JAKUB RYBICKI – Jakub Rybicki z wykształcenia jest wschodoznawcą i socjologiem – co stale każe mu pchać się na Wschód, który kocha szczerze, ale nie wie, czy z wzajemnością. Z pasji i zawodu fotograf, laureat licznych nagród fotograficznych. Zimowy jeździec rowerowy. Autor książki „Po Bajkale”, współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Kolekcjoner dziwnych czapek, okazjonalny alpinista, ostatnio himalaista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał ponad 50 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna.

Więcej o naszym gościu można dowiedzieć się z:
facebook: https://www.facebook.com/FotoTravelStuff/
instagram https://www.instagram.com/jakubrybicki/
youtube: https://www.youtube.com/user/fritzharman

TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 19.00

GOSIA WOJTACZKAMAŁGORZATA WOJTACZKA – pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę. Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość – minus 903 m.
Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy – Hardangerviddę w Norwegii. Cały czas na nartach i z pulkami.
Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. – Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.
Laureatka nagrody za „wybitne osiągnięcia sportowe” przyznawanej przez UKFiT (obecnie – Ministerstwo Sportu i Turystyki).
Ulubiony kolor: niebieski.
Zachwyca ją krajobraz i piękno surowej, polarnej przyrody Arktyki i Antarktydy.
Hobby – kanioning, górskie trekkingi i podróże w niezwykłe, odległe od cywilizacji miejsca. Gdy nie jest na kolejnych wyprawach – uwielbia pracę w ogrodzie i majsterkowanie 🙂. Od kilku lat „zachorowała” na Biegun Południowy.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ piątek/ godz. 20.00

MARIA DYDYCZ – żeglarka, która swoją przygodę z żeglarstwem zaczęła w wieku 8 lat. Odważna nastolatka bierze udział w trudnych rejsach. Jednym z większych osiągnięć było dopłynięcie do Przylądka Horn. W Janosiku opowie o tym co daje jej żeglarstwo, jakie ma plany na przyszłość.

TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 15.00

 

 

JANUSZ GOŁĄB – Polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9.03.2012 r.). Tematem spotkania będzie „K2 dla Polaków”. Janusz Gołąb jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1985 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który szybko uzyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978–2004). Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu.
Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”, aż do jej rozwiązania.
Za dokonania wspinaczkowe odznaczony został Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Dwukrotnie otrzymał Kolosa. W 1999 r. wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem otrzymał nagrodę „Kolosy” za zdobycie wschodniej ściany Kedar Dome w Garhwalu, w Indiach, i za zdobycie zimą Gasherbrum I, w Karakorum. 

TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 20.00

 

———————————————————————————————————————————————————-

2016

loswiacherosALICJA RAPSIEWICZ i ANDRZEJ BUDNIK– para Polaków, która w lipcu 2009 wyruszyła z Polski na wschód w celu okrążenia Ziemi lądem. Po półtora roku i dotarciu jachtem do Australii, w połowie drogi stwierdzili, że wcale im na tym już nie zależy i zawrócili z powrotem na zachód. Najpierw wskoczyli na angielski jacht, którym pływali przez cztery miesiące pomiędzy indonezyjskimi wysepkami, a później wsiedli na rowery, którymi z Bangkoku przez Hong Kong, Japonię oraz tadżycki i afgański Pamir, dojechali do Polski po prawie 22 tys. km. Ich losy można było śledzić na www.loswiaheros.pl– blogu pisanym z drogi, a teraz powoli zamienianym w platformę pełną praktycznych porad na temat taniego podróżowania oraz inspiracji do podróży bliższych i dalszych.(mat. podróżników)
Dwie twarze Pamiru – rowerem przez Tadżykistan i Afganistan
Dwójka Polaków. Dwa rowery. Dwie pory roku – zima i lato Dwie przygody w dwóch częściach Pamiru – tadżyckiej i afgańskiej. Tak w skrócie można podsumować 3 tys. kilometrów, które pokonali po górskich drogach i bezdrożach, gdzie spotykali przyjaznych i gościnnych ludzi, którzy zapraszali ich na nocleg zaraz po śniadaniu i tłumaczyli, że -60 w nocy to nie straszne, a wilki przerabia się tutaj na szaszłyki. Jadąc z Bangkoku do Polski, pomyśleliśmy, że zahaczymy o Pamir. Akurat szła zima, turystów pewnie mało- w sam raz na przejażdżkę rowerem na wysokości 4000m n.p.m. Pamir wczesną zimą okazał się być jednym z najbardziej fascynujących miejsc w jakich byliśmy. Pochłonął nas tak bardzo, że chcieliśmy wrócić tam jeszcze raz, ale latem, gdy ludzie nie będą już pochowani w swoich chatach. To był strzał w dziesiątkę. Druga wizyta dała nam zupełnie inne spojrzenie na Pamir- ludzie, ich zwyczaje i kultura po prostu nas zachwyciły. Rozsmakowani w tadżyckiej części Pamiru spoglądaliśmy przez rzekę coraz częściej na jego afgańską stronę. Widok majestatycznych, ośnieżonych szczytów afgańskiego Pamiru nas zahipnotyzował i musieliśmy tam pojechać. Obawy były, bo to w końcu kraj, w którym wg mediów toczy się nieustająca wojna, a każdy biały człowiek jest na celowniku „brodatych z kałachami”. Zdziwienie afgańskich celników na widok turystów na rowerach było tak duże, że wzięliśmy to za dobrą monetę i pojechaliśmy sprawdzić, jak bardzo mamy inne wyobrażenie o tej części świata. Poznaliśmy nową definicję drogi, rzeki i pustyni. Plan był taki, aby dojechać pod samą granicę z Chinami, gdzie ciągle można spotkać koczownicze rodziny kirgiskich nomadów migrujących w zależności od pory roku w wyższe lub niższe partie Małego Pamiru. Co z tego wyszło?
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ sobota/ godz. 17.00

