Biega każdy. A jak nie biega to skacze, pląsa, jeździ, tańczy, ćwiczy. Tak naprawdę niewiele osób przyznaje się do beczynnego, jakże modnego jeszcze nie tak dawno przesiadywania przed telewizorem. Jak to się stało, że w narodzie jest takie poruszenie? O tym i o innych aspekatach aktywnośći będzimy rozmawiać w gronie najlepszych biegaczy.

 

———————————————-

Kobiety?….

TERMIN SPOTKANIA: 20.10 godz. 19.00

Niedawno przeczytałam nową „Wandę” autorstwa Anny Kamińskiej. Moje wyobrażenie Wandy Rutkiewicz okazało się powierzchowne i blade w porównaniu z obrazem tej silnej, wytrwałej KOBIETY, która stała się ikoną polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Zaczęłam przyglądać się z uwagą mediom, jak zmieniła się rola kobiet, na ile mogą sobie pozwolić w dzisiejszym świecie, gdzie je widać, czy coś jest dla NAS nadal niedostępne. Czy ta zmiana  w postrzeganiu kobiet ma charakter tylko mocno intelektualny czy też znajduje ujście w  innych dziedzinach życia?

Poczułam się mocno zadbana, jako KOBIETA właśnie , kiedy na żywieckim Męskim Graniu pojawił się Organkowy projekt ONA, kiedy żywieckie społecznice zorganizowały ostatnio kolejną edycję Pawilonu Kobiet, kiedy w Wysokich Obcasach powstała sekcja Polki bez granic. Widać w tym wszystkim RUCH, widać tu ENERGIĘ… coś się dzieje!

O tym, co i jak w Świecie KOBIET, kobiet sportowców, kobiet himalaistek, kobiet podróżujących, jednym słowem, kobiet przekraczających „pewne” granice podyskutujemy 20 października w NAMIOCIE ADRENALINIUM.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz i nasz festiwalowy przyjaciel  JAKUB MARCJASZ.

W panelu udział weźmie:

ANGELIKA CHRAPKIEWICZ GĄDEK -podróżniczka, nurek, pisarka, prelegentka, która podczas swoich wystąpień zainspirowała do działania już tysiące słuchaczy w Polsce i za granicą. Autorka książki „Zdobądź swój szczyt”. Pasjonatka górskich wyzwań. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z górami. Zdobywczyni Kilimandżaro, Rysów, Mnicha, a ostatnio najwyższego szczytu Tatr, Gerlacha – jako pierwsza osoba na świecie z taką niepełnosprawnością. Finalistka I Wyborów Miss Polski na wózku oraz uczestniczka wielu projektów burzących stereotypy i bariery społeczne.

 

 

 

MARYSIA BOBER – młodziutka, ale zdecydowana i konsekwentna w życiowych wyborach psycholożka sportu; wróci do nas prosto z Mistrzostw Świata w Seulu w Kendo. Będąc córką zawodnika, a w późniejszych latach trenera kadry narodowej Polski w WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego), oraz zawodniczką sztuki walki kendo rangi ogólnopolskiej jak i międzynarodowej, spotykała się z wieloma przypadkami sportowców mentalnie przygotowanych na czekające ich wyzwania i tych, którym brakowało tego istotnego elementu.
Celem jej pracy jest wspieranie sportowców (od amatorów do zawodowców) jak i osób związanych ze światem biznesu, sztuki, wystąpieniami publicznymi w ich holistycznym rozwoju. Opieram swoją pracę na  Pozytywnej Psychologii Sportu, która traktuje zawodnika nie jako narzędzie do zdobywania medali lecz jako człowieka, który nieustannie dąży do samorozwoju i realizacji swoich marzeń.​

 

MONIKA WITKOWSKA – Podróże to jej pasja, a także zawód (jest dziennikarką piszącą o turystyce, a także pilotką egzotycznych wypraw). Z ponad 180 krajów jakie odwiedziła (wszystkie kontynenty) najbardziej lubi arabskie, bliskie są jej również mniej upalne rejony – Antarktyda i Arktyka. Ulubiona forma podróżowania Moniki to spontaniczne wypady z plecakiem, często w pojedynkę, autostopem albo lokalnymi środkami lokomocji. Inne jej zainteresowania to: nurkowanie, windsurfing, jazda na nartach i snowboardzie, zamiłowania do sportów ekstremalnych, a także wspinaczka wysokogórska. Zdobyła wiele szczytów. Jako dziesiąta Polka, 23 maja 2013 r. zdobyła Mount Everest. W 2015 roku zakończyła zdobywanie Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.
Najważniejsze jest dla niej jednak żeglarstwo – rejsy, w których uczestniczyła (m.in. opłynięcie Hornu czy rejs przez Ocean Arktyczny od Grenlandii na Czukotkę) były nagradzane m.in. w prestiżowym konkursie „Kolosy”, „Rejs Roku” na festiwalu „Media Travel” w kategorii „Extreme”, była nominowana do nagrody Travelery „National Geographic”.
Swoje spotkanie z festiwalową publicznością Adrenalinium zatytułowała „MITY I FAKTY”. Na temat zdobywania najwyższej góry świata krążą legendy. Co jest prawdą, a co nieuzasadnioną legendą opowie zdobywczyni tej góry, a zarazem Korony Ziemi – Monika Witkowska. Dowiemy się co oznacza termin „strefa śmierci” i dlaczego wspinacze korzystają z butli z tlenem, co się jada w wysokogórskich obozach i jak wygląda codzienność  na dwumiesięcznej wyprawie, odpowiemy na pytanie, czy w Himalajach można spotkać yeti, co to jest pudża i czemu ma służyć, a także wyjaśnimy, na czym polega trudność w zdobywaniu ośmiotysięczników i co robić aby zminimalizować ryzyko choroby wysokościowej.
Więcej o autorce na stronie www.monikawitkowska.pl 

KAROLINA MIREK – mama, miłośniczka gór, biegaczka ultramaratonowa. W 2014 przeszła Główny Szlak Beskidzki (496 km) w 13 dni (norma 21 dni), od 2015 startuje w biegach górskich (zawsze w pierwszej 10 – często podium), zdobyła Mont Blanc, biegała do 7 miesiąca ciąży. Prowadziła w Zamieci, gdzie przebiegła około 100 km przez 24h (w przerwach karmiąc piersią 4 miesięczna Wandę). Mówią o niej, że to maszyna. Nigdy nie odpuszcza nawet gdy skręca kostki i łamie paznokcie u nóg. Bezwzględna podczas treningów i nie do złamania na zawodach a zarazem spełniona, zaangażowana, oddana i kochająca mama. Chętnie opowie o łączeniu bycia młodą mamą z wymagającymi treningami, o motywacji do utrzymywania formy oraz do przekraczania własnych granic, ale też o tym jak dbać o siebie podczas ciąży i jak wrócić po porodzie do formy.