIN.
„Cały mój dom razem z meblami upchany w czterech niewielkich sakwach. Dobra, krzepiąca myśl, jak niewiele potrzeba do życia.” Piotr Strzeżysz, „Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata”. „Nie dojechać nigdy” to opowieść o życiu Piotra Strzeżysza – współczesnego nomady, który od ponad 20 lat włóczy się po świecie ze swoim jednośladem. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, zmartwienia mamy, koty i przemożna chęć niedojechania do celu – to wszystko składa się na portret jednego z najoryginalniejszych polskich podróżników, laureata Kolosa 2014 oraz autora „Powidoków” i „Snupowrotu”, który od zawsze marzył, żeby być ptakiem.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 17.45

POD CIĘŻAREM WOLNOŚCI/ SŁOWACJA, REŻ. P. BARABASZ, 60 MIN.
Niosąc na własnych barkach stukilogramowe ładunki tatrzańscy tragarze muszą sprostać niejednokrotnie burzom, śnieżycom i brnąć w głębokim śniegu. Robią to, by codziennie zaopatrywać tatrzańskie schroniska po słowackiej stronie. Poznajemy bliżej ich wewnętrzny świat, a także motywacje, które skłoniły ich do wybrania tego zdawałoby się niewdzięcznego zajęcia. A może przy okazji dowiemy się czegoś o naszym własnym bagażu, który niesiemy przez życie?
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 19.15

Filmy pozakonkursowe:

wild africaDZIKA AFRYKA 3D/ Reż. P. Morris, N. Nightingale, M. Slee/ 2017 /42 MIN.
Dzika Afryka to kolejna po Małych Gigantach produkcja BBC Earth. Film zabierze nas w niezwykłą podróż po magicznym i jednocześnie dramatycznym kontynencie – Afryce. Naszym przewodnikiem w tej podróży będzie woda, wraz z którą zajrzymy na górskie szczyty, w koryta potężnych rzek i jeziora pełne życia. Przemierzymy wilgotne lasy tropikalne i ogromne wodospady aż trafimy na jałowe pustynie i sawanny. Nadmiar lub niedobór wody często określa strategie życiowe zwierząt i mieszkańców, którzy na co dzień walczą o przetrwanie. Lwy, słonie, stada flamingów i gady, wszystkie dostosowują się do obiegu wody i oczekują na deszcze monsunowe, które w trudnych warunkach afrykańskich można nazwać wybawieniem. Wyzwaniem dla filmowców nie było tylko uchwycenie z innej perspektywy Afryki, jaką znamy, ale także zmierzenie się z jej wymagającymi warunkami, filmując przy temperaturach przekraczających 500 czy w niemal stuprocentowej wilgotności powietrza.
TERMIN: 21.10.2017/ SOBOTA/ godz. 16.15

KRÓLESTWO/ Reż. J. Perrin, J. Cluzaud/ 2015/ 97 MIN. 
Tysiące lat temu Europa pokryta była niekończącym się lasem, którym niepodzielnie rządziły żubry, lisy, wilki, łosie i jelenie. Ich królestwem była rozciągająca się przez cały kontynent prapuszcza, której serce tętniło w Puszczy Białowieskiej, dziś jedynym jej zachowanym fragmencie. W pełnym tajemnic lasie rozgrywa się niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką.
Królestwo zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl Mikrokosmos i Makrokosmos. Tym razem twórcy zapraszają nas do niezwykłego świata prapuszczy, aby oczami jej mieszkańców odkryć przed nami historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych.
Zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca, które oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu – Królestwo to wspaniałe kinowe doświadczenie i niesamowita edukacyjna przygoda!
TERMIN: 21.10.2017/ SOBOTA/ godz. 21.30

mali giganci

MALI GIGANCI/ Reż. M. Brownlow/ 2017/ 43 MIN. 
Mali giganci, to produkcja, która przeniesie widzów w zadziwiający świat miniaturowych bohaterów pokazując, że im ktoś jest mniejszy, tym większe są jego przygody. Ten fascynujący film ukazuje, jak wielką odwagą i „supermocami” muszą wykazać się małe stworzenia, by wygrać w tytanicznej walce o przetrwanie. Pręgowiec amerykański w dzikich lasach i pasikoniszka na spalonych słońcem pustyniach Arizony, pozostawione same sobie szybko zrozumieją, że mogą liczyć tylko na siebie. Mając do czynienia z doświadczonymi rywalami i ogromnymi drapieżnikami, nasi bohaterowie muszą wykazać się odwagą, by znaleźć bezpieczne schronienie i jedzenie, które pozwoli im przetrwać zimę. Tylko dzięki użyciu swoich genialnych zdolności te maleństwa potrafią nie tylko przetrwać, ale również zostać władcami ich niewielkiego świata. Film Mali giganci jest inspirowany serialem produkcji BBC Ukryte Królestwa. Pionierskie ujęcia kamery  pozwoliły na uzyskanie efektu głębokiej intymności w obserwacji świata, która pozwala widzom naprawdę zobaczyć i poczuć, jak wygląda życie, kiedy ma się niecałe 30 cm wzrostu.
TERMIN: 22.10.2017/ NIEDZIELA/ godz. 13.00