07.10.2013 Istebna . Cecylia Kukuczka w Izbie Pamieci poswieconej tragicznie zmarlemu na poludniowej scianie Lhotse mezowi himalaiscie Jerzemu Kukuczce . Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja GazetaCELINA KUKUCZKA wdowa po najwybitniejszym polskim himalaiście; obecnie prowadzi Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, oprowadza po niej turystów i opowiada o dokonaniach swojego męża. Wywiadów udziela bardzo rzadko. Ale nam się udało namówić ją na spotkanie z publicznością Festiwalu. Pretekstem do spotkania stała się biografia Jerzego Kukuczki, którą przygotowali Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski.
Cecylia Kukuczka w Izbie Pamięci poświęconej mężowi himalaiście Jerzemu Kukuczce .
Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
TERMIN SPOTKANIA: 23.10/ niedziela/ godz. 18.15

 

mela-jasiekJASIEK MELAurodził się 30 grudnia 1988r. w Gdańsku, ale wychował się w Malborku. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi – w wyniku porażenia prądem (15 000V) amputowano mu rękę i nogę. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Porusza się na protezie nogi, nie używa protezy ręki. W 2009 roku założył Fundację Poza Horyzonty, która pomaga osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Od kilku lat prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm. W wolnych chwilach podróżuje autostopem, robi zdjęcia w pustostanach, szyje na maszynie i chodzi na slackline.
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ sobota/ godz. 20.00

 

nowakowski-krzysztofKRZYSZTOF NOWAKOWSKI marzyciel, sportowiec, maszer, adventurer. Mąż i ojciec. Razem z żoną Darią od niemal siedemnastu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. W roku 2010 dwa psio-ludzkie zespoły prowadzone przez Darię i Krzysztofa objechały dookoła największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, Inarijarvi. Trzysta kilometrów pokonali w trzy dni. To był początek ich zmagań z Daleką Północą, o których opowiada ta książka.
TERMIN SPOTKANIA:22.10/ sobota/ godz. 15.00

 

michalek-grzegorzMICHAŁEK GRZEGORZ – instruktor GOPR, wspinacz, żeglarz, a przede wszystkim speleolog. Pochodzi z Cieszyna i na co dzień pracuje jako lektor języka angielskiego.  Jest rekordzistą największej deniwelacji świata (10380 m). Pierwszy w historii zdobył najniżej i najwyżej położony punkt globu. Projekt Heaven and Hell / Niebo- Piekło realizowany był przez 2 lata. 13 VIII 2012 r. Grzegorz Michałek zszedł do najgłębszej, znanej jaskini świata (2028 m) Krubera – Voronia w Abchazji. 17 V 2013 r. osiągnął wysokość 8300 m n.p.m. na zboczu Mount Everestu (zdobycie szczytu uniemożliwiły złe warunki pogodowe…)
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ piątek/ godz. 21.30

 

kuczok-wojciechWOJCIECH KUCZOK prozaik, poeta, krytyk filmowy i scenarzysta, speleolog. Urodził się 18 października 1972 w Chorzowie. Laureat Paszportu „Polityki” w dziedzinie literatury za rok 2003 i literackiej Nagrody Nike 2004. Festiwalowe spotkanie będzie to prelekcja podróżnicza wokół książki „Poza światłem”, a ściśle jej części poświęconej podróżom górskim i eksploracji podziemnej. Prezentacja historycznych już zdjęć z pierwszych akcji w nowo odkrytych jaskiniach – a zatem będzie można zobaczyć, jak wyglądały w stanie dziewiczym m.in. jurajskie jaskinie Niedźwiedzia Górna, Twarda czy tatrzańska Harda.

TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ piątek/ godz. 19.00