KAMILA KIELAR – na naszym festiwalu opowie o swojej niezwykłej wędrówce, czyli PACIFIC CREST TRAIL – ROK LODU I OGNIA.
Pomiędzy Meksykiem i Kanadą, przez góry biegnące wzdłuż oceanu, wyznaczono Szlak. Na dystansie  4300km biegnie od pustyń, przez wysokie góry, wulkany po lasy deszczowe; 18 razy wspina się na Mt. Everest, biegnie przez 3 amerykańskie stany, omija miejscowości  i ma przepiękne, choć zazwyczaj dość łagodne oblicze.
Kamila Kielar, z premedytacją wybierając najtrudniejszy rok w historii szlaku, na meksykańskiej granicy stanęła samotnie, planując nie tylko wędrówkę całością szlaku, ale przede wszystkim zbierać materiały do reportaży. I tak powstała zarówno historia osobistej, samotnej pięciomiesięcznej wędrówki górskiej, ale też reporterska historia roku 2017, roku lodu i ognia.
Wyjątkowo trudne warunki obnażyły wśród wielu wędrowców braki wiedzy, najgorsze ludzkie cechy, brak etyki oraz zmusiły ogromną ilość osób do porzucenia szlaku. Jednocześnie przecież te same warunki przyciągnęły duże nazwiska górskie i sprawiły, że czasem nieznanym i przypadkowym osobom trzeba było zaufać całkowicie w kwestii własnego życia. Rok 2017 udowodnił również, że wymagające okoliczności przede wszystkim pokazują najpiękniejsze ludzkie zachowania.  Reporterska  ciekawość oraz dziennikarska dbałość o szczegóły sprawiają, że opowieść o PCT to całościowy dokument o szlaku i jego wędrowcach, etyce, zwierzętach oraz o ludzkiej psychice.
Na kanadyjskiej granicy Kamila również stanęła samotnie. Silniejsza niż kiedykolwiek, z setkami przygód wciąż stającymi przed oczami, z wieloma zdobytymi szczytami górskimi poza oficjalnym szlakiem i z przyjaźniami scementowanymi mocnymi przeżyciami, z kompletnie zdartymi butami oraz tysiącem opowieści i zdjęć. Częścią z nich się podzieli na Adrenalinium w Żywcu.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ piątek godz. 17.30


BARTEK DOBROCH  – Dziennikarz, podróżnik, reporter od 2002 roku współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Laureat kilku nagród dziennikarskich za cykl tekstów o tragedii na Broad Peaku w 2013 roku, nagrody Amnesty International „Pióro Nadziei”, nominowany do Grand Press. Przewodnik tatrzański, międzynarodowy przewodnik górski, miłośnik narciarstwa i alpinizmu. Współautor bestsellera „Broad Peak. Niebo i piekło”. Przez ostatnie trzy lata pracował nad biografią Artura Hajzera i właśnie losom tej książki będzie poświęcone spotkanie.

TERMIN SPOTKANIA: 21 10/ niedziela godz. 17.00

 


PIOTR STRZEŻYSZ – Znów w drodze. Z braku skrzydeł ciągle przemieszczam się rowerem” napisał w jednej ze swoich książek Piotr Strzeżysz. Zapraszamy na spotkanie, na którym usłyszymy, że daleki, obcy nieznany świat jest bliższy, niż nam się na co dzień wydaje, że w ludzie w nim są dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazne. Że można cieszyć się z zimna, deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu. I choć niekoniecznie trzeba w tym celu ruszać się z domu na drugi koniec świata, to podróż w niewymuszony sposób bardzo w tym „odkrywaniu” pomaga.

Obejrzymy zdjęcia i posłuchamy opowieści o drodze z Alaski do Patagonii i z powrotem. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, rude koty, bezdomne psy i przemożne pragnienie niedojechania do celu – to wszystko składa się na portret jednego z najoryginalniejszych polskich podróżników, laureata Kolosa 2014 oraz autora m.in. „Snu powrotu” i „Powidoków” (wyróżnionych nagrodą Magellana i Bursztynowym Motylem za najlepszą książkę podróżniczą roku), który od zawsze marzył, żeby być ptakiem.