REEL ROCK TOUR: BOYS IN THE BUGS/ Reż. P. Mortimer, J. Lowell, N. Rosen/ 22 MIN.
Matt Segal i Will Stanhope zjedli zęby na wspinaniu w rysach – robili to przez dekadę, na najtrudniejszych drogach. Rysy to wymagająca odwagi dyscyplina – musisz zaklinować ręce, stopy a czasem całe ciało w szczelinie, jednocześnie zakładając własne punkty asekuracyjne na wypadek odpadnięcia. W epoce topowych sportowców, ekscentrycznych diet i planów treningowych, Matt i Will wracają do starej szkoły wspinania, gdzie odwagą i zapałem nadrabia się braki w logistyce i zdrowym stylu życia. Jadą w odludny rejon Kanady Bugaboo Mountains, gdzie będą szukać super trudnych rys – długich pęknięć w ścianie, tak wąskich, że zmieszczą się tam tylko koniuszki palców. To początek wieloletnich poszukiwań, które zmienią ich życie.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 17.15

REEL ROCK TOUR :BRETTE/ Reż. P. Mortimer, J. Lowell, N. Rosen/12 MIN.
24-letnia Amerykanka Brette Harrington to wschodzący talent we wspinaczkowym świecie. Jest wszechstronna – odnosi sukcesy zarówno na przewieszonych drogach sportowych, ale robi też długie alpejskie przejścia solowe. W filmie „Brette” zobaczymy ją w kilku miejscach na świecie: na lodospadach w Canadian Rockies, podczas wielkościanowej wspinaczki na El Capie w Yosemite i robiącą ważne przejście free solo 20-wyciągowej drogi Chiaro di Luna w masywie Fitz Roy’a w Patagonii.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 17.15

REEL ROCK TOUR: YOUNG GUNS/ Reż. P. Mortimer, J. Lowell, N. Rosen/ 30 MIN.
Przedstawiamy nowe gwiazdy wspinania: przed wami 14-letnia Ashima Shiraishi i 15-letni Kai Lightner. To czołowi przedstawiciele młodego pokolenia, którzy podnoszą poprzeczkę tego sportu na kolejny poziom. Ashima urodziła się w Nowym Jorku i jest najmłodszą osobą i pierwszą kobietą, która zrobiła drogę o wycenie 5.15a oraz boulder V15. Kai jest jednym z niewielu Afroamerykanów we wspinaczkowej czołówce, ma na koncie wygraną w mistrzostwach USA oraz mistrzostwo świata w swojej kategorii wiekowej. W filmie „Young Guns” Ashima i Kai jadą do jaskini Flatanger na skalistym wybrzeżu Norwegii, gdzie poprowadzone są najtrudniejsze drogi sportowe świata. Dostaną tam kilka ważnych życiowych lekcji, dzięki którym rozwiną się także jako wspinacze.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 17.15

REEL ROCK TOUR  11 DODO’s DELIGT/ Reż: S. Villanueva-O’Driscoll, P. Mortimer, J. Lowell, N. Rosen USA, 2016/ MIN.
Wskakujemy na pokład i zaczynamy zwariowany rejs do najwyższych skalnych ścian za kołem podbiegunowym. Płyniemy z ekipą topowych wspinaczy, równie utalentowanych, co zabawnych. Sean Villanueva, bracia Nico i Olivier Favresse oraz Ben Ditto poprowadzili śmiałe wspinaczkowe linie w wielu odległych górach świata, w dodatku tworząc muzykę na wysokości kilkuset metrów nad ziemią. Teraz – na pokładzie jachtu Dodo’s Delight, którym dowodzi 79-letni skipper Bob Shepton – ruszają na wielką wyprawę w kierunku potężnych ścian Grenlandii i Ziemi Baffina. Mimo wzburzonego morza, spadających kamieni i minusowych temperatur, ta rozśpiewana banda poszukiwaczy przygód zrobi nowe, trudne drogi, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 17.15

