Przedstawiamy Wam tytuły, które powalczą o nasze Koziczki Adrenalinowe podczas
16. edycji naszego Festiwalu w 2023 r.
Filmy – krótkometrażowe:
600 KILOMETRÓW LODOWĄ PUSTYNIĄ
reż. Miłka Raulin SIŁA MARZEŃ, Polska, 2022, 43 min
Trawers Grenlandii uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych trawersów świata.
Ryzykowne przejście lodowcem pełnym szczelin, stukilogramowe sanie i biała, tylko pozornie
jednolita przestrzeń, z którą obcuje się miesiąc.
W tych trudnych warunkach nie wszystkim uczestnikom międzynarodowej wyprawy udaje
się dotrzeć do celu.
600 kilometrów lodową pustynią to opowieść o walce z ekstremalnie niskimi temperaturami, huraganowymi wiatrami i skrajnym wyczerpaniem. To historia o wytrwałości i wyzwaniu jakie trzeba podjąć, by zmierzyć się z lodową pustynią.
Archiwum 2022
Filmy długometrażowe 2022:
„ALL SEASONS”
Reżyseria A. Rotnicki, B. Osses, J.Osiński, M. Piłat I 2021 I W. Brytania, Polska I 78 min
„All seasons” już okrzyknięto największym kitesurfingowym wydarzeniem tego roku. Nasz film przedstawia historię najlepszych kitesurferów w 8 rozdziałach. Chcemy, aby publiczność wiedziała, o co tak naprawdę chodzi w tym sporcie. Pokażemy nie tylko najlepszych kitesurferów w akcji na wodzie, ale także atmosferę, w jakiej żyją na lądzie. Zaprezentujemy ciężką pracę sportowców, aby osiągać sukcesy w coraz bardziej wymagającym, międzynarodowym środowisku. Będzie to film, w którym żywe legendy tego sportu opowiadają o jego początkach i ewolucji. Nasza produkcja pokazuje pozytywne emocje, jakie daje kitesurfing tym, którzy się w niego angażują. Niezbędnymi elementami tego filmu są zmieniające się pory roku i wraz z nimi zmieniające się środowiska, a także miejsca, w których mistrzowie świata spotykają się z ludźmi rozpoczynającymi swoją przygodę z tym sportem. Wyjątkowe lokalizacje, piękno ich natury, porywiste wiatry i najlepsze miejsca do kitesurfingu, jakie kiedykolwiek odwiedzisz. Kitesurfing to jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Najlepsi zawodnicy osiągnęli w nim spektakularne sukcesy, bijąc rekordy, samotnie pokonując morze i stale rywalizując w mistrzostwach świata. Postanowiliśmy stworzyć film dokumentalny o kitesurfingu, aby pokazać życie człowieka w symbiozie z wiatrem o każdej porze roku.
TERMIN PROJEKCJI: Sobota, 22.10., godzina 15:30
„DHAULAGIRI IT`S MY EVEREST”
Reżyseria: Pavol Barabáš I Słowacja I 2021 I 64 min
W 1984 roku Zoltan Demjan zdobył 2 ośmiotysięczniki bez dodatkowego tlenu. Najpierw wszedł południową ścianą na Lhotse Shar, a potem południowym filarem na Mount Everest. Niestety pogoda spowodowała, że jego zejście w dół zamieniło się w tragedię. Swoją lekcję życia Zoltan odebrał podczas pierwszego wejścia na Dhaulagiri w stylu alpejskim. Na pionowym filarze południowo-zachodnim czekały na niego nie tylko najwyższe trudności wspinaczkowe, ale też cenna wiedza, która odmieniła jego życie.
TERMIN PROJEKCJI: Niedziela, 23.10., godzina 16:15
„HOUSE OF THE GODS” Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji 2022 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady
Reżyseria Matt Pycroft I Wielka Brytania I 2021 I 44 min
Wielki północny filar Mount Roraima wynurza się z deszczowego lasu Amazonii jak dziób potężnego statku. Przewieszona ściana jest często zasłonięta chmurami, zalewana ulewnymi deszczami, otoczona niedostępną dżunglą i błotnistym terenem. Według miejscowej legendy tylko ludziom o czystej duszy będzie dane ujrzeć wierzchołek Mount Roraima. Była ona inspiracją dla powieści Artura Conan Doyle’a „Zaginiony świat” i dla filmu animowanego Disneya/Pixara „Odlot”’.
„House of Gods”’ podąża za Leo Houldingiem i jego ekipą przez 100 kilometrów błotnistego lasu deszczowego i w górę pionowej ściany. Czy uda im się nie tylko
zdobyć szczyt, ale też sprawić, by przedstawiciele rdzennej ludności również uczestniczyli w tej wspinaczce?
TERMIN PROJEKCJI: Niedziela, 23.10., godzina 21:30
„NORTH COUNTRY” Najlepszy Film o Sportach Górskich 2022 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady
Reżyseria Nick Martini I USA I 21 min
Ponadczasowa historia o „amerykańskim śnie” i o rodzinie, dzięki której cała okolica założyła narty na nogi. Sto lat po otwarciu, narciarski sklep Lahout jest nadal rodzinnym biznesem, którym zajmuje się już czwarte pokolenie. Zaglądając w przeszłość i w teraźniejszość, poznajemy prawdziwe źródła sukcesu sklepu oraz odkrywamy sekret jego długowieczności. Tą historią twórcy filmu chcą przekonać imigrantów, milenialsów, właścicieli rodzinnych firm oraz entuzjastów outdooru, że Ameryka nie jest jeszcze stracona.
TERMIN PROJEKCJI: Sobota, 22.10., godzina 15:00
„NUMINOUS”
Reżyseria Nicholas Teichrob I USA I 50 min
Jest jednym z najbardziej agresywnie jeżdżących i utalentowanych narciarzy ekstremalnych naszych czasów. Urodzony i wychowany w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, budzący podziw i zdumienie. W jego żyłach płynie krew żądna przygody, a obrany przez niego styl jazdy wynika z rzeźby okolicznego krajobrazu. Kye Petersen ma zamiar z hukiem wejść do grona największych narciarzy ekstremalnych naszych czasów. Zrealizowany na terenie Kolumbii Brytyjskiej fi lm przedstawia nam Kye’a i paru innych śnieżnych zapaleńców w samym sercu jednego z najpiękniejszych, a zarazem wymagających terenów górskich na świecie. Miejscami wywołuje wręcz zawrót głowy, choć tak naprawdę jest niezwykle inspirujący.
TERMIN PROJEKCJI: Niedziela, 23.10., godzina 19:30
„ROZKOŁYS”
Reżyseria Łukasz Ratuski I Polska I 2021 I 72 min
Pełen pasji, magiczny i dający zastrzyk energii film o przyjaciołach, których dzieli niemal wszystko, ale łączy jedno – od lat, na wodach zimnego Bałtyku, próbują złapać wymarzoną falę. Wciągająca opowieść o wolności, pogoni za marzeniami, przyjaźni, determinacji oraz przełamywaniu własnych barier.
Bałtyk – zimny, ponury, zupełnie nie kojarzy się z surfingiem. Fale tworzą się tam tylko przez kilkanaście dni w roku. Paweł i Artur, mimo że mieszkają 500 km od morza, robią wszystko, by w TE dni być w wodzie. Nie wszystko jednak idzie po ich myśli. Przez kilka lat szukają wymarzonej fali. Czy to w ogóle możliwe, żeby ją złapać? Czy po takim czasie chodzi już tylko wyłącznie o surfing?
TERMIN PROJEKCJI: Sobota, 22.10., godzina 13:00
„WHITE DREAM” Grand Prix 2022 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady
Reżyseria Mathieuu Le Lay I Francja I 2021 I 52 min
Fotograf przyrody Jérémie Villet uwielbia zdjęcia i zimno. Podróżuje samotnie przez białe pustkowia północnej półkuli z pulkami i z długim teleobiektywem, poszukując zwierząt, które żyją w ekstremalnie niskich temperaturach. 'White Dream’ opowiada o niedawnej wyprawie Jérémiego do północnej Kanady, gdzie przemierzał Jukon, próbując odnaleźć i sfotografować legendarne kozły śnieżne. Tereny, na których żyją te zwierzęta, są bardzo trudno dostępne.
Ekstremalne zimno też nie ułatwia zadania. Na ten niezwykły wizualnie dokument składają się przygody w dziczy, spotkania z ludźmi i ze zwierzętami, wejście w prywatny świat fotografa oraz subtelny obraz zmieniającej się przyrody.
TERMIN PROJEKCJI: Niedziela, 23.10., godzina 15:00
„WULKAN MIŁOŚCI”
Reżyseria Sara Dosa I USA, Kanada I 2022 I 93 min
Prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występuje francuskie małżeństwo naukowe Katii i Maurice’a Krafftów oraz uwielbiane przez nich wulkany. Przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także wspólnie – podczas erupcji w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów. „Wulkan miłości” z narracją Mirandy July jest hipnotyczna analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. „Ciekawość jest silniejsza od lęku” – jak stwierdziła kiedyś Katia. „Wulkan miłości” otrzymał Nagrodę za Najlepszy Montaż w Amerykańskim Filmie Dokumentalnym na tegorocznym festiwalu w Sundance. Autorem muzyki oryginalnej jest Nicolas Godin – połowa francuskiego duetu Air.
TERMIN PROJEKCJI: Sobota, 22.10., godzina 18:15
Filmy – krótkometrażowe:
„CARPATI ROMANESTI” – reż. Mikołaj Walczewski, Polska, 12 min
Film o wyprawie rowerowej enduro w Karpaty Rumuńskie, która odbyła się w 2021 r. Mariusz Bryja i Andrzej Smereczyński zamierzają zjechać na rowerach z najwyższego szczytu Rumunii Moldoveanu (2544 m n.p.m.), który znajduje się w górach Fogarskich. Po drodze odwiedzają również góry Rodniańskie, gdzie chcą zdobyć dwa szczyty. W tym najwyższy w tym paśmie Pietrosul (2303 m n.p.m.).
