Wszystkie warsztaty prezentowane poniżej będą miały miejsce w sobotę
i niedzielę (20 i 21.10.2018) w namiocie festiwalowym, naprzeciwko kina.

Warsztaty mają charakter
zamknięty, co oznacza, że wymagają wcześniejszych zapisów (karty
zgłoszeniowe będą dostępne w kinie)

WARSZTAT – PO GÓRACH I LASACH: OSCYPEK CZY GOŁKA

Opowiemy o najwyższych szczytach, o ludziach gór, zwierzętach, strojach, muzyce, wypasie owiec i górskich smakach. Prześledzimy jak wyglądają szałasy pasterskie, czym różnią się dudy od gajdów i co to jest tryk? Ruszymy szlakami polskich gór i poznamy kulturę góralską. Zgłębimyteż tajniki wyrobu oscypków i nauczymy się rozpoznawać różne rodzaje serów.A co najważniejsze sami ze świeżego mleko zrobimy gołkę – czyli ser gazdowski. Ten warsztat poprowadzą Ania i Piotr z Opowiadamy o Świecie:) www.opowiadamyoswiecie.pl

TERMIN: 20.10, SOBOTA,  GODZ. 12:15, 75 MIN., NAMIOT, [5+] 

TERMIN: 20.10, SOBOTA,  GODZ. 15:15, 75 MIN., NAMIOT, [5+]


 

SZALONA CHEMIA Z LEONARDO SCHOOL 

Każde dziecko lubi eksperymentować! Nic tak nie zachęci Twojego dziecka do nauki fizyki czy chemii jak samodzielne eksperymentowanie. Mali naukowcy przy pomocy bezpiecznych odczynników, szkła chemicznego, sprzętu do majsterkowania pod czujnym okiem instruktorów odkrywają prawa fizyki i chemii.
TERMIN: 20.10, SOBOTA, GODZ. 14.00, 60 MIN., NAMIOT [5+]

 


 

POZNAJEMY ŚWIATcztery warsztaty podróżnicze, realizowane przez podróżników, którzy przemierzają świat, by dzielić się tym, czego doświadczyli, uczyć, inspirować i wychowywać w duchu pokoju, równości i szacunku. Warsztaty będą miały formę zabawy, która angażuje zmysły, pozwala przeżyć przygodę, wychowuje i uczy. Ważna podczas warsztatów będzie  atmosfera odległych zakątków globu, tworzona dzięki  zdjęciom, etnicznej muzyce, strojom, instrumentom, rekwizytom  i eksperymentom.
Ta seria warsztatów obejmie następujące tematy:

 

Warsztat 1: Chińskie Wynalazki

W starożytnych Chinach wynaleziono rzeczy, o których Europejczycy dowiedzieli się setki lat później. Dzieci odkryją tę prawdę poznają najsłynniejsze chińskie wynalazki. Jak korzystać z kompasu? Jak grać w domino?
Czy herbata pochodzi z Chin? Czy w Chinach je się widelcem i nożem? Mierząc chińskie stroje, poszukamy odpowiedzi.

TERMIN: 21.10, NIEDZIELA, GODZ. 13.00, 60 MIN., NAMIOT [5+]


 

Warsztat 2:  Kolorowe Indie

Jak wygląda życie nad Gangesem? Kto to jest fakir? Czym bawią się hinduskie dzieci? Jak umyć zęby bez szczoteczki i pasty?
Warsztaty z wykorzystaniem hinduskich przedmiotów codziennego użytku, strojów, zabawek i fotografii, prowadzone przez Animatora-Podróżnika.

TERMIN: 21.10, NIEDZIELA, GODZ. 15.30, 60 MIN., NAMIOT [5+]


 

Warsztat 3: Magiczne Maroko 

Jak zapalić lampę Alladyna? Czy marokańskie dywany latają? Jak wygląda strój, dom, codzienne życie dzieci w Maroku?Zapraszamy na interaktywne Warsztaty prowadzone przez Podróżnika – Mali Odkrywcy znajdą odpowiedź na te i inne pytania. Wybierzemy się razem na Saharę, do farbiarni skór i tkanin oraz na parzoną w srebrnym imbryku herbatę. Dzieci poznają zapach marokańskiego domu i dźwięk tradycyjnych instrumentów.

TERMIN: 21.10, NIEDZIELA, GODZ. 17.00, 60 MIN., NAMIOT [5+]


 

Warsztat 4:Między nami Indianami

Indianie wyglądają tak samo?Jak zostaje się wodzem wioski? Kim jest szaman? Na te i inne pytania dzieci znajdą odpowiedź podczas naszych Warsztatów.Odwiedzimy różne grupy Indian Ameryki Południowej i Środkowej, poznamy ich niezwykłe zwyczaje. Nie braknie rekwizytów, strojów, instrumentówi indiańskiego tańca!

TERMIN: 21.10, NIEDZIELA, GODZ. 18.15, 60 MIN., NAMIOT [5+]


 

WARSZTAT – BEZPICZEŃSTWO W GÓRACH

Dla  GOPRu pierwsza pomoc i bezpieczeństwo w górach to sprawy pierwszorzędne. W jaki sposób działać w takich momentach, co należy robić  –  o tym opowiedzą na warsztatch.