 THE FOURTH PHASE/ Reż. Jon Klaczkiewicz/ 2016/ 90 MIN. 
Nowy film Travisa Rice’a „The Fourth Phase” to pozycja obowiązkowa dla pasjonatów sportów zimowych, ale też widzów doceniających przygodę i piękno natury. Podobnie jak w swoim pierwszym filmie „The Art Of Flight” jeden z najlepszych freestyle’owych snowboardzistów świata zaprasza na niezwykłą wyprawę w zapierające dech górskie lokalizacje – m.in. na Alasce, w Alpach Japońskich i na rosyjskich wulkanach.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 20.30

 

—————————————————————————

2016

“A LINE ACROSS THE SKY”/USA, REŻ. P. MORTIMER I J. LOWELL, 2015, 41 MIN.
Uchodzący za niezdobyty, wymarzony przez wielu, próbowany przez garstkę, wielki trawers Fitz Roy’a, który rozciąga się na ponad 5 kilometrów i wymaga pokonania blisko 4 kilometrów w pionie po skale, śniegu i lodzie. Ta wielka graniówka stanowi również wyzwanie topograficzne i wymaga niekończących się zjazdów. W lutym 2014 roku swoich szans na trawersie spróbował dream team – Tommy Caldwell i Alex Honnold. Zespół dokonał, wykorzystując niezwykle rzadkie długie okno pogodowe, pierwszego przejścia w pięciodniowej wspinaczce.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 15.50

a-citadell„CITADEL”/ W BRYTANIA, 2015, REŻ. A. LEE, 48 MIN.

Nazwany „Bogiem Gór” szczyt The Citadel wyrasta na 3000 metrów z dziewiczego zakątka Alaski, jakim są Neacola Mountains. Ze względu na słabe warunki pogodowe i odległe położenie, rejon ten jest w większości niezbadany. Matt Helliker i Jon Bracey są jednym ze znanych brytyjskich zespołów wspinaczkowych i mają na koncie wiele świetnych dróg w Wielkiej Brytanii, Alpach i górach wysokich. Tym razem chcą zrobić pierwsze przejście niezwykłej północno-zachodniej grani, o długości 1200 metrów. Twórca filmów górskich Alastair Lee przyłącza się do projektu z zamiarem sfilmowania trudnego alpejskiego wspinania w zupełnie nowy sposób. Dzięki technologii Cineflex i innowacyjnej wizji reżysera, efekt końcowy jest niewiarygodny – to nowy wymiar filmu górskiego, fantastyczne przeżycie wizualne. Również narracja jest mocną stroną filmu, opartą na bohaterach, którzy zmagają się z przeszkodami i trudnościami, nadziejami i rozczarowaniami. Okazuje się, że jak zawsze sukces jest strzępkiem wyrwanym ze szczęk porażki.
TERMIN: 22.10/SOBOTA/GODZ. 14.15

hbo_deep-love-1„DEEP LOVE”/ POLSKA, REŻ. J. P. MATUSZYNSKI, 84 MIN.

Pewny siebie pięćdziesięciolatek, Janusz, bardzo aktywny człowiek, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i coraz sprawniej funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest Asia. Staje się ona tłumaczem między nim a światem. Tym, co go nakręca i motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie – chciałby ponownie zanurkować, choć jest to poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Jego celem staje się wyprawa do pięknego, ale i niebezpiecznego Blue Hole, które jest wyzwaniem nawet dla sprawnego nurka. Lekarze nie wyrażają zgody na takie szaleństwo, wiedzą, że z tak dalekiej podróży, przy obecnym stanie zdrowia, Janusz może już nie wrócić. Asia każdego dnia toczy walkę z jego ograniczeniami, z oddaniem i cierpliwością pomaga mu na nowo odnaleźć się w świecie, ale  też nie chce go stracić i łatwo godzić się na jego coraz to bardziej ryzykowne pragnienia. Z drugiej strony widzi, jak wielką siłę daje mu kontakt z wodą i pasja nurkowania, która mimo ciężkiej choroby nadal w nim żyje i co ważniejsze, przywraca go do życia. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 13.30

down-to-nothing„DOWN TO NOTHING”/ USA, REŻ. R. OZTURK, 39 MIN.

Ekipa wspinaczy musi się zmierzyć z własnymi demonami podczas długiej wyprawy. Na północnych krańcach Myanmaru strzelają wysoko w niebo jedne z najbardziej niedostępnych i niebezpiecznych szczytów na Ziemi. Hkakabo Razi i jego sąsiad Gamlang Razi mają ponad 5800 m i rywalizują o tytuł najwyższego wierzchołka Azji Południowo-Wschodniej. Wyprawa pod patronatem North Face i National Geographic chce wspiąć się na oba szczyty i ustalić precyzyjnie ich wysokość. Produkcja CAMP4 COLLECTIVE, THE NORTH FACE i NATIONAL GEOGRAPHIC.
TERMIN: 21.10/piatek/godz. 20.30/Blok 2

eclipse“ECLIPSE”/ USA, REŻ.  A. BONELLO, 32 MIN.