„CARPATIA DIVIDE” – reż. Cezary Adamski, Polska, 2021, 20 min
Dokumentalny reportaż/rozprawka o najtrudniejszym polskim wyścigu MTB jakim jest Carpatia DIVIDE. Trasa wyścigu to 640 km górskich ścieżek ciągnących się przez całe polskie Karpaty. Wszystko w formule non-stop i self-supported. Zawodnicy sami decydują kiedy jadą, a kiedy śpią i jedzą, sami muszą zadbać o nocleg oraz o serwis sprzętu.
Twórcy filmu brali czynny udział w tym ultra maratonie. Jako zawodnicy ścigając się z czasem, pokonując kolejne kilometry przybliżające ich do mety nagrywali film i przeprowadzali wywiady z innymi uczestnikami tego eventu, zastanawiając się czy to jeszcze WYŚCIG, czy PRZYGODA.
„DROGA” – reż. Wojtek Kozakiewicz, Polska, 2021, 23 min, Najlepszy Film Polski – Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady 2022
Krakowska scena wspinaczkowa zawsze obfitowała w osobowości z pogranicza nauki, kultury i sztuki. Dla wielu sport był oknem na świat. Niewidzialna siła, która wciąga do sportu jest jak narkotyk. Czasem wydaje się to być pozbawione sensu, ale bez tego wszystko inne również traci swój sens. Czy reprezentujesz kraj na arenie międzynarodowej, czy wspinasz się w skałach, czy robisz to tylko po to aby przesuwać swoje granice – nadaje to rytm twojemu życiu.
Praca i pasja. Sport i sztuka. Sprzeczności i kontrasty tworzące jedną osobowość. Czarno-biała podróż do życia człowieka wielu talentów.
„OPĘTANY” – reż. Jakub Brzosko, Polska, 2021, 36 min
Film dokumentalny o zakopiańskim wspinaczu Marcinie Gąsienicy – Kotelnickim, ukazujący bohatera w jego naturalnym otoczeniu skalnego świat Tatr. W filmie spotykamy mentorów Marcina: Jana Muskata, Piotra Korczaka, Wojciecha Kurtykę, ale I przyjaciół Darka Kałużę oraz Michała Króla. Ponad 30 letnia historia wspinaczkowa Marcina, to symboliczna „ścieżka góry”, pełna inspiracji, motywacji, ale przede wszystkim determinacji aby pokonywać najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w Tatrach. Reżyser zafascynowany postacią swego bohatera, mówi ustami antropologa Kuby Szpilki „(…) jest takie wielkie zdanie: dopiero w świetle innego bycia, nasze własne staje się dla nas do myślenia(…)”. Film zdobył Nagrodę Publiczności podczas Festiwalu Moc Gór w Zakopanem w 2021 roku.
„TRUFLA” – reż. Marcin Tasiemski, Polska, 2022, 11 min
Film bardzo niskobudżetowy, realizowany telefonem komórkowym w pojedynkę, 3 km od domu. Opowiada o przygotowaniu kamienia do wspinaczki. W powstałym sektorze jest ich pięć. Bohater filmu został przygotowany jako ostatni, ponieważ na oko nie rokował. Okazało się, że drugi zmysł – nos, mnie nie mylił i jest perełką w powstałym ogródku. Desperacka determinacja, to uczucie towarzyszące przy tworzeniu nowych ogródków wspinaczkowych w Beskidzie Małym.
„WOODS & STONES” – reż. Marcin Matuszny, Polska, 2022, 4 min
Woods & Stones to kolejna odsłona rowerowych przygód w malowniczych górach. Tym razem oprócz jazdy po pionowych ścianach w kamieniołomie, twórcy zaprezentowali proces budowy i przejazd po najwyższym north shore’ze na świecie, a całości dopełnia fakt, że do produkcji tego filmu, prócz nowoczesnego sprzętu użyto kamery VX rejestrującej materiał na kasety, następnie wszystkie materiały, muzykę od zaprzyjaźnionej kapeli, setki godzin budowania i konstruowania, freeride i troszkę ognia połączono w jedną całość – WOODS & STONES.
„TRWAŁY ZWIĄZEK GŁUPOTY Z GRAWITACJĄ” – reż. Piotr Topiński, Polska, 2021, 7 min
Projektowanie inwestycji na fliszu karpackim bez wiedzy o fliszu grozi katastrofą.
„SPRAWOZDANIE Z NADPŁYWAJĄCEJ POWODZI” – reż. Piotr Topiński, Polska, 2021, 27 min
Film o przyczynach powodzi w gminie Wieprz.
Archiwum 2021
„ARTUR GUMA” – reż. Agnieszka Korycka-Sobotka, Polska, 19 min, 30′
Historia wspinacza górskiego Artura Pierzchniaka „Gumy”, który ze względu na pewne wydarzenie z przeszłości jest „człowiekiem-legendą”. Znany i ceniony w środowisku wspinaczy i miłośników gór. Po trasach, które zabezpiecza jako ekiper nikt nie boi się wspinać. Człowiek, dla którego skały są czymś więcej niż tylko materią nieożywioną, a góry to miejsce spotkania z Bogiem i samym sobą. Twórcy filmu, Damian Bartoszek i Agnieszka Korycka-Sobotka wyruszyli razem z bohaterem w podróż do miejsca, które brutalnie rozwiało marzenia o zdobyciu Himalajów, ale jednocześnie wskazało nowy kierunek na życiowej drodze..
„NASZE GÓRY” – reż. Kobas Laksa, Polska, 20 min,
Jarek Pieniak prowadzi bloga: zespoldowna.info, na którym prezentuje naukowe rozważania i koncepcje dotyczące wsparcia osób z zespołem Downa i ze spektrum autyzmu. Pasją Jarka jest zdobywanie szczytów – dosłownie górskich trudnych szlaków. W podróż ze sobą bierze żonę Joannę i dwóch synów – Janka (13lat) z zespołem Downa i Kamila (25lat) – autystę. Zdobyli kilkukrotnie Diadem Gór Polski, setki szczytów i szlaków europejskich niedostępnych dla przeciętnego górskiego łazika. Jarek od lat inspiruje rodziców dzieci z zespołem Downa i z autyzmem do działania wbrew stereotypom i ograniczeniom. W filmie towarzyszymy wyprawie rodziny Pieniaków na górę Śnieżnik – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich, którą nazywają „rozgrzewką” przed prawdziwymi wyzwaniami.
Niepełnosprawność intelektualna to temat, który łatwo zlekceważyć, jeśli podejdzie się do tego zbyt ckliwie, sentymentalnie. Jarek w szczerym wywiadzie nie pozostawia wątpliwości, że za realizacją marzeń stoi nieprzeciętny wysiłek i determinacja: „Jeśli masz marzenie, cel – to go osiągniesz, nawet jeśli nikt nie będzie wierzył, że ci się uda.”
Oglądając ten film wspierasz inicjatywę pokazania świata niepełnosprawności intelektualnej w szerszej perspektywie i mocniejszym świetle. Dziękujemy ci za to. Kobas Laksa / Stowarzyszenie Bonitum
„NO LIMIT” – reż. Witold Gulgowski, Polska, 23 min
Cztery krótkie epizody zimowego szaleństwa jakimi są skituring i freeride, a wszystkie mają miejsca w naszych niezwykle malowniczych Beskidach. Film z dużą dawką humoru pokazuje jak grupa przyjaciół, bawi się na pełnym luzie wyciskając maksymalnie ile się da z czasami niekontrolowanej radości z jazdy i możliwości obcowania z zimową naturą. Pełna szczerość i realizm bez cenzury. Przeżyj zimę od początku do końca razem z z „No Limit”.

„ONE LAP RUN” – reż. Michał Zieliński, Polska, 6 min, 9′
Film pokazuje przede wszystkim pasję do tworzenia. Nie jest to typowa, dwudniowa produkcja o jeździe na rowerze. Materiał przedstawiony w filmie był realizowany konsekwentnie przez cały rok, o każdej jego porze, by pokazać cały rowerowy cykl, okrążenie, stąd nieprzypadkowa nazwa. Tworzenie i budowa tras rowerowych jest nieodłączną składnią rowerowego życia. Całość filmu, oprócz zmieniających się pór roku, jazdy, dopełnia także tworzenie – budowanie swojego miejsca do jazdy w Beskidach.
„PANKU” – reż. Emil Palenica, Polska, 31 min
Opowieść o Krzysztofie Pankiewiczu (1951-2009) wybitnym wspinaczu i alpiniście lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Przed kamerą opowiadają o nim Jego partnerzy i przyjaciele, m.in. Andrzej Marcisz, Piotr Panufnik, Zbigniew Trzmiel, ALeksander Warm i Ludwik Wilczyński. Punktem kulminacyjnym opowieści jest zimowa wyprawa na Nanga Parbat w roku 1997, kiedy to podczas ataku szczytowego Krzysztof Pankiewicz i jego partner Zbigniew Trzmiel. doznali poważnych odmrożeń. Film jest bogato ilustrowany archiwalnymi zdjęciami oraz animacjami.
„PO PROSTU LATAĆ” – reż. Barbara Jendrzejczyk, Polska, 13 min
Mówi się, że człowiek bez marzeń jest jak drzewo bez kory. A co kiedy marzenia są dosłownie oderwane od ziemi? Iwona Januszyk – sportowiec, kobieta, żołnierz, a ostatnio rekordzistka w biegu na Rysy – jest przykładem tego, że warto podążać za swoim sercem, nawet wtedy, kiedy na naszej drodze pojawiają się przeszkody.
„RYSY SKY 24H” – reż. Szczytografia, Polska, 26 min
Film przedstawia zdobycie dziewięć razy Rysów, najwyższego szczytu Polski zimą, w ciągu 24 godzin.
„SKYDIVE Bielsko-Biała 2020” – reż. Tomasz Spaczek, Polska, 3 min, 30′
Skoki spadochronowe członków sekcji spadochronowej Aeoroklubu Bielsko-Biała.
