„Afryka Kazika” na żywo

TERMIN: 21.10, Sobota godz. 16.30

Czyta: Piotr Topiński

Literatura podróżnicza ma w sobie moc rozbudzania ciekawości o świecie, inspirowania do podróży, zachęcania do poszukiwań „nowych lądów”. Wszystkie, duże i małe dzieci, zapraszamy na wspólne czytanie klasyki literatury podróżniczej dla dzieci – „Afryka Kazika”  .

„Afryka Kazika” – opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.

Więcej informacji o Kazimierzu Nowaku można znaleźć na: www.KazimierzNowak.pl lub www.lukaszwierzbicki.pl

Kazimierz Nowak – pionier polskiego reportażu W latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). Wyczyn ten został zapomniany na kilkadziesiąt lat. Dzięki odnalezionym w grudniu 2006 roku nigdy nie opublikowanym materiałom oraz fotografiom możliwe było przygotowanie książki zawierającej kompletną relację z podróży Kazimierza Nowaka zatytułowaną „ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936”.

źródło opisu: Wydawnictwo BIS

Poradniki

TERMIN: 21.10, Sobota godz. 16:45

Nowa formuła na Adrenalinium, czyli poradniki to odpowiedź na potrzeby turystyki, tej mniej skomplikowanej, beskidzkiej, ale i  tej wysokogórskiej, bardziej wymagającej. Nasze poradniki skupiły ludzi, którzy chcą udzielić kilku rad, tak dorosłym, jak i dzieciom, na temat tego,  jak wyjść w góry i nie wyjść na „Idiotę”:)>>> powinniśmy tu wkleić demotywator z wejscia na tatrzańską Czerwoną Ławkę w japonkach. Dlatego zaprosiliśmy do udziału doświadczonych „górfanów”.

Mikro opowieści będą snuli dla Was:

GÓRSKA MAMAMalgorzata Jachacz-Lopata  –  Górska Mama, inicjatorka i organizatorka wydarzenia Mamy w Góry!   Miłośniczka gór, jogi, natury i wszelkiej aktywności na świeżym powietrz
u, bez względu na porę roku i pogodę. 🙂 Fizjoterapeutka od spraw kobiecych, dr n. med., dba o zdrowie kobiet na każdym etapie życia. Mama 2-letniej Gai, która razem z rodzicami poznaje świat, podróżując od gór Korsyki po Koło Podbiegunowe, na plecach, na płozach i na własnych nogach.

Pakujesz plecak, tylko to, co najważniejsze. Twoich rzeczy jest zdecydowanie mniej niż jego. Skrupulatnie sprawdzasz pogodę, kilka opcji tras, przygotowujesz się na wszystko. O wiele łatwiej iść w ekstrema, niż poszerzyć strefę komfortu, a właśnie to musisz teraz zrobić. Masz wiele obaw, ale czujesz też ogromną radość, w końcu zaraz pokażesz wielki świat jemu, swojemu dziecku! Dowiesz się, jak spakować plecak i ubrać się o każdej porze roku na wyprawy małe i duże z dzieckiem. Letni trekking i biwak w Alpach, jesienny spacer w Beskidach, skiturowa zima w Tatrach i zorza polarna w Norwegii czy wiosenne wycieczki rowerowe na wszystkie sposoby – to wszystko da się zrobić z małym dzieckiem! Wasza przygoda się właśnie zaczyna!
PTTK( o. Żywiecki) ze sceny będzie radził:

– Jak zaprojektować trasę turystyczną, czyli mierz siły na zamiary – 15′

– Jak czytać mapę? – 15′

– Jak korzystać z kompasu? – 15′

– Jak spakować plecak w Beskidy? – 15′

TERMIN: 22.10, niedziela godz. 12:15


KW BIELSKO – BIAŁA –
zademonstrują sprzęt wspinaczkowy, poinstruują i będą z nami promować wspinanie. 

http://www.kw.bielsko.org/index.php?s=1&fun=show&mg=1

Jurta

TERMIN: 21 i 22.10

Po raz pierwszy na Adrenalinium stanie oryginalna, mongolska jurta, a w niej herbaciarnia – Czajownia Freda. Piękna konstrukcja i oryginalne wnętrze stwarza niepowtarzalny klimat. Jurta doskonale wpasuje się w program festiwalu i znajdziecie tu miejsce relaksu, odpoczynku, rozmowy i zabawy w etniczne gry planszowe. 

i

 

STREFA GASTRO

Przez cały weekend w namiocie będzie można się posilić – swoje festiwalowe dania serwować będzie Restauracja „Gościniec Rajec”

Namiot w całości jest ogrzewany!