Piotr Strzeżysz – jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Zazwyczaj wybiera miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Autor czterech książek, m.in. „Powidoków”, nagrodzonych Bursztynowym Motylem i nagrodą Magellana. Gdyby sam mógł wybrać swoją postać, zostałby ptakiem.

TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ piątek godz. 20.30


MARCIN „YETI” TOMASZEWSKI  – 42 lata, specjalizuje się we wspinaczce wielkościanowej. Jak sam o sobie mówi, potrafi wisieć w pionowej ścianie 20 dni, by zdobywać kolejne metry, bez schodzenia, śpiąc w podwieszanym namiocie.Znany z przejść wielkościanowych zarówno w stylu big wall jak i alpejskim. Ur. w 1975 w Polsce. Wspina się od ponad 25 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Pomimo że kilka z nich udało mu się już pokonać, to jednak z każdym rokiem czuje coraz większy niedosyt. Jego wspinanie to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i sekcje wspinaczkowe, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, prowadzenie audycji radiowych. Od 1997 roku cyklicznie organizował Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Fight Club, których był pomysłodawcą. Od 2005 roku jest instruktorem wspinaczki sportowej. Otworzył własną szkołę wspinania w Szczecinie. W 2009 roku rozpoczął realizacje projektu 4 Żywioły obejmującego wspinaczkę w czterech charakterystycznych rejonach górskich na różnych kontynentach i w różnych strefach klimatycznych (Karakorum, Patagonia, Alaska, Ziemia Baffina, Wenezuela).
W grudniu 2016 roku wytyczył wraz z Tomem Ballardem nową drogę na słynnej północnej ścianie Eigeru – Titanic. (www.marcintomaszewski.pl).
Marcin „Yeti” Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich alpinistów, opowie o swojej bogatej górskiej karierze.

TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ sobota godz. 20.00


MONIKA WITKOWSKA – Podróże to jej pasja, a także zawód (jest dziennikarką piszącą o turystyce, a także pilotką egzotycznych wypraw). Z ponad 180 krajów jakie odwiedziła (wszystkie kontynenty) najbardziej lubi arabskie, bliskie są jej również mniej upalne rejony – Antarktyda i Arktyka. Ulubiona forma podróżowania Moniki to spontaniczne wypady z plecakiem, często w pojedynkę, autostopem albo lokalnymi środkami lokomocji. Inne jej zainteresowania to: nurkowanie, windsurfing, jazda na nartach i snowboardzie, zamiłowania do sportów ekstremalnych, a także wspinaczka wysokogórska. Zdobyła wiele szczytów. Jako dziesiąta Polka, 23 maja 2013 r. zdobyła Mount Everest. W 2015 roku zakończyła zdobywanie Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.
Najważniejsze jest dla niej jednak żeglarstwo – rejsy, w których uczestniczyła (m.in. opłynięcie Hornu czy rejs przez Ocean Arktyczny od Grenlandii na Czukotkę) były nagradzane m.in. w prestiżowym konkursie „Kolosy”, „Rejs Roku” na festiwalu „Media Travel” w kategorii „Extreme”, była nominowana do nagrody Travelery „National Geographic”.
Swoje spotkanie z festiwalową publicznością Adrenalinium zatytułowała „MITY I FAKTY”. Na temat zdobywania najwyższej góry świata krążą legendy. Co jest prawdą, a co nieuzasadnioną legendą opowie zdobywczyni tej góry, a zarazem Korony Ziemi – Monika Witkowska. Dowiemy się co oznacza termin „strefa śmierci” i dlaczego wspinacze korzystają z butli z tlenem, co się jada w wysokogórskich obozach i jak wygląda codzienność  na dwumiesięcznej wyprawie, odpowiemy na pytanie, czy w Himalajach można spotkać yeti, co to jest pudża i czemu ma służyć, a także wyjaśnimy, na czym polega trudność w zdobywaniu ośmiotysięczników i co robić aby zminimalizować ryzyko choroby wysokościowej.
Więcej o autorce na stronie www.monikawitkowska.pl 

TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ sobota godz. 17.00


PIOTR KRZYŻOWSKI i MARIUSZ HATALA – team BPE opowie o swoim projekcie Beskid Pamir Expedition i próbach zdobycia kolejnych siedmiotysięczników. Piotr jest z  wykształcenia prawnikiem, od lat związanym z górami, ale to także ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR, Członek Polskiego Związku Alpinizmu oraz Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR. Alpinista, uczestnik wielu wypraw w Alpy Berneńskie, Wysokie i Niskie Taury i inne rejony Alp. Skialpinista, uczestnik wielu zawodów skiturowych. Taternik – wspinaczka latem i zimą w Tatrach, a także w Sulov, Wapience i na Jurze. Uczestnik wyprawy w góry Kaukazu, w góry Pamir w Tadżykistanie i Kirgistanie – zdobywca trzech siedmiotysięczników: Piku Korżeniewskiej 7105 m n.p.m. (w 2017 roku) Piku Lenina 7134 m n.p.m. (w 2018 roku, w siedem dni od dojścia do BC) Piku Komunizma/Somoni (w 2018 roku, w 4 dni w stylu alpejskim) oraz kilku sześciotysięczników . Mariusz Hatala jest żołnierzem zawodowym od 17 lat , ratownikiem medycznym i narciarskim.  Doświadczenie górskie.  Mont Blanc 10x, Grossglockner 8x Gran Paradisso 10x, GrosVenediger 5x, Matterhorn 3x Lion Grad oraz z Hornli, Kilimanjaro, Ama Dablam, Island Peak, zjazd na nartach z Wildspitze.  Ponadto uwielbiam biegać długie dystanse ukończyłem UTMB 170km Lavaredo 120 km Wielkolud 100 km. Uczestnik wyprawy w góry Pamir w Tadżykistanie i Kirgistanie – zdobywca dwóch siedmiotysięczników Piku Lenina 7134 m n.p.m. (w 2018 roku w dziewięć dni od dojścia do BC) oraz Piku Komunizma/Somoni (w 2018 roku w 4 dni w stylu alpejskim).

TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ niedziela godz. 15.00


ARTUR MAŁEK i MAREK CHMIELARSKI, czyli uczestnicy zimowej wyprawy na K2 2017/18 i letniej w 2016 r.,  zorganizowanych w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy.

Marek Chmielarski wszedł na Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam. Za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300 m podczas wyprawy na Broad Peak otrzymał Dyplom Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wspinał się w rejonach górskich i skalnych m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej.Ma 39 lat, członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, absolwent katowickiego AWF, instruktor i pracownik wysokościowy, mieszka w Tychach.

Artur Małek – urodził się w 1979 w Tychach. Taternik, alpinista i himalaista. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje, Karakorum oraz góry Afryki. Jest absolwentem fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Góry, góry, góry i znowu góry – to jego cały świat. Najbardziej jednak spośród wszystkich form aktywności górskich ceni sobie wspinaczkę lodową. W 2012 roku, biorąc udział w wyprawie na Lhotse (8516 m) rozpoczął przygodę z projektem PZA – Polski Himalaizm Zimowy. Kilka miesięcy później Artur, w czteroosobowym zespole, zdobył po raz pierwszy w historii w sezonie zimowym jeden z ostatnich niezdobytych zimą ośmiotysięczników – Broad Peak. Członek ekipy programu Polski Himalaizm Zimowy przygotowującej się do zdobycia zimą K2.

TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ niedziela godz. 19.15

 

 

 

 

 

ARCHIWUM:

———————————————————————————————————————————————————

2017

 JAKUB RYBICKI –  z wykształcenia jest wschodoznawcą i socjologiem – co stale każe mu pchać się na Wschód, który kocha szczerze, ale nie wie, czy z wzajemnością. Z pasji i zawodu fotograf, laureat licznych nagród fotograficznych. Zimowy jeździec rowerowy. Autor książki „Po Bajkale”, współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Kolekcjoner dziwnych czapek, okazjonalny alpinista, ostatnio himalaista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał ponad 50 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna.

Więcej o naszym gościu można dowiedzieć się z:
facebook: https://www.facebook.com/FotoTravelStuff/
instagram https://www.instagram.com/jakubrybicki/
youtube: https://www.youtube.com/user/fritzharman
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 19.00


GOSIA WOJTACZKAMAŁGORZATA WOJTACZKA – pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę. Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość – minus 903 m.
Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy – Hardangerviddę w Norwegii. Cały czas na nartach i z pulkami.
Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. – Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.
Laureatka nagrody za „wybitne osiągnięcia sportowe” przyznawanej przez UKFiT (obecnie – Ministerstwo Sportu i Turystyki).
Ulubiony kolor: niebieski.
Zachwyca ją krajobraz i piękno surowej, polarnej przyrody Arktyki i Antarktydy.
Hobby – kanioning, górskie trekkingi i podróże w niezwykłe, odległe od cywilizacji miejsca. Gdy nie jest na kolejnych wyprawach – uwielbia pracę w ogrodzie i majsterkowanie 🙂. Od kilku lat „zachorowała” na Biegun Południowy.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ piątek/ godz. 20.15


MARYSIA DYDYCZ – 18-letnia żeglarka od dziecka związana z wodą, sportem, podróżami i muzyką. Uzyskała dyplom ukończenia Szkoły Muzycznej I st., przez kilka lat z sukcesami trenowała pływanie i wioślarstwo. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przepłynęła ponad 20-000 mil morskich różnych akwenach ( M.in. Ocean Atlantycki, Ocean Południowy, morze Śródziemne, Norweskie, Północne, Bałtyckie, Barentsa) W tym przeszła Atlantyk oraz jako najmłodsza Polka dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn. Odbyła dwumiesięczną wyprawę na Georgię Południową, Wyspę Słoniową i Antarktydę szlakiem Sir Ernesta Shackletona, a latem tego roku odbyła kolejną wyprawę za koło podbiegunowe północne na Svalbard. Bardzo aktywna społecznie. Swoją przyszłość chce wiązać z żeglarstwem, eksploracją i badaniem Antarktydy, Arktyki oraz Oceanologią.

https://youtu.be/Vf9URmmO03U?list=PLCbpgyJvo2aTMFHRUx15wai42RHXxIO9B
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 15.00


KRZYSZTOF STARNAWSKI

Płetwonurek, speleolog, taternik, ratownik TOPR. Zdobywca Kolosa za najgłębsze nurkowanie swobodne( 131 m) w jaskini Hranicka Popast i wyróżnienia za pobicie tego rekordu o następne 50 m. Na początku grudnia 2011 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu z zamkniętym obiegiem na poziomie 283 metrów. W 2012 zanurkował na głębokość 223 m w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. W listopadzie 2016 został nominowany do nagrody Podróżnika Roku 2017 National Geographic.

TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 18.00


JANUSZ GOŁĄB – Polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9.03.2012 r.). Tematem spotkania będzie „K2 dla Polaków”. Janusz Gołąb jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1985 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który szybko uzyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978–2004). Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu.
Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”, aż do jej rozwiązania.
Za dokonania wspinaczkowe odznaczony został Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Dwukrotnie otrzymał Kolosa. W 1999 r. wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem otrzymał nagrodę „Kolosy” za zdobycie wschodniej ściany Kedar Dome w Garhwalu, w Indiach, i za zdobycie zimą Gasherbrum I, w Karakorum. 

TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 20.00


ADAM BIELECKI – 34 lata. Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik.

Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 18 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko.  Zimą 2016 r. razem z Jackiem Czechem podjął  próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125 m. W ramach ekspedycji „Annapurna Polsped Expedition 2017”, wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi w stylu alpejskim na północno-zachodniej ścianie Annapurny. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.
Autor książki: „Spod zamarzniętych powiek”.
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ NIEDZIELA/ godz. 16.00


DUSZA LEŚNA, CZYLI AGNIESZKA DZIADEK – Z wykształcenia geograf, z zamiłowania podróżniczka i blogerka. Wędruje samotnie na długich dystansach, a jej marzeniem jest przejście wszystkich długodystansowych szlaków świata. Na razie ma ich na koncie 12000, w tym przejścia nowozelandzkiego Te Araroa i amerykańskiego Appalachian Trail. Prowadzi kanał na YouTubie: pierwotna85 i bloga http://acrossthewilderness.blogspot.com
 
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ NIEDZIELA/ godz. 19.00

2016

loswiacherosALICJA RAPSIEWICZ i ANDRZEJ BUDNIK– para Polaków, która w lipcu 2009 wyruszyła z Polski na wschód w celu okrążenia Ziemi lądem. Po półtora roku i dotarciu jachtem do Australii, w połowie drogi stwierdzili, że wcale im na tym już nie zależy i zawrócili z powrotem na zachód. Najpierw wskoczyli na angielski jacht, którym pływali przez cztery miesiące pomiędzy indonezyjskimi wysepkami, a później wsiedli na rowery, którymi z Bangkoku przez Hong Kong, Japonię oraz tadżycki i afgański Pamir, dojechali do Polski po prawie 22 tys. km. Ich losy można było śledzić na www.loswiaheros.pl– blogu pisanym z drogi, a teraz powoli zamienianym w platformę pełną praktycznych porad na temat taniego podróżowania oraz inspiracji do podróży bliższych i dalszych.(mat. podróżników)
Dwie twarze Pamiru – rowerem przez Tadżykistan i Afganistan
Dwójka Polaków. Dwa rowery. Dwie pory roku – zima i lato Dwie przygody w dwóch częściach Pamiru – tadżyckiej i afgańskiej. Tak w skrócie można podsumować 3 tys. kilometrów, które pokonali po górskich drogach i bezdrożach, gdzie spotykali przyjaznych i gościnnych ludzi, którzy zapraszali ich na nocleg zaraz po śniadaniu i tłumaczyli, że -60 w nocy to nie straszne, a wilki przerabia się tutaj na szaszłyki. Jadąc z Bangkoku do Polski, pomyśleliśmy, że zahaczymy o Pamir. Akurat szła zima, turystów pewnie mało- w sam raz na przejażdżkę rowerem na wysokości 4000m n.p.m. Pamir wczesną zimą okazał się być jednym z najbardziej fascynujących miejsc w jakich byliśmy. Pochłonął nas tak bardzo, że chcieliśmy wrócić tam jeszcze raz, ale latem, gdy ludzie nie będą już pochowani w swoich chatach. To był strzał w dziesiątkę. Druga wizyta dała nam zupełnie inne spojrzenie na Pamir- ludzie, ich zwyczaje i kultura po prostu nas zachwyciły. Rozsmakowani w tadżyckiej części Pamiru spoglądaliśmy przez rzekę coraz częściej na jego afgańską stronę. Widok majestatycznych, ośnieżonych szczytów afgańskiego Pamiru nas zahipnotyzował i musieliśmy tam pojechać. Obawy były, bo to w końcu kraj, w którym wg mediów toczy się nieustająca wojna, a każdy biały człowiek jest na celowniku „brodatych z kałachami”. Zdziwienie afgańskich celników na widok turystów na rowerach było tak duże, że wzięliśmy to za dobrą monetę i pojechaliśmy sprawdzić, jak bardzo mamy inne wyobrażenie o tej części świata. Poznaliśmy nową definicję drogi, rzeki i pustyni. Plan był taki, aby dojechać pod samą granicę z Chinami, gdzie ciągle można spotkać koczownicze rodziny kirgiskich nomadów migrujących w zależności od pory roku w wyższe lub niższe partie Małego Pamiru. Co z tego wyszło?
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ sobota/ godz. 17.00