„SRU-2-ALPS ’19” – reż. Marcin Duszyński, Polska, 29 min, 36′
Pieszo i na paralotni. Start w Nicei, meta po drugiej stronie Alp, 1000 km w linii prostej. Przez 32 dni pokonanych 1345 km, w tym 600 km pieszo i 745 km w powietrzu.
Filmy długometrażowe 2021.
„CLIMBING IRAN”
Reżyseria Francesca Borghetti / Włochy / 2020 / 54 min
Czwartek, 21.10., godzina 17:00
Nasim uprawia wspinaczkę klasyczną i jest w Iranie jedyną kobietą, otwierającą nowe drogi. Nasim stoi przed podwójnym wyzwaniem – fizycznym i kulturowym, ponieważ jej wspinaczkowa pasja nie idzie w parze z twardymi zasadami, ograniczającymi wolność kobiet w Iranie. Nasim ma marzenie: otworzyć nową drogę w Alpach.
Pokaz filmu odbywa się w ramach projektu Lądek Film Tour.
„CHOLITAS”
Reżyseria Jaime Murciego, Pablo Iraburu / Boliwia / 2020 / 82 min
Niedziela, 24.10., godzina 14:30
Pięć Cholitas – rdzennych mieszkanek Boliwii – bierze udział w wyjątkowej wyprawie na Aconcaguę. Zdobycie najwyższego szczytu obu Ameryk ma symbolizować ich wolność i wewnętrzną siłę. Ana, Cecilia, Dora, Elena i Lidia zawsze chodzą po górach w niezwykłych strojach – ozdobnych, długich do kostek spódnicach. Jednocześnie są kimś więcej niż tylko wspinającymi się dziewczynami, noszącymi kolorowe, tradycyjne ubrania. Cholitas to odważne kobiety, odnajdujące w górach przestrzeń, w której mogą poczuć się wolne, szczęśliwe i pełne życia. Ich przygoda w inspirujący sposób pokazuje światu jak być kobietą, szanować tradycję i być blisko Matki Natury.
ZWIASTUN
NAGRODY:
Najlepszy Film o Górach Wysokich na XXV Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju 2020
Premio del Jurado / 12. Mendi Film Festival, Bilbao, Hiszpania
Main Prize of the City of Domžale / 14. Festival Gorniškega Filma, Słowenia
Pokaz filmu odbywa się w ramach projektu Lądek Film Tour.
„EVEREST THE HARD WAY”
Reżyseria Pavol Barabáš / Słowacja / 2020 / 52 min
Sobota, 23.10., godzina 16:00
Czy da się wspiąć najtrudniejszą trasę na Mount Everest w stylu alpejskim? Chris Bonington, najsłynniejszy brytyjski wspinacz, nazwał tę drogę Hard Way i stwierdził, że jest to niemożliwe. Stało się to wyzwaniem dla czterech słowackich wspinaczy. W 1988 rozpoczęli swoją najtrudniejszą drogę bez możliwości odwrotu.
Pokaz filmu odbywa się w ramach projektu Lądek Film Tour.
„GODSPEED, LOS POLACOS!”
Reżyseria Adam Nawrot / USA / 2020 / 88 min
Termin: Niedziela, 24.10., godzina 20:00
Akcja filmu rozgrywa się 40 lat temu, jednak obraz jest jak najbardziej na czasie. To historia pięciu studentów, którzy po spływie najgłębszym kanionem świata Colca (Peru), walczą o demokrację w krajach bloku wschodniego. Twórcy filmu, potomkowie polskich emigrantów, przyglądają się powstaniu i upadkowi komunizmu oraz starają się uzupełnić lukę pomiędzy wydarzeniami historycznymi, eksploracją i aktywizmem.
Pokaz filmu odbywa się w ramach projektu Lądek Film Tour.
„STROICIEL HIMALAJÓW” („Piano to Zanskar”)
Reżyseria Michał Sulima / Wielka Brytania / 2018 / 86 min
Termin: Piątek, 22.10., godzina 18:30
W 2013 roku do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle na Camden Market trafia klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do wioski w stanie Zanskar. Opłakuje fakt, że lokalna szkoła nie ma fortepianu. Desmond postanawia temu zaradzić. Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów ze 100-letnim fortepianem. Jeśli mu się uda, będzie to najwyżej położone miejsce, na które kiedykolwiek wniesiono fortepian, i jednocześnie symboliczny triumf muzyki, która łączy różne kultury i światy.
Archiwum
„K2: PIERWSZY ZJAZD”
Reżyseria Sławomir Batyra / Polska / 2020 / 95 min
PIĄTEK, 23.10., godzina 16:30
Wyróżnienie Jury na tegorocznym Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju.
22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel został pierwszym człowiekiem, który zjechał z K2 (8611 m n.p.m.) na nartach. Film to wnikliwa analiza spektakularnego wyczynu polskiego skialpinisty, a także inspirująca lekcja braterstwa, którą przekazują nam członkowie projektu „K2 Ski Challenge 2018” – Janusz Gołąb, Bartek Bargiel, Marek Ogień, Piotr Pawlus i oczywiście pomysłodawca – Andrzej Bargiel. Dowodem na to są przede wszystkim bardzo trudne akcje ratunkowe, w których kluczową rolę odgrywał dron i operujący nim Bartek Bargiel, młodszy brat Andrzeja. Przyprawiające o dreszcze ujęcia ze ekstremalnego zjazdu zarejestrowane kamerami Bartka Bargiela i Piotra Pawlusa dobitnie pokazują, jak wielkimi umiejętnościami dysponuje Andrzej. Styl, w jakim Polak porusza się w trudnym terenie, budzi ogromny szacunek. Można się zastanawiać, czy zakopiańczyk w ogóle odczuwa strach. Pod maską człowieka zachowującego spokojny wyraz twarzy i zimną krew w każdej sytuacji z pewnością kryją się emocje, a w duchu rozgrywa się wewnętrzna walka, z którą w ostatecznym rozrachunku musi sobie poradzić sam. Czyli tak, jak już się do tego przyzwyczaił przez lata realizowania narciarskich marzeń. Choć Andrzej dokonuje wyczynów nieosiągalnych dla zwykłego śmiertelnika, z uśmiechem na twarzy i w charakterystyczny dla siebie sposób mówi: „Moja mama urodziła jedenaścioro dzieci i to jest challenge. Zjazd z K2 to przy tym pikuś”.
„MADISON” Seans dla dzieci 8+
Reżyseria Kim Strobl / Niemcy / 2019 / 86 min
NIEDZIELA, 25.10., godzina 13:30
Madison to 13-letnia ambitna kolarka. Daje z siebie wszystko, aby dorównać swojemu ojcu, mistrzowi sportu. Życie dziewczyny kręci się wokół osi jej rowerowych kół – wyczerpujące treningi, brak przyjaciół i wolnego czasu. Ale na wakacje Madison jedzie do swojej matki mieszkającej w górach. Po raz pierwszy w życiu może cieszyć się jazdą na rowerze bez żadnej presji. Coraz chętniej zamiast wyścigu wybiera spokojną jazdę ze znajomymi po okolicznych górach. Czy Madison odnajdzie w sobie siłę aby poszukać własnej drogi, innej niż ta, która została dla niej z góry wyznaczona?
„NORMALNI KOLESIE”
Reżyseria: Łukasz Kamński / Polska / 2019 / 55 min
PIĄTEK, 23.10., godzina 17:45
Adam Hamerlik i Piotr Poprawski postanowili, że przepłyną Atlantyk. Na pięciometrowym, samodzielnie zbudowanym jachcie. Bez wsparcia z zewnątrz. Bez informacji pogodowych.
Bez kontaktu z lądem. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby byli żeglarzami albo szkutnikami. Ale pomysł przepłynięcia ponad 3 tys. mil morskich zrodził się w głowach znajdujących się w średnim wieku pracowników warszawskich korporacji…
Film opowiada o niezwykłym pragnieniu dwóch żeglarzy-amatorów, którzy – znużeni rutyną i popychani miłością do wody – postanowili zrealizować przygodę życia. To niemal godzinna, relacjonowana z różnych perspektyw historia przygotowań Adama i Piotra do organizowanych pod koniec 2016 roku regat „Setką przez Atlantyk”. Historia naznaczona zmaganiami z warszawską codziennością, piękną bezinteresowną pomocą oraz traumą, która zmieniła tę wyprawę na zawsze.
„PIOTR MALINOWSKI. 33 zgłoś się…”
Reżyseria: Robert Żurakowski / Bartosz Szwast / Polska / 56 min
NIEDZIELA, 25.10., godzina 19:15
Piotr Malinowski – wybitny taternik i himalaista, propagator ski-alpinizmu, postać ważna dla ratownictwa górskiego, naczelnik TOPR-u, barwna osobowość, miłośnik bluesa. „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” to kolejny dokument cyklu „Tatrzański Szlak Wspomnień” w reżyserii Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta po „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór” (2015) i „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale” (2016). Cykl filmów dokumentalnych „Tatrzański Szlak Wspomnień” według autorskiego pomysłu Roberta Żurakowskiego ma na celu przywołanie i podtrzymanie pamięci o postaciach ważnych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Inspiracją dla jego powstania jest Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
„SALTO JEST KRÓLEM” (SALTO JE KRÁĽ)
Reżyseria: Pavol Barabáš / Słowacja / 2020 / 64 min
SOBOTA, 24.10., godzina 15:45
Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji na tegorocznym Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju.
Najwyższe wodospady świata i zjazdy na linie. Jak rozumieć to zjawisko? Niesamowita sceneria, przeżycie adrenaliny czy nieosiągalny cud świata? Jest jednak grupa przyjaciół i fanatyków, którzy doskonale opanowali tę ekstremalną kategorię. Ich wspólnym wyzwaniem jest odkrywanie, eksploracja i łączenie z dzikimi pionowymi elementami. Nawet najlepiej przygotowane wyprawy w nieznane nie gwarantują zamierzonego celu. Jedyną pewnością jest siła ich przyjaźni i bezwzględne zaufanie do siebie nawzajem. Czy wystarczy przemierzać najwyższe wodospady świata?