Od początku było wiadomo, że nie będzie łatwo. Chodziło o to, by pojechać na daleką Północ i sfotografować jedno z najrzadszych zjawisk na świecie – całkowite zaćmienie Słońca. Ekipa narciarzy i filmowców z Salomona podejmuje wyzwanie – zrealizować niezwykłą wizję fotografa Reubena Krabbe, który marzy o zrobieniu zdjęcia narciarza na tle zaćmienia Słońca.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 21.00

 

high-and-mighty“HIGH AND MIGHTY”/ USA, REŻ. P. MORTIMER I J. LOWELL , 20 MIN.

Wspinanie na wysokie bouldery, z których upadek może oznaczać trwałe kalectwo, to zabawa dla twardzieli. Przy najwyższych stopniach trudności wspinaczkowych na high ball możemy spodziewać się wszystkiego od złamania kości, wstząsy mózgu po długie pobyty w szpitalu.   Daniel Woods pokonuje własny lęk, by rozwiązać niezwykle wymagający problem bulderowy „The Process”. Ten dokument to również portret szalonych osobników, którzy odkrywają wysokie i nietknięte dotad miejsca dla wspinaczy.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 15.30

kangchenjunga„KANCHENDZONGA”/POLSKA, REŻ. KRYSTYNA RACHWAŁ, 19 MIN.

Wiosna. Słońce. Himalaje i 8 586 m n.p.m. Kanczendzonga. Adam Bielecki, po roku przerwy od gór wysokich, zostaje zaproszony przez Denisa Urubkę na wiosenną wyprawę na ośmiotysięcznik. Film porusza temat pokory wobec natury, poskromienia własnego ego i pokazuje, że do odejścia od celu potrzeba tyle samo siły, co do jego realizacji.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 17.45

 

„ŁOWCY lowcy-mioduMIODU”/ POLSKA, 2016, REŻ. K. MATYSEK, 75 MIN.

Pierwszy polski pełnometrażowy, wysokobudżetowy film przyrodniczy, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Dokument Reżyser Krystian Matysek wraz z aktorką Magdaleną Popławską podążają poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą?
TERMIN: 22.10/sobota/godz. 13.00

 

 

moj-czas „MÓJ CZAS”/ POLSKA, 2016, REŻ. JAN WIERZEJSKI, 52 MIN.

Bohaterką filmu jest Magda Łączak – wybitna biegaczka górska, zajmująca pierwsze miejsca w ultramaratonach górskich. Jej specjalnością jest 100 km. Kamera podąża za Magdą, śledząc jej zmagania, przygotowania i treningi. Uczestniczy w zawodach w Polsce, Hiszpanii i Francji. ,,Mój czas” to film zarówno o bieganiu, jak i o dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.

O reżyserze:  Jan Wierzejski. Urodził się i wychował w Warszawie, tam też ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Reżyser i operator filmów dokumentalnych i teledysków. Jego specjalizacją jest kino górskie i praca w trudnych warunkach. Jest wpółtwórcą 5+Szkoły Górskiej w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, słynącej z Kursów Lawinowych. Mieszka i tworzy w Zakopanem.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 16.45

 nurkowanie-w-nieznaneNURKOWANIE W NIEZNANE”/ Finlandia, Norwegia, reż. Juan Reina, 82 min

