Kobiety?….

TERMIN SPOTKANIA: 20.10 godz. 19.00

Niedawno przeczytałam nową „Wandę” autorstwa Anny Kamińskiej. Moje wyobrażenie Wandy Rutkiewicz okazało się powierzchowne i blade w porównaniu z obrazem tej silnej, wytrwałej KOBIETY, która stała się ikoną polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Zaczęłam przyglądać się z uwagą mediom, jak zmieniła się rola kobiet, na ile mogą sobie pozwolić w dzisiejszym świecie, gdzie je widać, czy coś jest dla NAS nadal niedostępne. Czy ta zmiana  w postrzeganiu kobiet ma charakter tylko mocno intelektualny czy też znajduje ujście w  innych dziedzinach życia?

Poczułam się mocno zadbana, jako KOBIETA właśnie , kiedy na żywieckim Męskim Graniu pojawił się Organkowy projekt ONA, kiedy żywieckie społecznice zorganizowały ostatnio kolejną edycję Pawilonu Kobiet, kiedy w Wysokich Obcasach powstała sekcja Polki bez granic. Widać w tym wszystkim RUCH, widać tu ENERGIĘ… coś się dzieje!

O tym, co i jak w Świecie KOBIET, kobiet sportowców, kobiet himalaistek, kobiet podróżujących, jednym słowem, kobiet przekraczających „pewne” granice podyskutujemy 20 października w NAMIOCIE ADRENALINIUM.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz i nasz festiwalowy przyjaciel  JAKUB MARCJASZ.

W panelu udział weźmie:

ANGELIKA CHRAPKIEWICZ GĄDEK -podróżniczka, nurek, pisarka, prelegentka, która podczas swoich wystąpień zainspirowała do działania już tysiące słuchaczy w Polsce i za granicą. Autorka książki „Zdobądź swój szczyt”. Pasjonatka górskich wyzwań. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z górami. Zdobywczyni Kilimandżaro, Rysów, Mnicha, a ostatnio najwyższego szczytu Tatr, Gerlacha – jako pierwsza osoba na świecie z taką niepełnosprawnością. Finalistka I Wyborów Miss Polski na wózku oraz uczestniczka wielu projektów burzących stereotypy i bariery społeczne.

 

 

 

MARYSIA BOBER – młodziutka, ale zdecydowana i konsekwentna w życiowych wyborach psycholożka sportu; wróci do nas prosto z Mistrzostw Świata w Seulu w Kendo. Będąc córką zawodnika, a w późniejszych latach trenera kadry narodowej Polski w WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego), oraz zawodniczką sztuki walki kendo rangi ogólnopolskiej jak i międzynarodowej, spotykała się z wieloma przypadkami sportowców mentalnie przygotowanych na czekające ich wyzwania i tych, którym brakowało tego istotnego elementu.
Celem jej pracy jest wspieranie sportowców (od amatorów do zawodowców) jak i osób związanych ze światem biznesu, sztuki, wystąpieniami publicznymi w ich holistycznym rozwoju. Opieram swoją pracę na  Pozytywnej Psychologii Sportu, która traktuje zawodnika nie jako narzędzie do zdobywania medali lecz jako człowieka, który nieustannie dąży do samorozwoju i realizacji swoich marzeń.​

 

MONIKA WITKOWSKA – Podróże to jej pasja, a także zawód (jest dziennikarką piszącą o turystyce, a także pilotką egzotycznych wypraw). Z ponad 180 krajów jakie odwiedziła (wszystkie kontynenty) najbardziej lubi arabskie, bliskie są jej również mniej upalne rejony – Antarktyda i Arktyka. Ulubiona forma podróżowania Moniki to spontaniczne wypady z plecakiem, często w pojedynkę, autostopem albo lokalnymi środkami lokomocji. Inne jej zainteresowania to: nurkowanie, windsurfing, jazda na nartach i snowboardzie, zamiłowania do sportów ekstremalnych, a także wspinaczka wysokogórska. Zdobyła wiele szczytów. Jako dziesiąta Polka, 23 maja 2013 r. zdobyła Mount Everest. W 2015 roku zakończyła zdobywanie Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.
Najważniejsze jest dla niej jednak żeglarstwo – rejsy, w których uczestniczyła (m.in. opłynięcie Hornu czy rejs przez Ocean Arktyczny od Grenlandii na Czukotkę) były nagradzane m.in. w prestiżowym konkursie „Kolosy”, „Rejs Roku” na festiwalu „Media Travel” w kategorii „Extreme”, była nominowana do nagrody Travelery „National Geographic”.
Swoje spotkanie z festiwalową publicznością Adrenalinium zatytułowała „MITY I FAKTY”. Na temat zdobywania najwyższej góry świata krążą legendy. Co jest prawdą, a co nieuzasadnioną legendą opowie zdobywczyni tej góry, a zarazem Korony Ziemi – Monika Witkowska. Dowiemy się co oznacza termin „strefa śmierci” i dlaczego wspinacze korzystają z butli z tlenem, co się jada w wysokogórskich obozach i jak wygląda codzienność  na dwumiesięcznej wyprawie, odpowiemy na pytanie, czy w Himalajach można spotkać yeti, co to jest pudża i czemu ma służyć, a także wyjaśnimy, na czym polega trudność w zdobywaniu ośmiotysięczników i co robić aby zminimalizować ryzyko choroby wysokościowej.
Więcej o autorce na stronie www.monikawitkowska.pl 

KAROLINA MIREK – mama, miłośniczka gór, biegaczka ultramaratonowa. W 2014 przeszła Główny Szlak Beskidzki (496 km) w 13 dni (norma 21 dni), od 2015 startuje w biegach górskich (zawsze w pierwszej 10 – często podium), zdobyła Mont Blanc, biegała do 7 miesiąca ciąży. Prowadziła w Zamieci, gdzie przebiegła około 100 km przez 24h (w przerwach karmiąc piersią 4 miesięczna Wandę). Mówią o niej, że to maszyna. Nigdy nie odpuszcza nawet gdy skręca kostki i łamie paznokcie u nóg. Bezwzględna podczas treningów i nie do złamania na zawodach a zarazem spełniona, zaangażowana, oddana i kochająca mama. Chętnie opowie o łączeniu bycia młodą mamą z wymagającymi treningami, o motywacji do utrzymywania formy oraz do przekraczania własnych granic, ale też o tym jak dbać o siebie podczas ciąży i jak wrócić po porodzie do formy.