„SELMA”
Reżyseria: Maciek Jabłoński / Polska / 2020 / 92 min
SOBOTA, 24.10., godzina 20:00
Nagroda Publiczności na tegorocznym Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju.
Niesamowita opowieść o ekipie polskiego jachtu Selma i ich wyprawie na najbardziej wymagające wody na świecie. Jedenastu członków załogi podejmuje heroiczne wyzwanie dotarcia do Zatoki Wielorybów na Antarktydzie. Spędzają prawie 4 miesiące w małym jachcie, aby dotrzeć do najbardziej wysuniętego na południe miejsca na morskiej mapie świata. To opowieść o wielkich osobowościach, przekraczaniu granic i determinacji.
„SPECTRE. NA KRANIEC ZIEMI”
Reżyseria: Alastair Lee, Wielka Brytania 2018, 50 min
SOBOTA, 24.10., godzina 14:30
Najlepszy Film o Górach Wysokich na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.
2000 kilometrów, ponad 200 kilo bagażu, 60 dni, trzech przyjaciół i jedna niesamowita góra. Marzenie Leo o zdobyciu najdalszej góry na ziemi – Spectre na Antarktydzie.
Używając kajtów i nart do przemieszczania się na dużych dystansach, potężnie objuczeni i z dużą prędkości wjechali w nową erę górskiej eksploracji Anarktydy. Opowieść o ambicji, przygodzie, przyjaźni i dążeniu do celu. Ilustrowana zdjęciami, filmami i mapami. I oczywiście osobowością Leo.
„ŚCIANA CIENI”
Reżyseria: Eliza Kubarska / Polska / Niemcy / Szwajcaria / 2020 / 90 min
NIEDZIELA, 25.10., godzina 20:30
Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego na tegorocznym 17. Festiwalu Filmowym Millenium Docs Against Gravity!
We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.
W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Helikopter z alpinistami ląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i jest jedynie początkiem wielu narastających trudności. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?
„TONY HALIK”
Reżyseria: Marcin Borchardt / Polska / 2020 / 90 min
NIEDZIELA, 25.10., godzina 15:30
Prywatny pilot Evity Peron, dziennikarz NBC, laureat Pulitzera. Mieszkaniec komunistycznej Polski, w której ludzie nie posiadali paszportów. „„Tu byłem – Tony Halik” – każdy zna ten tekst, nawet jeśli nie pamięta jego programów w telewizji. Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Jego perypetie wydają się równie nieprawdopodobne, jak przygody Indiany Jonesa. W ostatniej dekadzie zimnej wojny jego niezwykle popularne programy telewizyjne były dla milionów Polaków przysłowiowym „jedynym oknem na świat”. Poza Polską praktycznie nieznany, od lat 60-80-tych XX wieku w dziwny sposób pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon. „Tony Halik” to historia człowieka, który tak skutecznie stworzył własną legendę, że do dziś niezweryfikowana żyje ona w najbardziej wiarygodnych źródłach. Film został oparty na niepublikowanych wcześniej nagraniach z prywatnego archiwum Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej oraz na wywiadzie-rzece z synem podróżnika. To opowieść o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, żeby mogły się ziścić. Płynna granica między prawdą a fałszem wpisana jest w niezwykłe losy człowieka, który z tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.
„TRACES IN THE SNOW”
Reżyseria Witold Gulgowski / Polska / 2020 / 20 min
SOBOTA, 24.10., godzina 19:30
Film ukazuje piękno zimowych Beskidów, zabiera nas w małą skitourową podróż, gdzie pasja i miłość do gór to najważniejszy element całej tej układanki.
„WEIGHT OF WATER”
Reżyseria Michael Brown / USA / 2018 / 78 min
NIEDZIELA, 25.10., godzina 17:30
Zdobywca Grand Prix 2019 na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.
“Weight of Water” jest historią o niewidomym sportowcu Eriku Weihenmayerze, który podejmuje się absolutnie nieprawdopodobnego wyzwania: przepłynięcia kajakiem Wielkiego Kanionu. Jego motywacją jest pragnienie doświadczenia ulotnego bycia tu i teraz, którego szuka tak wiele osób. „Trudno jest być w pełni obecnym w danym momencie czasu i przestrzeni, ponieważ przeszkadza nam strach i niepokój, które są w nas. Przypomina to oglądanie jakiegoś wydarzenia przez okno, zamiast uczestniczenia w nim.” – mówi Erik.
Archiwum 2019
Filmy – długometrażowe:
„EVEREST DLA KAŻDEGO”
Reżyseria: Adrian Dmoch, Polska, 72 min.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ponad 400 osób, różnych zawodów i upodobań, w wieku od 8 do 70 lat, zamieszkałych w 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry, spełniało swoje marzenia. Szli pod Everest w hołdzie tym, którzy w górach wysokich zostali na zawsze. Wśród uczestników byli m.in. wybitni alpiniści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, a także utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy. Większość stanowili „zwykli” ludzie i to głównie oni są „bohaterami” filmu w pełnej romantyzmu scenerii.
TERMIN PROJEKCJI: PIĄTEK, 18.10., godz. 19:00
„FREE SOLO: EKSTREMALNA WSPINACZKA”
Reżyseria: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, USA, 100 min.
Jeden z najlepszych dokumentów tego roku. Niesamowite kinowe doświadczenie. Zapierająca dech w piersiach przyroda i przerażający plan – wspinaczka na wysokość 2300 m po niemal pionowej skale, i to bez zabezpieczenia. Alex Honnold postanowił dokonać niemożliwego i spełnić życiowe marzenie – wspiąć się na majestatyczny El Capitan w parku narodowym Yosemite. Cel uda się osiągnąć, ale tylko wtedy, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, a jak wiadomo, przy tego rodzaju wspinaczce możliwa jest nieskończona liczba scenariuszy, wystarczy obluzowany kamień, silniejszy powiew wiatru.
Free Solo zachwyca i zdumiewa widokami, ale ukazuje też motywacje ekstremalnego wspinacza. Często niezrozumiałe dla postronnych, którzy nie wiedzą, po co ryzykować życie dla czegoś tak błahego jak sport wyczynowy, uprawiany w dużej mierze tylko dla samego siebie i ciągłego przekraczania własnych granic. Alex niczego nie tłumaczy, ale po prostu wspina się dalej, wyznaczając limity ludzkiej wytrzymałości.
TERMIN PROJEKCJI: NIEDZIELA, 20.10., godz. 17:30
„HEAVY WATER”
Reżyseria: Michael Oblowitz, USA, 79 min.
Heavy Water to film Michaela Oblowitza wyprodukowany przez RED BULL MEDIA HOUSE i ALL EDGE ENTERTAINMENT, który przedstawia życie i sportowy dorobek Nathana Fletchera, członka tzw. królewskiej rodziny surfingowej i jednej z ważniejszych postaci w historii tej dyscypliny. Narratorami tej opowieści są członkowie jego rodziny na czele z jego dziadkiem, jednym z pionierów surfowania i jego koledzy: legendy skateboardingu i surfingu. Heavy Water prezentuje przełomowe momenty w historii, które przekształciły surfing w sport jaki znamy dzisiaj. Heavy Water to wyprawa w głąb surfingowej kultury, jej korzeni i głębokiej więzi pomiędzy surfingiem i skateboardingiem. To dzięki niej Nathan wykonał jako pierwszy na świecie „ACID BOMB DROP” na duże fale z helikoptera, ewolucję zapożyczoną ze skateboardingu.
TERMIN PROJEKCJI: NIEDZIELA, 20.10., godz. 20:30
„KRAINA MIODU”
Reżyseria: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanow, Macedonia, 87 min.
50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.
TERMIN PROJEKCJI: SOBOTA, 19.10., godz. 13:45
„MAIDEN”
Reżyseria: Alex Holmes, W. Brytania, 97 minut.
„Maiden” to dokument będący pasjonującą powieścią o kobiecej sile i determinacji. W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie “Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu.
Pasjonujący, emocjonujący, jak najlepsza sportowa rozgrywka; a przy tym dostarczający potężnej dawki wzruszeń, film „Maiden” Alexa Holmesa dowodzi, że dla Tracy Edwards i pozostałych dziewczyn był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce – nie tylko w sporcie. Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu (który stale “próbuje cię zabić”), są bowiem wszyscy ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają. A ocean? Dla kobiet jest po prostu wolnością.
Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.
TERMIN PROJEKCJI: SOBOTA, 19.10., godz. 17:15
„OSTATNIA GÓRA”
Reżyseria: Dariusz Załuski, Polska, 82 min.
Akcja “Ostatniej góry” rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi. Grupa kilkunastu wspinaczy próbuje dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze… Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.
TERMIN PROJEKCJI: NIEDZIELA, 20.10., godz. 16:00
„SAILING IN MOUNTAINS”
reżyseria Łukasz Pereszczak, Polska, 43 min
To film wyjątkowy z kilku względów. Najistotniejszym jest pokazanie wytyczania nowych dróg i odkrycie gór, na które nikt wcześniej się nie wspinał. Efektem wyprawy było odkrycie dwóch nowych rejonów oraz wytyczenie nowych dróg wspinaczkowych. Jedna na wyspie Agpad, gdzie znajduje się 7 dziewiczych ścian. Na jednej z nich, którą wspinacze nazwali Europa wytyczona została nowa droga. W drugim rejonie, gdzie został odkryty nowy masyw górski, który nazwany został Bergland, na cześć kapitana Artura Bergiera i jego jachtu Berg, dzięki któremu ekspedycja doszła do skutku, wytyczona została nowa droga wspinaczkowa. Jedna z dwóch najtrudniejszych na Genlandii. Po drugie, to film o kooperacji ekstremalnego środowiska wspinaczy i żeglarzy. W projekcie wzięli udział: kierownik Marcin „YETI” Tomaszewski oraz kapitan jachtu Artur Bergier. Siłą napędową młodzi polscy wspinacze: Konrad Ociepka i Wojtek Malawski. „To film pełen emocji, naturalny i autentyczny” – mówi Łukasz Pereszczak, reżyser obrazu.
