Wszystkie warsztaty prezentowane poniżej będą miały miejsce w sobotę
i niedzielę (19 i 20.10.2019) w Kinie i w Jurcie.

Zgłoszenia online – ZAMKNIĘTE


1. Ceramika w wersji górskiej

Efektem pracy dzieci będą ceramiczne kozice, które są symbolem Adrenalnium. Ceramiczne rękodzieła będą malowane, szkliwione, a potem wypalane w piecu.

Te warsztaty poprowadzi artystka Ewelina Wiercigroch – Dudka.

TERMIN: 19.10 SOBOTA,  GODZ. 10:00 i 12:00, 90 MIN., KINO [6+]

 

 2. 
Speleologia – czyli co się kryje we wnętrzu gór?

Jak wygląda tajemniczy świat jaskiń i po co badają go grotołazi? Jaki sprzęt muszą ze sobą zabrać? Jak poruszają się pod ziemią? W co się ubierają, gdzie śpią i co jedzą? I jak w ogóle powstają jaskinie? Jakie niezwykłe formy skalne można tam zobaczyć? Jakie zwierzęta żyją pod ziemią?

Te warsztaty poprowadzi speleolożka Kasia Biernacka.

TERMIN: 20.10, NIEDZIELA,  GODZ. 10:00 i 12:00, 90 MIN., KINO [6+]

 


3. Rodzinne warsztaty komponowania Herbaty Cieszyńskiej

Będziemy z dziesiątek składników komponować herbatę, która nas ucieszy i sprawdzać jej działanie. Zdając się na zapachy, kolory i smak każdy przygotuje autorską miksturę. Pomieszamy kwiaty, korzonki, nasiona i listki, zaparzymy je w dzbanuszkach i jeśli będzie dobre to spakujemy nasz czaj do paczek i zabierzemy w świat, albo rozdamy po drodze!

Te warsztaty poprowadzą Ania i Piotr z „Opowiadamy o świecie”.

TERMIN: 19.10, SOBOTA,  GODZ. 10:00 i 12:00, 60 MIN., JURTA
                20.10, NIEDZIELA,  GODZ. 10:00 i 12:00, 60 MIN., JURTA 


4. Bezpieczeństwo w górach

Jak bezpiecznie wędrować w górach? Na co zwracać uwagę i jak reagować w przypadku zagrożeń? Co zrobić w razie wypadku w górach? Zasady bezpiecznych wycieczek dzieci poznają od tych, którzy w górach niosą pomoc.
Te warsztaty poprowadzi ratownik GOPR Michał Juraszek
TERMIN: 19.10, SOBOTA,  GODZ. 10:00,  60 MIN., KINO

 

 

 


 ARCHIWUM 2017:

PAPIEROWY ZAWRÓT GŁOWY/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE

TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 12.15 i 14.15, 90 MIN., NAMIOT [6+]

Ludzie od zawsze czuli potrzebę przekazywania mądrości, tradycji, pieśni, opowieści swoim potomkom. Dlatego powstały malowidła naskalne, pisano hieroglify, stworzono runy. Książki, gazety towarzyszą nam każdego dnia (prawie wszystkim :)) – a z czego powstają? W czasie tych warsztatów opowiemy o tym, co to jest papier, jak się go robi i jak zwykle czeka nas dużo pracy – własnoręcznie zrobimy kartkę papieru!