TERMIN: 20.10, SOBOTA, GODZ. 17.15, 60 MIN., NAMIOT [5+] 

 

 

 


 ARCHIWUM 2017:

PAPIEROWY ZAWRÓT GŁOWY/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE

TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 12.15 i 14.15, 90 MIN., NAMIOT [6+]

Ludzie od zawsze czuli potrzebę przekazywania mądrości, tradycji, pieśni, opowieści swoim potomkom. Dlatego powstały malowidła naskalne, pisano hieroglify, stworzono runy. Książki, gazety towarzyszą nam każdego dnia (prawie wszystkim :)) – a z czego powstają? W czasie tych warsztatów opowiemy o tym, co to jest papier, jak się go robi i jak zwykle czeka nas dużo pracy – własnoręcznie zrobimy kartkę papieru!

 

 

PO GÓRACH I LASACH/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE
TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 17.00, 75 MIN., KINO [8+]

W czasie tych warsztatów chcemy przybliżyć dzieciom kulturę góralską. Opowiemy o najwyższych górach, o ludziach, zwierzętach, strojach, muzyce, wypasie owiec. Warsztaty przygotowane są w formie gry multimedialnej. Będziemy oglądać filmy i odpowiadać na trudne pytania! Prześledzimy jak wyglądają szałasy pasterskie, co jedzą juhasi na hali i jak ubierają się bacowie. Czym różnią się dudy od gajdów – czyli będzie o muzykowaniu. Co to jest tryk? I po co baca liczy owce przed wyjściem na hale?RECYKLINGOWY OGRÓDEK/ OPOWIADAMY O ŚWIECIE
TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 15.00, 75 MIN., NAMIOT [5+]

To warsztaty o roślinach, o przyrodzie i tym dlaczego warto o nią dbać. Przyjrzymy się życiu roślin i zobaczymy dlaczego są dla nas ludzi tak ważne. Stworzymy swoje własne pokojowe ogródki, w bardzo prosty i oryginalny sposób. Doniczką może być wszystko – butelki, puszki, kartony, ściany, dachy a nawet samochody!

Prowadzenie: ANIA CZAPEK i PIOTREK MOJŻYSZEK – obieżyświaty,  podróżnicy, etnologowie. Twórcy programu „Opowiadamy o świecie”. Sami o sobie: …” Chyba najlepsza rzecz jaką można zrobić – wymyślić sobie pracę i żyć na swój własny sposób. Robić to co odpowiada naszemu talentowi, aspiracjom i przynosi radość. Po prostu cisnąć swoją drogą i realizować pasje i marzenia. Piękna sprawa, polecamy wszystkim….”

1-ania-i-piotr

  • WARSZTATY PISZCZAŁKOWE/ M. BLACHURA, P. FICEK

TERMIN: 21.10, SOBOTA, GODZ. 18.45, 90 MIN., NAMIOT [8+]

Doświadczeni muzycy, którzy na codzień mają styczność ze starymi instrumentami postanowili pokazać dzieciom, że instrumenty można tworzyć również samodzielnie. Za pomocą dłutek, nożyków i młoteczków dzieci stworzą własne piszczałki.

  • W 80 BĘBNÓW DOOKOŁA ŚWIATA/ ANDRZEJ ŻYDEK

TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 13.00, 60 MIN., NAMIOT [5+]

TERMIN: 22.10, NIEDZIELA, GODZ. 16.15, 60 MIN., NAMIOT [8+]

„W 80 bębnów dookoła świata” – spotkanie z instrumentami etnicznymi z całego świata. Zagramy na arabskich darbukach, kubańskich congach, udu (nigeryjskim instrumencie-dzbanku), portorykańskim cajonie (bębnie-skrzynce). Usłyszymy australijskie didgiriedoo. Każdy może spróbować swoich sił. Każdy instrument solidnie omówiony i zaprezentowany. „Body percussion” – nasze ciało staje się instrumentem muzycznym. Na wzór afrykańskich ludów będziemy tupać i klaskach. Poznamy ciekawe struktury rytmiczne. Po powrocie do domu nauczymy bliskich jak muzykować bez instrumentów. „Warsztaty dobrego rytmu” – praktyczna nauka wybranych afrykańskich rytmów. Każdy dostanie bęben i będzie grał. Dowiemy się kto, gdzie, kiedy i po co gra. Efekt murowany!

ProwadzenieANDRZEJ ŻYDEK – z wykształcenia nauczyciel polonista, czynny nauczyciel szkolny. Z zamiłowania i zawodu bębniarz i perkusista. Prowadzi grupy perkusyjne na terenie Śląska od 10 lat. Zespoly pod jego kierunkiem koncertowaly m.in. z Chigaga Group z Maroka, Marimba Trio z Kenii, Nippy Noyą z Indonezji oraz Bernardem Maseli, Krzysztofem Ścierańskim, Domowymi Melodiami czy DAGADANĄ. Jako muzyk zagrał około 200 koncertów na terenie całej Polski. Jest laureatem konkursow muzycznych w Krośnie i Jaśle. Współtworzył wiele projektów pedagogicznych m.in. programów profilaktycznych „Muzyka alternatywą dla uzależnień”, „Szkolny Holywood”. Dzięki doświadczeniu w pracy w szkołach różnych etapów oraz przedszkolach wie jak połączyć misję pedagogiczną z oczekiwaniami mlodzieży.