TERMIN PROJEKCJI: NIEDZIELA, 20.10., godz. 14:15
„The DAWN WALL”
Reżyseria: Josh Lowell i Peter Mortimer, USA, 100 min.
W styczniu 2015 roku Amerykanie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson skupili na sobie uwagę świata, podejmując próbę wspięcia Dawn Wall – pozornie niemożliwej do pokonania ponad 900-metrowej ściany w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wspinacze zamieszkali w pionowej ścianie na wiele tygodni, wzbudzając przy okazji szalone zainteresowanie światowych mediów. Dla Tommy’ego Caldwella zmierzenie się z Dawn Wall było czymś więcej niż tylko kolejną wspinaczkową drogą – był to jego życiowy cel, którego realizacja wiązała się z pokonaniem wielu przeszkód. W wieku 22 lat Caldwell został wzięty do niewoli przez rebeliantów w Kirgistanie, krótko po tym stracił w wyniku wypadku wskazujący palec. Te doświadczenia uczyniły go silniejszym. Szukając ukojenia po rozpadzie małżeństwa, skupił się na postawionym sobie celu – Dawn Wall. Balansując na granicy poświęcenia i obsesji, Caldwell i jego partner Jorgeson przez sześć lat pracują nad poprowadzeniem najtrudniejszej wielowyciągowej drogi na świecie. Podczas ostatecznej próby Caldwell staje w obliczu trudnej decyzji – porzucić swego partnera i spełnić swoje największe marzenie, czy zrezygnować z postawionego sobie celu ze względu na przyjaźń?
TERMIN PROJEKCJI: SOBOTA, 19.10., godz. 22:00
Filmy – krótkometrażowe:
„DZIEWIĄTY” – reż. Jakub Goździewicz, Polska, 33 min.
Wszystko na tej górze robi się źle. Źle się chodzi, źle śpi, źle oddycha. Synonimem słowa Everest jest słowo ból. „Dziewiąty” to opowieść o wielkich górskich marzeniach, z pozoru niedoścignionych z perspektywy inżyniera kolejnictwa i mamy trzynastolatka. To historia o wielkiej przyjaźni i pożegnaniu, ale i o wytrwałości oraz wyzwaniu jakie trzeba podjąć, by stanąć na wierzchołku góry gór.
TERMIN PROJEKCJI: NIEDZIELA, 20.10., godz. 13:30
„HARDA” – Reżyseria: Marcin Polar, Polska, 14 min.
Harda niesie za sobą wiele znaczeń: niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie – miejsce, któremu stawia czoła i którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii. TERMIN PROJEKCJI: PIĄTEK, 18.10., 18:15
„KOLAŻ.SPORT.W PUNKT„, reż. Agnieszka Jakielaszek, 33 sek.
Nieważne, w jakim miejscu na Ziemi jesteśmy, jaką dyscyplinę sportu uprawiamy, ważne, że chcemy… i nie poddajemy się. To jest sport.
TERMIN PROJEKCJI: PIĄTEK, 18.10., godz. 18:55
„SEZON SPADOCHRONOWY SEKCJI SPADOCHRONOWEJ AEROKLUBU BIELSKO-BIALSKIEGO”, reż. Tomasz Spaczek, Polska, 5 min.
Film przedstawiający działalność sekcji spadochronowej Aeroklubu Bielsko-Bialskiego w sezonie 2018 i ich zajawkę na bujanie w obłokach.
TERMIN PROJEKCJI: PIĄTEK, 18.10., godz. 18:50
„SKITUROWE BESKIDY – PROSTA HISTORIA”, reż. Witold Gulgowski, Polska, 20 min.
Krótka opowieść o górskiej pasji, ukazująca piękno Beskidów i okolicznych pasm górskich. „Moja górska pasja, mój sposób na wolność” – Witold Gulgowski
TERMIN PROJEKCJI : PIĄTEK, 18.10., godz. 18:30
„SKOK SPADOCHRONOWY Z NAJWYŻSZEGO WODOSPADU ŚWIATA – SALTO ANGEL”, reż. Jan Wierzejski, Polska, 4 min. 40 sek.
Polski skok spadochronowy BASE Pawła Jankowskiego z najwyższego wodospadu świata – Salto Angel w Wenezueli.
O swoim skoku opowie sam jego bohater po projekcji obrazu!
TERMIN PROJEKCJI: SOBOTA, 19.10., godz. 15:30
„SZCZĘŚLIWI CZASU NIE MIERZĄ. Chan Tengri – zimowe wejście 2019”, reż. Piotr Krzyżowski, Mariusz Hatala, Polska, 5 min. 50 sek.
Beskid Expedition Team zapraszają na wspólną podróż na szczyt Chan Tengri (7010 m n.p.m.). To pierwsze, polskie, zimowe wejście na ten siedmiotysięcznik. Film, będący krótką kompilacją najważniejszych momentów wyprawy, stworzony został w oparciu o prywatne nagrania i zdjęcia uczestników. Odłóż zegarek i wejdź na moment w świat lodowego i niebezpiecznego piękna natury.
TERMIN PROJEKCJI: SOBOTA, 19.10., godz. 15:15
„W DRODZE PO MARZENIA”, reż. Daniel Borth, Franek Sawicki, Polska, 3 min.
Opowieść o drodze na szczyt młodej narciarki.
TERMIN PROJEKCJI: SOBOTA, 19.10., godz. 15:55
Filmy konkursowe 2018 :
28 OBRAZÓW TATR JÓZEFA MULARCZYKA
Reż. R. Maltby, Polska, 2017
W Filmie „28 OBRAZÓW TATR JÓZEFA MULARCZYKA” możemy zobaczyć 28 pejzaży tatrzańskich Józefa Mularczyka (z lat 1955-75), które zostały zestawione ze współczesnymi fotografiami miejsc ukazanych na obrazach. Towarzysza im wspomnienia syna artysty – Macieja Mularczyka i muzyka wiolonczelisty Andy’ego Baily.
TERMIN PROJEKCJI: 19.10, piątek, godz. 19:50
7105 POWODÓW
Reż. Piotr Krzyżowski/ Polska (2017)/ 7’43 MIN
Film z wejścia na siedmiotysięcznik Pik Korżeniewskiej o wysokości 7105 m n.p.m. zrealizowany w ramach projektu Beskid Pamir Expedition przez dwóch ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR Piotra Krzyżowskiego i Darka Lizaka. W ramach wspomnianego projektu, główny pomysłodawca – Piotr Krzyżowski, zamierza wejść na pięć najwyższych szczytów byłego Związku Radzieckiego, koniecznych do zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery. Jak dotąd udało mu się wejść na trzy szczyty, Pik Korżeniewskiej w 2017 roku oraz Pik Lenina i Pik Komunizma/Somoni w 2018 roku.
TERMIN PROJEKCJI: 19.10, piątek, godz. 19:40
ADDICTED TO ALTITUDE
Reż. Pavol Barabas/ Slovakia (2017)/ 63 MIN
Olśniewających sukcesów a zarazem ogromnej tragedii doświadczyli słowaccy himalaiści podczas wspinania w najwyższych górach świata. W końcu XX wieku wyznaczali oni nowe trendy w zdobywaniu himalajskich szczytów. Oczami jednego pokolenia wspinaczy dokument „Uzależnieni od wysokości” pokazuje ewolucję słowackich wspinaczek w Himalajach, począwszy od pierwszych wypraw aż po odważne próby na Mount Everest.
TERMIN PROJEKCJI: 20.10, sobota, godz. 15:45
ARIO DREAM
Paul Diffley / Wielka Brytania (2017)/ 43 MIN
Film przedstawia eksplorację jaskiń systemu Ario w górach Picos de Europa w północnej Hiszpanii. Śledzimy wyprawy z lat 2016/17, których celem było dokonanie kilku ostatnich połączeń. W efekcie dałyby one jeden z najgłębszych systemów jaskiń w Europie. Jest to wciągająca relacja z eksploracji w stylu oblężniczym, podczas której zakładane są podziemne obozy, gdzie logistyka przedsięwzięcia jest arcyskomplikowana, a konsekwencje braku przewidywania zagrożeń mogą być bardzo srogie. W punkcie kulminacyjnym akcji pojawiają się nurkowie jaskiniowi, badający nieznane wcześniej syfony, gdzie akcja ratunkowa jest niemożliwa.
TERMIN PROJEKCJI: 21.10, niedziela, godz. 16:00
DREAMLAND. FILM DOKUMENTALNY O MACIEJU BERBECE
Reż. Stanisław Berbeka/ Poland (2018) / 87 MIN
Dokument jest historią Macieja Berbeki, opowiedzianą z punktu widzenia jego syna, Stanisława. Po 25 latach od pierwszej próby zdobycia Broad Peak zimą, 5 marca 2013 roku Maciej Berbeka spełnił swoje marzenie i osiągnął szczyt. Zginął podczas drogi powrotnej. Film stanowi próbę poznania i zrozumienia życia himalaisty i porusza takie tematy jak pasja, rodzina, sztuka i wartość jaką jest życie. Materiały archiwalne połączone z dzisiejszą narracją tworzą osobistą historię syna o tragicznie zmarłym ojcu i wspaniałym himalaiście. Maciej Berbeka jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na 3 ośmiotysięczniki – Manaslu, Cho Oju oraz Broad Peak, wytyczył nową drogę na południowej ścianie Annapurny, a na Mount Everest jako pierwszy Polak wszedł własnym wariantem od strony tybetańskiej. 6 marca 1988 podczas swojej pierwszej próby zdobycia Broad Peak jako pierwszy pokonał zimą granicę 8000 m w Karakorum, osiągając przedwierzchołek Rocky Summit. Do Korony Ziemi brakło mu jedynie zdobycia Masywu Vinsona na Antarktydzie. Film pokazuje go jako wspinacza, przewodnika, ratownika TOPR, nauczyciela, Zakopiańczyka, a przede wszystkim ojca.