 

 

PO GÓRACH I LASACH/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE
TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 17.00, 75 MIN., KINO [8+]

W czasie tych warsztatów chcemy przybliżyć dzieciom kulturę góralską. Opowiemy o najwyższych górach, o ludziach, zwierzętach, strojach, muzyce, wypasie owiec. Warsztaty przygotowane są w formie gry multimedialnej. Będziemy oglądać filmy i odpowiadać na trudne pytania! Prześledzimy jak wyglądają szałasy pasterskie, co jedzą juhasi na hali i jak ubierają się bacowie. Czym różnią się dudy od gajdów – czyli będzie o muzykowaniu. Co to jest tryk? I po co baca liczy owce przed wyjściem na hale?RECYKLINGOWY OGRÓDEK/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE
TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 15.00, 75 MIN., NAMIOT [5+]

To warsztaty o roślinach, o przyrodzie i tym dlaczego warto o nią dbać. Przyjrzymy się życiu roślin i zobaczymy dlaczego są dla nas ludzi tak ważne. Stworzymy swoje własne pokojowe ogródki, w bardzo prosty i oryginalny sposób. Doniczką może być wszystko – butelki, puszki, kartony, ściany, dachy a nawet samochody!

Prowadzenie: ANIA CZAPEK i PIOTREK MOJŻYSZEK – obieżyświaty,  podróżnicy, etnologowie. Twórcy programu „Opowiadamy o świecie”. Sami o sobie: …” Chyba najlepsza rzecz jaką można zrobić – wymyślić sobie pracę i żyć na swój własny sposób. Robić to co odpowiada naszemu talentowi, aspiracjom i przynosi radość. Po prostu cisnąć swoją drogą i realizować pasje i marzenia. Piękna sprawa, polecamy wszystkim….”

1-ania-i-piotr

  • WARSZTATY PISZCZAŁKOWE/ M. BLACHURA, P. FICEK

TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 18.45, 90 MIN., NAMIOT [8+]

Doświadczeni muzycy, którzy na codzień mają styczność ze starymi instrumentami postanowili pokazać dzieciom, że instrumenty można tworzyć również samodzielnie. Za pomocą dłutek, nożyków i młoteczków dzieci stworzą własne piszczałki.

  • W 80 BĘBNÓW DOOKOŁA ŚWIATA/ ANDRZEJ ŻYDEK

TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 13.00, 60 MIN., NAMIOT [5+]

TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 16.15, 60 MIN., NAMIOT [8+]

„W 80 bębnów dookoła świata” – spotkanie z instrumentami etnicznymi z całego świata. Zagramy na arabskich darbukach, kubańskich congach, udu (nigeryjskim instrumencie-dzbanku), portorykańskim cajonie (bębnie-skrzynce). Usłyszymy australijskie didgiriedoo. Każdy może spróbować swoich sił. Każdy instrument solidnie omówiony i zaprezentowany. „Body percussion” – nasze ciało staje się instrumentem muzycznym. Na wzór afrykańskich ludów będziemy tupać i klaskach. Poznamy ciekawe struktury rytmiczne. Po powrocie do domu nauczymy bliskich jak muzykować bez instrumentów. „Warsztaty dobrego rytmu” – praktyczna nauka wybranych afrykańskich rytmów. Każdy dostanie bęben i będzie grał. Dowiemy się kto, gdzie, kiedy i po co gra. Efekt murowany!

ProwadzenieANDRZEJ ŻYDEK – z wykształcenia nauczyciel polonista, czynny nauczyciel szkolny. Z zamiłowania i zawodu bębniarz i perkusista. Prowadzi grupy perkusyjne na terenie Śląska od 10 lat. Zespoly pod jego kierunkiem koncertowaly m.in. z Chigaga Group z Maroka, Marimba Trio z Kenii, Nippy Noyą z Indonezji oraz Bernardem Maseli, Krzysztofem Ścierańskim, Domowymi Melodiami czy DAGADANĄ. Jako muzyk zagrał około 200 koncertów na terenie całej Polski. Jest laureatem konkursow muzycznych w Krośnie i Jaśle. Współtworzył wiele projektów pedagogicznych m.in. programów profilaktycznych „Muzyka alternatywą dla uzależnień”, „Szkolny Holywood”. Dzięki doświadczeniu w pracy w szkołach różnych etapów oraz przedszkolach wie jak połączyć misję pedagogiczną z oczekiwaniami mlodzieży.