Wszystkie warsztaty prezentowane poniżej będą miały miejsce w sobotę
i niedzielę (21 i 22.10.2017) w namiocie festiwalowym, naprzeciwko kina.

Warsztaty mają charakter
zamknięty, co oznacza, że wymagają wcześniejszych zapisów (karty
zgłoszeniowe będą dostępne w kinie).

 

PAPIEROWY ZAWRÓT GŁOWY/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE

TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 12.15 i 14.15, 90 MIN., NAMIOT [6+]

Ludzie od zawsze czuli potrzebę przekazywania mądrości, tradycji, pieśni, opowieści swoim potomkom. Dlatego powstały malowidła naskalne, pisano hieroglify, stworzono runy. Książki, gazety towarzyszą nam każdego dnia (prawie wszystkim :)) – a z czego powstają? W czasie tych warsztatów opowiemy o tym, co to jest papier, jak się go robi i jak zwykle czeka nas dużo pracy – własnoręcznie zrobimy kartkę papieru!

 

PO GÓRACH I LASACH/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE
TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 17.00, 75 MIN., KINO [8+]

W czasie tych warsztatów chcemy przybliżyć dzieciom kulturę góralską. Opowiemy o najwyższych górach, o ludziach, zwierzętach, strojach, muzyce, wypasie owiec. Warsztaty przygotowane są w formie gry multimedialnej. Będziemy oglądać filmy i odpowiadać na trudne pytania! Prześledzimy jak wyglądają szałasy pasterskie, co jedzą juhasi na hali i jak ubierają się bacowie. Czym różnią się dudy od gajdów – czyli będzie o muzykowaniu. Co to jest tryk? I po co baca liczy owce przed wyjściem na hale?RECYKLINGOWY OGRÓDEK/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE
TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 15.00, 75 MIN., NAMIOT [5+]

To warsztaty o roślinach, o przyrodzie i tym dlaczego warto o nią dbać. Przyjrzymy się życiu roślin i zobaczymy dlaczego są dla nas ludzi tak ważne. Stworzymy swoje własne pokojowe ogródki, w bardzo prosty i oryginalny sposób. Doniczką może być wszystko – butelki, puszki, kartony, ściany, dachy a nawet samochody!

Prowadzenie: ANIA CZAPEK i PIOTREK MOJŻYSZEK – obieżyświaty,  podróżnicy, etnologowie. Twórcy programu „Opowiadamy o świecie”. Sami o sobie: …” Chyba najlepsza rzecz jaką można zrobić – wymyślić sobie pracę i żyć na swój własny sposób. Robić to co odpowiada naszemu talentowi, aspiracjom i przynosi radość. Po prostu cisnąć swoją drogą i realizować pasje i marzenia. Piękna sprawa, polecamy wszystkim….”

1-ania-i-piotr

  • WARSZTATY PISZCZAŁKOWE/ M. BLACHURA, P. FICEK

TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 18.45, 90 MIN., NAMIOT [8+]

Doświadczeni muzycy, którzy na codzień mają styczność ze starymi instrumentami postanowili pokazać dzieciom, że instrumenty można tworzyć również samodzielnie. Za pomocą dłutek, nożyków i młoteczków dzieci stworzą własne piszczałki.

  • W 80 BĘBNÓW DOOKOŁA ŚWIATA/ ANDRZEJ ŻYDEK

TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 13.00, 60 MIN., NAMIOT [5+]

TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 16.15, 60 MIN., NAMIOT [8+]

„W 80 bębnów dookoła świata” – spotkanie z instrumentami etnicznymi z całego świata. Zagramy na arabskich darbukach, kubańskich congach, udu (nigeryjskim instrumencie-dzbanku), portorykańskim cajonie (bębnie-skrzynce). Usłyszymy australijskie didgiriedoo. Każdy może spróbować swoich sił. Każdy instrument solidnie omówiony i zaprezentowany. „Body percussion” – nasze ciało staje się instrumentem muzycznym. Na wzór afrykańskich ludów będziemy tupać i klaskach. Poznamy ciekawe struktury rytmiczne. Po powrocie do domu nauczymy bliskich jak muzykować bez instrumentów. „Warsztaty dobrego rytmu” – praktyczna nauka wybranych afrykańskich rytmów. Każdy dostanie bęben i będzie grał. Dowiemy się kto, gdzie, kiedy i po co gra. Efekt murowany!

ProwadzenieANDRZEJ ŻYDEK – z wykształcenia nauczyciel polonista, czynny nauczyciel szkolny. Z zamiłowania i zawodu bębniarz i perkusista. Prowadzi grupy perkusyjne na terenie Śląska od 10 lat. Zespoly pod jego kierunkiem koncertowaly m.in. z Chigaga Group z Maroka, Marimba Trio z Kenii, Nippy Noyą z Indonezji oraz Bernardem Maseli, Krzysztofem Ścierańskim, Domowymi Melodiami czy DAGADANĄ. Jako muzyk zagrał około 200 koncertów na terenie całej Polski. Jest laureatem konkursow muzycznych w Krośnie i Jaśle. Współtworzył wiele projektów pedagogicznych m.in. programów profilaktycznych „Muzyka alternatywą dla uzależnień”, „Szkolny Holywood”. Dzięki doświadczeniu w pracy w szkołach różnych etapów oraz przedszkolach wie jak połączyć misję pedagogiczną z oczekiwaniami mlodzieży.