TERMIN PROJEKCJI: 20.10, sobota, godz. 13:45
HARDTAIL HUCKING 3.0
Reż. Jakub Kocjan, Polska (2018)/ 3 MIN
Hardtail Hucking 3.0 to premierowa odsłona efektu współpracy Jakuba Kocjana i Marcina Matusznego w sezonie 2018. Wiele dni spędzonych w lesie, wiele godzin przy komputerze oraz ogrom czasu spędzonego na kopaniu miejscówek i pomysłach zaowocowało produkcją w której postawiono na zajawkę, adrenalinę, rower i miłość do gór.
Scenariusz: Marcin Matuszny,
Autor muzyki: Dan Luke,
Autor zdjęć: Jakub Kocja
TERMIN PROJEKCJI: 19.10, piątek, godz. 20:00
KILITHON – THE WORLD’S HIGHEST MARATHON
Reż. M. Jabłoński/ Polska/ 2018/ 48 MIN.
Dudnienie bębnów, zapach afrykańskiej dżungli, dramat na szczycie Kilimandżaro, niepewność na górze i nieposkromiona radość na zbiegu z „Dachu Afryki” – wszystko to znaleźć można w dokumentalnym debiucie Macieja Jabłońskiego, będącym zapisem niezwykłego wyzwania, jakiego podjęła się grupka śmiałków w grudniu 2017 r. „Kilithon” to świadectwo biegowej przygody na najwyższym poziomie – dosłownie i w przenośni. Dynamicznie ukazana opowieść przenosi nas na Czarny Ląd w wersji ekstremalnej, a konkretnie w sam środek wydarzenia o nazwie „Kilimanjaro Extreme Marathon”. Grupa pozytywnych wariatów najpierw w morderczo krótkim czasie pięciu dni zdobywa szczyt świętej góry Tanzanii, by po nocy spędzonej na wysokości 5700 m n.p.m. zbiec z samego jej wierzchołka, pokonując po drodze dystans maratonu. Przy czym „Kilithon” nie jest „suchą” wideorelacją, gołym zapisem zmagań sportowców-amatorów. Oprócz zarejestrowania nowego rekordu świata (Kilimanjaro Extreme Marathon to oficjalnie najwyżej startujący maraton na Ziemi), zagłębia się w oczekiwania, pragnienia i motywacje uczestników. Próbuje odpowiedzieć widzowi na pytanie: „po co tak się męczyć, po co tak ryzykować?” Młodzieńczy bunt ściera się tu z dojrzałą odpowiedzialnością, gorące serce musi uznać wyższość chłodnej kalkulacji, a najmocniejsi muszą zaopiekować się słabszymi, inaczej ceną może być śmierć. Jej Wysokość Kilimandżaro kusi, lecz nawet oswojona nie wybacza błędów. I między innymi o tym jest ten film.
TERMIN PROJEKCJI: 19.10, piątek, godz. 18:45
LEKARZE W GÓRACH
Reż. Jerzy Porębski/ Polska/ 2017/65 MIN
Wszyscy wiemy o udziale lekarzy w wyprawach ratunkowych w Tatrach, ich obecności w strukturach TOPR oraz ich udziału w wyprawach wysokogórskich. Czy na pewno wiemy jaka jest ich rola? na czym polega ich wkład w wyprawy? czym jest medycyna górska? Czy można operować na wysokości kilku tysięcy metrów? czym naprawdę jest taka górska przychodnia samobieżna czyli lekarz dużej wyprawy himalajskiej? Co można zrobić kiedy pojawia się hipotermia, odmrożenia czy choroba wysokościowa? W filmie pojawiają się lekarze współpracujący z TOPR, mający doświadczenie w wyprawach ratunkowych w Tatrach i Himalajach gdzie trafili wyposażeni w tatrzańskie doświadczenie ale również tacy, których doświadczenie dotyczy tylko gór najwyższych.
O przyszłości medycyny górskiej opowiedzą ratownicy medyczni, którzy odgrywają coraz większą rolę we współczesnym ratownictwie górskim. Osobnym rozdziałem jest udział wybitnych himalaistów, którzy opowiedzą o roli lekarzy z ich punktu widzenia pacjenta i kolegi z wyprawy ale również ofiary odmrożeń. Temat jest bardzo, bardzo szeroki ale to co najważniejsze udało się zmieścić w 70 minutach filmu.
Scenariusz i reżyseria Jerzy Porębski
Montaż Natalia Parol
Kamera Andrzej Fryda
Producent wykonawczy Asasello Production sro, Ostrava, Czechy
Produkcja KiwiFilm
TERMIN PROJEKCJI: 21.10, niedziela, godz. 18:00
NO TRACE TATRA – czyli pieszo wokół Tatr z Markiem Kamińskim
Reż. Bartek Solik/ Polska/ 2018/ 32 MIN
W październiku 2017 roku podróżnik Marek Kamiński obszedł Tatry dookoła. W osiem dni pokonał pieszo dwieście kilometrów przed Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Wędrował zgodnie z ideą Leave No Trade – do minimum ograniczając swój wpływ na przyrodę. Film jest zapisem tej wędrówki.
TERMIN PROJEKCJI: 21.10, niedziela, godz. 12:30
OSTATNI GÓRALE
reż. F. Luft/ Polska/ 2018/ 49 MIN.
Film przedstawia portrety kilku polskich górali, którzy wykonują te same zawody i dzielą te same pasje, które zajmowały ich przodków na przestrzeni minionych kilku stuleci. Ludzi, których charakter kształtuje się w konfrontacji z naturą – niedostępnymi górami, zmianami pogody i zwierzętami. Wysokie szczyty Tatr stają się czymś więcej niż tylko niemym obserwatorem naszych bohaterów.
Czy kultura podhalańskich górali jest równie trwała jak otaczające ich góry? A może to ostatnia chwila, żeby zarejestrować ją wśród gór, a nie tylko w muzeum sztuki ludowej?
TERMIN PROJEKCJI: 20.10, piątek, godz. 12:45
ROWER ROMAN
Reż. Michał Zieliński /Polska/2017/12,30 MIN
Krótka fabuła o tematyce sportowej z rowerem w tle. Bohaterem filmu jest Roman – kiepski, tani góral (chodzi o rower typu MTB, nie mieszkańca gór), który myśli, że jest najlepszy na świecie. Romek żyje, mówi, czuje i przy okazji jest niezłym chamem. Trochę jak gadający samochód z filmu Knight Rider z niezapomnianym Davidem Hasselhoffem. Film prezentuje jego całe życie – od sklepu, jazdę, po starość przed kominkiem w kapciach. (opis udostępniony przez kino)
TERMIN PROJEKCJI: 19.10, piątek, godz. 20:10
RUNCAMINO
Reż. Adrian Dmoch /Polska/2018/44 MIN
Prawdopodobnie pierwszy w historii film o przebiegnięciu Camino del Norte, najstarszej drogi pielgrzymkowej Europy, 835 km z San Sebastian do Santiago de Compostela.
Robert Celiński – najlepszy obcokrajowiec w historii Everest Maratonu, tym razem z Himalajów schodzi prawie na poziom morza i mierzy się z górami oraz z kapryśną pogodą Północnej Hiszpanii, gdzie biegnąc pokonuje ponad tysiącletni szlak św. Jakuba. Czy wiara pomaga mu w tym ciężkim wyzwaniu i czy ciężka droga niesie jakieś duchowe oczyszczenie?
TERMIN PROJEKCJI: 20.10, sobota, godz. 18:15
SPLITBERGEN
Reż. Darek „Anioł” Engel, Polska (2018)/ 25 MIN
Krótkometrażowy film dokumentujący pierwszą polską wyprawę splitboardową eksplorującą tereny Svalbardu
pod kątem uprawiania freeriding’u. Rok przygotowań po to, by wsiąść na pełnomorski jacht i popłynąć w
niezbadane, niejednokrotnie dziewicze, górskie tereny Spitsbergenu. Ośmiu entuzjastów snowboardu, dwóch
członków załogi, kierunek 80-ty równoleżnik. Piękno dzikiej i surowej przyrody Arktyki i ludzie stający z nim
twarzą w twarz by odnaleźć ten rodzaj wolności, którą daje przebywanie w odległych od cywilizacji
miejscach.
Studio: Progres Team, Autor muzyki Szymon Padoł / 5cet, Autor zdjęć Michał „Mutek” Zieliński / Camcraft Studio
TERMIN PROJEKCJI: 20.10, sobota, godz. 15:15
WIELKI WYŚCIG
Reż. Piotr Kruczek/ Poland (2018) / 1,30 MIN
Krótkometrażowy film, wykonany techniką poklatkową z użyciem ok. 1300 zdjęć. Opowiada o dwóch mężczyznach ścigających się w nielegalnym wyścigu klasycznymi samochodami, którz łamiąc wszelkie przepisy próbują odnieść zwycięstwo.
TERMIN PROJEKCJI: 19.10, piątek, godz. 19:58
Filmy pozakonkursowe 2018 :
REEL ROCK 12: SAFETY THIRD
Reż. C. Wright, T. Keating, USA (2017)/ 27 MIN
Bezpieczeństwo przede wszystkim – to zasada większości wspinaczy. Ale Brad Gobright zdecydowanie nie należy do tej grupy. Zasilany paliwem z pożerania przeterminowanych pączków i nieograniczany strachem przed upadkiem, ten utalentowany młodzieniec przesuwa granice wspinaczki tradowej i free solo.
MAGNETIC MOUNTAINS
Reż. S. Wakeford, Francja (2017)/ 85 MIN
„Magnetic Mountains” to opowieść o człowieku, który po odpadnięciu podczas wspinaczki z jednej z alpejskich północnych ścian usiłuje odnaleźć utraconą równowagę. W filmie skoncentrowanym na psychologii podejmowania ryzyka w górach pojawiają się największe postacie ze świata sportów górskich oraz pytanie – czy naprawdę warto?