Czy byłbyś w stanie poświęcić życie dla realizacji swojej pasji? Grupa zaprzyjaźnionych fińskich nurków postanowiła pobić rekord świata w najdłuższym nurkowaniu w jaskiniach. 6 lutego 2014 roku podczas nurkowania w jaskini Plura w Plurdalen w północnej Norwegii, 130 metrów pod wodą zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Dwaj nurkowie zginęli, trójce udało się cudownie uratować. I choć wypadek zdewastował ich psychikę, to nie zniechęcił ich do nurkowania. Gdy z powodu zbyt wysokiego zagrożenia i ryzyka oficjalna akcja ratunkowa została odwołana przez norweskie i brytyjskie władze, ocaleli nurkowie postanowili na własną rękę wydobyć z wody ciała kolegów i zabrać je w ostatnią podróż do domu. Musieli działać potajemnie, bo norweska policja zamknęła wejście do jaskini. Film jest nie tylko poruszającą i pełną napięcia opowieścią o nurkowaniu i zagrażającej życiu akcji, lecz również o bezwarunkowej głębokiej przyjaźni, która trwa pomimo utraty życia. Każdy z członków tego zespołu posiadał wieloletnie doświadczenie w eksplorowaniu niebezpiecznych jaskiń głębinowych, ale tym razem musiał zmierzyć się nie tylko z sobą samym, ale i z nieznanym. Aby przeżyć, nurkowie musieli bezwzględnie polegać na sobie. Wysiłek fizyczny, jakiego wymagała od nich misja okazał się niczym w porównaniu z psychologicznym ciężarem, jaki na nich ciążył. Zespół ratunkowy składał się z 25 osób: 14 Finów i 11 Norwegów, z których każdy miał do spełnienia konkretną rolę. Wśród Finów byli głównie ludzie, którzy dobrze znali ofiary wypadku. Aby uniknąć rozgłosu, który mógł im przeszkodzić w realizacji misji, podzielili się na grupy i przybyli do Norwegii w różnych odstępach czasu. Film portretuje ich akcję od początku do końca. Wykorzystuje archiwalny materiał, zarejestrowany w dniu wypadku (nakręcony przez reżysera z myślą o filmie, który miał dokumentować pobicie rekordu świata w nurkowaniu w jaskiniach głębinowych) oraz ujęcia z wielu kamer, umieszczonych nad i głęboko pod wodą. Dzięki temu film zachwyca pod względem wizualnym, oferując zapierające dech w piersiach obrazy norweskich krajobrazów i podwodnych skalistych jaskiń, zbudowanych z sieci wąskich przejść, w których temperatura wody nie przekracza 4 stopni Celsjusza. Oglądając te niezwykłe ujęcia nietrudno zrozumieć, dlaczego nurkowanie okazuje się dla wielu ludzi sensem życia.
TERMIN: 21.10/godz. 17.15/Blok 1

 

showdown-at-horseshoe-hell“SHOWDOWN AT HORSESHOE HELL”/ USA, REŻ. P. MORTIMER I J. LOWELL, 2015, 20 MIN.

24 godziny w Horseshoe Hell (24HHH) to najbardziej zwariowane wydarzenie we wspinaczkowym świecie. Czołowi wspinacze i amatorzy dają z siebie wszystko – orgia zakwaszonych mięśni i przelewającego się hektolitrami piwa trwa dzień i noc. Wśród tego szaleństwatrwa poważna rywalizacja Czy zespół Nicka Berry’egoi Masona Earle stawi czoła niepokonanemu Alexowi Honnoldowi?
TERMIN: 23.10/niedziela/godz.21.30

 

suri„SURI”/ SŁOWACJA, REŻ. P. BARABAS, 65 MIN.

Pełna przygód podróż wzdłuż nieznanej afrykańskiej rzeki prowadzi do plemienia Suri. W trakcie wyprawy poznajemy ludzi, którzy zdecydowali się walczyć o swoje tradycje i sposób życia. Film „Suri” to refleksja nad ich przyszłością, nad rosnącym kryzysem Kulturowym. Ten niezwykły dokument potwierdza bowiem tezę, że różnorodność kulturowa jest niezbędna do przetrwania naszej cywilizacji  w zglobalizowanym świecie.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 19.45

 

on set of 'Unreal" a mountain bike film by Anthill and TGR“UNREAL”/ USA, REAL. ANTHILL FILMS, 56 MIN.

– największe wydarzenie rowerowe roku

Połączenie ewolucji najlepszych zawodników na świecie i do tej pory nie stosowanych technik realizacji sprawia, że film „unReal” to widowisko które powinni zobaczyć nie tylko fani Downhillu i Freeride’u rowerowego, ale wszyscy pragnący poczuć jak przekracza się granice grawitacji i strachu. „unReal” to pierwszy w historii film rowerowy nakręcony w technologii 4K. To widowisko stworzone przez pasjonatów dla wszystkich idących pod prąd i szukających ucieczki od codzienności.

Występują: Brandon Semenuk, Brett Rheeder, Brook MacDonald, Cam McCaul, Finn Iles, Graham Agassiz, Ian Morrison, James Doerfling, Matty Miles, Stevie Smith, Thomas Vanderham, Tom van Steenbergen
TERMIN: 22.10/sobota/godz. 18.45

when-we-were-knightsWHEN  WE WERE KNIGHTS/ USA, REŻ. A. FOGEL, 11 MIN.

Jest to prawdziwa historia o uczuciu między dwójką przyjaciół, skoczków BASE, których łączy wspólna pasja, uczucie i wysokie ryzyko śmierci.
TERMIN: 21.10/piątek/godz. 21.15