07.10.2013 Istebna . Cecylia Kukuczka w Izbie Pamieci poswieconej tragicznie zmarlemu na poludniowej scianie Lhotse mezowi himalaiscie Jerzemu Kukuczce . Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja GazetaCELINA KUKUCZKA wdowa po najwybitniejszym polskim himalaiście; obecnie prowadzi Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, oprowadza po niej turystów i opowiada o dokonaniach swojego męża. Wywiadów udziela bardzo rzadko. Ale nam się udało namówić ją na spotkanie z publicznością Festiwalu. Pretekstem do spotkania stała się biografia Jerzego Kukuczki, którą przygotowali Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski.
Cecylia Kukuczka w Izbie Pamięci poświęconej mężowi himalaiście Jerzemu Kukuczce .
Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
TERMIN SPOTKANIA: 23.10/ niedziela/ godz. 18.15

 

mela-jasiekJASIEK MELAurodził się 30 grudnia 1988r. w Gdańsku, ale wychował się w Malborku. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi – w wyniku porażenia prądem (15 000V) amputowano mu rękę i nogę. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Porusza się na protezie nogi, nie używa protezy ręki. W 2009 roku założył Fundację Poza Horyzonty, która pomaga osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Od kilku lat prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm. W wolnych chwilach podróżuje autostopem, robi zdjęcia w pustostanach, szyje na maszynie i chodzi na slackline.
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ sobota/ godz. 20.00

 

nowakowski-krzysztofKRZYSZTOF NOWAKOWSKI marzyciel, sportowiec, maszer, adventurer. Mąż i ojciec. Razem z żoną Darią od niemal siedemnastu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. W roku 2010 dwa psio-ludzkie zespoły prowadzone przez Darię i Krzysztofa objechały dookoła największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, Inarijarvi. Trzysta kilometrów pokonali w trzy dni. To był początek ich zmagań z Daleką Północą, o których opowiada ta książka.
TERMIN SPOTKANIA:22.10/ sobota/ godz. 15.00

 

michalek-grzegorzMICHAŁEK GRZEGORZ – instruktor GOPR, wspinacz, żeglarz, a przede wszystkim speleolog. Pochodzi z Cieszyna i na co dzień pracuje jako lektor języka angielskiego.  Jest rekordzistą największej deniwelacji świata (10380 m). Pierwszy w historii zdobył najniżej i najwyżej położony punkt globu. Projekt Heaven and Hell / Niebo- Piekło realizowany był przez 2 lata. 13 VIII 2012 r. Grzegorz Michałek zszedł do najgłębszej, znanej jaskini świata (2028 m) Krubera – Voronia w Abchazji. 17 V 2013 r. osiągnął wysokość 8300 m n.p.m. na zboczu Mount Everestu (zdobycie szczytu uniemożliwiły złe warunki pogodowe…)
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ piątek/ godz. 21.30

 

kuczok-wojciechWOJCIECH KUCZOK prozaik, poeta, krytyk filmowy i scenarzysta, speleolog. Urodził się 18 października 1972 w Chorzowie. Laureat Paszportu „Polityki” w dziedzinie literatury za rok 2003 i literackiej Nagrody Nike 2004. Festiwalowe spotkanie będzie to prelekcja podróżnicza wokół książki „Poza światłem”, a ściśle jej części poświęconej podróżom górskim i eksploracji podziemnej. Prezentacja historycznych już zdjęć z pierwszych akcji w nowo odkrytych jaskiniach – a zatem będzie można zobaczyć, jak wyglądały w stanie dziewiczym m.in. jurajskie jaskinie Niedźwiedzia Górna, Twarda czy tatrzańska Harda.

TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ piątek/ godz. 19.00