CZŁOWIEK DELFIN
Reż. L. Charitos, Polska (2017)/ 6,48 MIN
Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit„.
ARCHIWUM 2017:
Filmy konkursowe
#THECHOICEISYOURS/ POLSKA, REŻ. F. SAWICKI, D. BORTH, 2 MIN. ’58
Krótki film opowiadający historię dwóch rowerzystów downhillowych.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 18.45
ALPINE WALL TOUR/ POLSKA, REŻ. W. KOZAKIEWICZ, 46 MIN.
Dokument o dwóch wybitnych alpinistach – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy jako pierwsi na świecie powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech – Brento Centro. W tym samym roku skompletowali Alpejską Trylogię oraz wspięli się przez największy dach skalny w Alpach – drogę Bellavista. Film ten to uniwersalna opowieść – dokument nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale przede wszystkim w autentyczną historię o pokonywaniu własnych słabości, o pasji i o partnerstwie w górach.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 17.00
BIAŁA WODA TYROLU/ POLSKA, REŻ. G. GLUZA, 4 MIN. ’52
Film ukazuje Tyrol, jako krainę geograficzną, która może być atrakcyjna również latem. Rzeki spływające z alpejskich lodowców są doskonałe do uprawiania kajakarstwa górskiego oraz raftingu. Obraz stara się uchwycić szybkość i dynamikę związaną z pokonywaniem trudniejszych odcinków (III i IV White Water), a także ukazuje bogatą infrastrukturę turystyczną przeznaczoną dla osób, które chcą poczuć dreszczyk adrenaliny.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 13.00
BIEGACZE/ POLSKA, REŻ. Ł. BOROWSKI, 65 MIN.
Podczas wyścigu uczestnicy pokonują ponad 300 kilometrów. Przez dwie doby biegacze nie śpią, nie mają przystanków, nawet posiłki przyjmują biegnąc. Po kilku godzinach schodzą paznokcie u nóg, po kilkunastu pojawia się krwawienie z sutków, omdlenia, odwodnienia. Po 24 godzinach doświadczają halucynacji. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię. Nie trwa ona jednak zbyt długo. Bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym biegu.Biegi ekstremalne to zawody na dystansie przekraczającym 100 kilometrów lub zawody czasowe, trwające powyżej 24 godzin. Wyścigi takie organizowane są na całym świecie, również w Polsce. Biorą w nich udział wspólnie mężczyźni i kobiety. Zawody dzielą się na szosowe i terenowe, organizowane w bardzo trudnym terenie. Aby ukończyć bieg, należy zmieścić się w wymagającym limicie czasu. W zawodach zwykle bierze udział kilkadziesiąt osób. Około połowa z nich rezygnuje z powodu kryzysu psychicznego lub wycieńczenia. Dlaczego ludzie biorą udział w wyścigach, podczas których przebiegają ponad 300 kilometrów w dwie doby, co okupują morderczym wysiłkiem, trwającym wiele dni po biegu wycieńczeniem, ciężkimi kontuzjami? Lekarze wprost nazywają takie zawody szaleństwem. Poprzez ekstremalne bieganie zawodnicy odreagowują rozmaite frustracje życia codziennego – wyjątkowo stresującą pracę, życie osobiste, traumatyczne wydarzenia z przeszłości. Jednocześnie bohaterów coś łączy: jest to tęsknota za przeżywaniem życia w pełni, brak kontaktu z rzeczywistością i z samym sobą, poczucie niespełnienia. Jak sami mówią, tylko podczas maratonu czują, że żyją naprawdę.
Łukasz Borowski – Scenarzysta, reżyser. Urodzony w Łodzi, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz PWSFTviT w Łodzi oraz Programu Dokumentalnego Dok Pro w Szkole Wajdy. Jego ostatni film dokumentalny „3 dni wolności” zdobył kilkanaście nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Huesca ( Nagroda Specjana Jury ), Nagroda Specjalna Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Batumi International Art House Film Festival, Nagroda Specjalna na Padva Euganea Film Festival czy wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Visions du Réel”. Wygrał takie festiwale jak : Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty” (Najlepszy Polski Krótkometrażowy Film Dokumentalny). „Biegacze” to jego debiut pełnometrażowy.
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ NIEDZIELA/ godz. 13.45
CALIFORNIA DREAMIN’ / POLSKA, REŻ. M. ZIELIŃSKI, 6, MIN. ’30
W lipcu 2017 miałem przyjemność towarzyszyć profesjonalnemu snowboardziście – Marco Grilicowi w jego 10 dniowej wycieczce po Kalifornii. Jak to bywa z tego typu osobowościami, nudy nie było! Każdego dnia czas był organizowany tak, aby zrobić coś szalonego i wyzwalającego adrenalinę. Autorzy zapraszają na wyprawę przepełnioną surfingiem, snowboardingiem, skokami ze spadochronem oraz pięknymi krajobrazami Kalifornii. Enjoy!
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 18.50
CHASING THE BREATH/ POLSKA, REŻ. A. DMOCH, 59 MIN.
Film o człowieku, który chce wygrać jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Dokument ukazuje treningi oraz mentalne przygotowania Roberta Celińskiego do startu w Tenzing Hillary Everest Marathon. Prawdziwość oraz emocje wciągają nas we wspólne treningi z bohaterem, proces aklimatyzacji, a także w sferę prywatną, która ujawnia się podczas najtrudniejszych momentów. Chasing The Breath to obowiązkowa pozycja nie tylko dla sportowców, ale również dla osób, które marzą o zdobyciu swojego własnego Everestu. W filmie znajdziemy garść pozytywnych emocji oraz motywacji.
Więcej: www.facebook.com/ChasingTheBreath
O REŻYSERZE: Art director, fotograf, filmowiec. Na co dzień pracuje w dziale kreacji agencji reklamowej. Twórca wielu lubianych, rozpoznawalnych i nagradzanych reklam telewizyjnych. Zdjęcia jego autorstwa były publikowane w magazynach drukowanych, w wielu artykułach internetowych, a także wykorzystywane w kampaniach reklamowych. W 2016 zrealizował swój pierwszy długometrażowy film dokumentalny „Chasing The Breath”.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 19.00
DROGA JEST CELEM NA PRZYKŁADZIE NANGA PARBAT J4A/ POLSKA, IRLANDIA, M. KLONOWSKI, SAMO SIE, 27 MIN.
25 minutowe streszczenie pięciu wypraw na tą samą górę, a jednocześnie film – muzyczna podróż. Pokój, Miłość i muzyka podczas zimowych wypraw na Nanga Parbat. To, co przykuwa uwagę to obraz Pakistanu, tak odległy od tego, co mamy okazję zobaczyć w mass mediach.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 13.15
FAST LINE CHALLENGE 2017 – #3/ POLSKA, REŻ. PATOLO, 3 MIN. ’23
Krótka relacja z zawodów: treningi, zawody, skoki w dal, czyli 3 minuty czystej jazdy.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 12.55
HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE/ POLSKA, REŻ. K. P. BOGOCZ, M. MACUG/, EMMA PRODUCTION, 63 MIN.
Dokumentalny film drogi przedstawiający sylwetkę Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem napędzanym tylko siłą mięśni. Ten niezwykły wyczyn, uhonorowany wieloma nagrodami, z tytułem Podróżnika Roku magazynu National Geographic na czele, spowodował, że nieznany szerzej emeryt z Polic stał się bohaterem i inspiracją dla rzeszy osób na całym świecie, co sam Aleksander Doba komentuje z właściwym sobie dystansem. Nasza ballada pełna jest z resztą refleksji, ale też anegdot, ale przede wszystkim jest swego rodzaju apoteozą optymizmu i dążenia do realizacji marzeń.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 13.45
HARDTAIL HUCKING 2.0/ POLSKA, REŻ. M. MATUSZNY/, 2 MIN. ’30
Film jest kontynuacją pierwszej cześci. Tym razem całosć materiału była realizowana w małej słowackiej miejscówce. Połączenie freeride’u rowerowego w pięknych górach.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 12.50
KORONA WARSZAWY/ POLSKA, REŻ. J. MENCWEL I SZ. ŻUREK, 18 MIN.
Nic nie zapowiadało, że ta zima będzie przełomowa w historii Polskiej Wspinaczki Nizinnej. Tymczasem w lutym 2015 roku pięciu śmiałków porwało się na coś, co do tej pory wydawało się nieosiągalne dla zwykłego człowieka. Zdobyć mityczną Koronę Warszawy w jednym sezonie zimowym — to czyste szaleństwo, kompletny absurd i totalna fikcja. Co naprawdę zdarzyło się pod Kopą Cwila? Co czuli wspinacze po zdobyciu Góry Gnojnej? Dlaczego wydarzenia, które miały miejsce podczas wspinaczki na Monte Kazury zmieniły na zawsze ich życie? Trzeba było czasu, aby bohaterowie historycznej ekspedycji odważyli się stanąć przed kamerą i wyjawić całą prawdę. „Korona Warszawy: Prawdziwa Historia” to zapis zmagań człowieka z naturą i własnymi słabościami. Trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni, braterstwie liny, woli walki, a także poświęceniu i samotności. Dokument pokazujący prawdziwą naturę człowieka postawionego przed ekstremalnym wyzwaniem. Portret zbiorowy pokolenia wspinaczy tak zwanej nowej fali.
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 12.30
MAMA/ POLSKA, REŻ. W. KOZAKIEWICZ, 45 MIN.
Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” mówi Kinga Ociepka-Grzegulska – jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej i pokonać drogę, której do tej pory nie poprowadziła żadna kobieta. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.
O REŻYSERZE: Wojtek Kozakiewicz – twórca filmowy specjalizujący się w tematyce outdoorowej. Współpracował ze światową czołówką sportowców uprawiających wspinaczkę i highlining. Reżyser i operator kamery programów o sportach outdoorowych dla Canal+ i Discovery Channel. Jego film „Alpine Wall Tour” zwyciężał w 2016 roku podczas największych polskich festiwali filmu górskiego w Lądku-Zdroju i Krakowie w kategorii Najlepszy Polski Film. Mieszkaniec Krakowa, od 2004 roku aktywny i zaangażowany wspinacz sportowy.
TERMIN SPOTKANIA: 22.10/ NIEDZIELA/ godz. 15.00
NIE DOJECHAĆ NIGDY/ POLSKA, REŻ. B. LISEK, 60 MIN.
„Cały mój dom razem z meblami upchany w czterech niewielkich sakwach. Dobra, krzepiąca myśl, jak niewiele potrzeba do życia.” Piotr Strzeżysz, „Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata”. „Nie dojechać nigdy” to opowieść o życiu Piotra Strzeżysza – współczesnego nomady, który od ponad 20 lat włóczy się po świecie ze swoim jednośladem. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, zmartwienia mamy, koty i przemożna chęć niedojechania do celu – to wszystko składa się na portret jednego z najoryginalniejszych polskich podróżników, laureata Kolosa 2014 oraz autora „Powidoków” i „Snupowrotu”, który od zawsze marzył, żeby być ptakiem.
TERMIN SPOTKANIA: 20.10/ PIĄTEK/ godz. 17.45
POD CIĘŻAREM WOLNOŚCI/ SŁOWACJA, REŻ. P. BARABASZ, 60 MIN.
Niosąc na własnych barkach stukilogramowe ładunki tatrzańscy tragarze muszą sprostać niejednokrotnie burzom, śnieżycom i brnąć w głębokim śniegu. Robią to, by codziennie zaopatrywać tatrzańskie schroniska po słowackiej stronie. Poznajemy bliżej ich wewnętrzny świat, a także motywacje, które skłoniły ich do wybrania tego zdawałoby się niewdzięcznego zajęcia. A może przy okazji dowiemy się czegoś o naszym własnym bagażu, który niesiemy przez życie?
TERMIN SPOTKANIA: 21.10/ SOBOTA/ godz. 19.15
Filmy pozakonkursowe:
DZIKA AFRYKA 3D/ Reż. P. Morris, N. Nightingale, M. Slee/ 2017 /42 MIN.
Dzika Afryka to kolejna po Małych Gigantach produkcja BBC Earth. Film zabierze nas w niezwykłą podróż po magicznym i jednocześnie dramatycznym kontynencie – Afryce. Naszym przewodnikiem w tej podróży będzie woda, wraz z którą zajrzymy na górskie szczyty, w koryta potężnych rzek i jeziora pełne życia. Przemierzymy wilgotne lasy tropikalne i ogromne wodospady aż trafimy na jałowe pustynie i sawanny. Nadmiar lub niedobór wody często określa strategie życiowe zwierząt i mieszkańców, którzy na co dzień walczą o przetrwanie. Lwy, słonie, stada flamingów i gady, wszystkie dostosowują się do obiegu wody i oczekują na deszcze monsunowe, które w trudnych warunkach afrykańskich można nazwać wybawieniem. Wyzwaniem dla filmowców nie było tylko uchwycenie z innej perspektywy Afryki, jaką znamy, ale także zmierzenie się z jej wymagającymi warunkami, filmując przy temperaturach przekraczających 500 czy w niemal stuprocentowej wilgotności powietrza.
TERMIN: 21.10.2017/ SOBOTA/ godz. 16.15
KRÓLESTWO/ Reż. J. Perrin, J. Cluzaud/ 2015/ 97 MIN.
Tysiące lat temu Europa pokryta była niekończącym się lasem, którym niepodzielnie rządziły żubry, lisy, wilki, łosie i jelenie. Ich królestwem była rozciągająca się przez cały kontynent prapuszcza, której serce tętniło w Puszczy Białowieskiej, dziś jedynym jej zachowanym fragmencie. W pełnym tajemnic lasie rozgrywa się niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką.
Królestwo zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl Mikrokosmos i Makrokosmos. Tym razem twórcy zapraszają nas do niezwykłego świata prapuszczy, aby oczami jej mieszkańców odkryć przed nami historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych.
Zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca, które oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu – Królestwo to wspaniałe kinowe doświadczenie i niesamowita edukacyjna przygoda!
TERMIN: 21.10.2017/ SOBOTA/ godz. 21.30
MALI GIGANCI/ Reż. M. Brownlow/ 2017/ 43 MIN.
Mali giganci, to produkcja, która przeniesie widzów w zadziwiający świat miniaturowych bohaterów pokazując, że im ktoś jest mniejszy, tym większe są jego przygody. Ten fascynujący film ukazuje, jak wielką odwagą i „supermocami” muszą wykazać się małe stworzenia, by wygrać w tytanicznej walce o przetrwanie. Pręgowiec amerykański w dzikich lasach i pasikoniszka na spalonych słońcem pustyniach Arizony, pozostawione same sobie szybko zrozumieją, że mogą liczyć tylko na siebie. Mając do czynienia z doświadczonymi rywalami i ogromnymi drapieżnikami, nasi bohaterowie muszą wykazać się odwagą, by znaleźć bezpieczne schronienie i jedzenie, które pozwoli im przetrwać zimę. Tylko dzięki użyciu swoich genialnych zdolności te maleństwa potrafią nie tylko przetrwać, ale również zostać władcami ich niewielkiego świata. Film Mali giganci jest inspirowany serialem produkcji BBC Ukryte Królestwa. Pionierskie ujęcia kamery pozwoliły na uzyskanie efektu głębokiej intymności w obserwacji świata, która pozwala widzom naprawdę zobaczyć i poczuć, jak wygląda życie, kiedy ma się niecałe 30 cm wzrostu.
TERMIN: 22.10.2017/ NIEDZIELA/ godz. 13.00
REEL ROCK TOUR: BOYS IN THE BUGS/ Reż. P. Mortimer, J. Lowell, N. Rosen/ 22 MIN.
Matt Segal i Will Stanhope zjedli zęby na wspinaniu w rysach – robili to przez dekadę, na najtrudniejszych drogach. Rysy to wymagająca odwagi dyscyplina – musisz zaklinować ręce, stopy a czasem całe ciało w szczelinie, jednocześnie zakładając własne punkty asekuracyjne na wypadek odpadnięcia. W epoce topowych sportowców, ekscentrycznych diet i planów treningowych, Matt i Will wracają do starej szkoły wspinania, gdzie odwagą i zapałem nadrabia się braki w logistyce i zdrowym stylu życia. Jadą w odludny rejon Kanady Bugaboo Mountains, gdzie będą szukać super trudnych rys – długich pęknięć w ścianie, tak wąskich, że zmieszczą się tam tylko koniuszki palców. To początek wieloletnich poszukiwań, które zmienią ich życie.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 17.15
REEL ROCK TOUR :BRETTE/ Reż. P. Mortimer, J. Lowell, N. Rosen/12 MIN.
24-letnia Amerykanka Brette Harrington to wschodzący talent we wspinaczkowym świecie. Jest wszechstronna – odnosi sukcesy zarówno na przewieszonych drogach sportowych, ale robi też długie alpejskie przejścia solowe. W filmie „Brette” zobaczymy ją w kilku miejscach na świecie: na lodospadach w Canadian Rockies, podczas wielkościanowej wspinaczki na El Capie w Yosemite i robiącą ważne przejście free solo 20-wyciągowej drogi Chiaro di Luna w masywie Fitz Roy’a w Patagonii.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 17.15
REEL ROCK TOUR: YOUNG GUNS/ Reż. P. Mortimer, J. Lowell, N. Rosen/ 30 MIN.
Przedstawiamy nowe gwiazdy wspinania: przed wami 14-letnia Ashima Shiraishi i 15-letni Kai Lightner. To czołowi przedstawiciele młodego pokolenia, którzy podnoszą poprzeczkę tego sportu na kolejny poziom. Ashima urodziła się w Nowym Jorku i jest najmłodszą osobą i pierwszą kobietą, która zrobiła drogę o wycenie 5.15a oraz boulder V15. Kai jest jednym z niewielu Afroamerykanów we wspinaczkowej czołówce, ma na koncie wygraną w mistrzostwach USA oraz mistrzostwo świata w swojej kategorii wiekowej. W filmie „Young Guns” Ashima i Kai jadą do jaskini Flatanger na skalistym wybrzeżu Norwegii, gdzie poprowadzone są najtrudniejsze drogi sportowe świata. Dostaną tam kilka ważnych życiowych lekcji, dzięki którym rozwiną się także jako wspinacze.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 17.15
REEL ROCK TOUR 11 DODO’s DELIGT/ Reż: S. Villanueva-O’Driscoll, P. Mortimer, J. Lowell, N. Rosen USA, 2016/ MIN.
Wskakujemy na pokład i zaczynamy zwariowany rejs do najwyższych skalnych ścian za kołem podbiegunowym. Płyniemy z ekipą topowych wspinaczy, równie utalentowanych, co zabawnych. Sean Villanueva, bracia Nico i Olivier Favresse oraz Ben Ditto poprowadzili śmiałe wspinaczkowe linie w wielu odległych górach świata, w dodatku tworząc muzykę na wysokości kilkuset metrów nad ziemią. Teraz – na pokładzie jachtu Dodo’s Delight, którym dowodzi 79-letni skipper Bob Shepton – ruszają na wielką wyprawę w kierunku potężnych ścian Grenlandii i Ziemi Baffina. Mimo wzburzonego morza, spadających kamieni i minusowych temperatur, ta rozśpiewana banda poszukiwaczy przygód zrobi nowe, trudne drogi, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 17.15
THE FOURTH PHASE/ Reż. Jon Klaczkiewicz/ 2016/ 90 MIN.
Nowy film Travisa Rice’a „The Fourth Phase” to pozycja obowiązkowa dla pasjonatów sportów zimowych, ale też widzów doceniających przygodę i piękno natury. Podobnie jak w swoim pierwszym filmie „The Art Of Flight” jeden z najlepszych freestyle’owych snowboardzistów świata zaprasza na niezwykłą wyprawę w zapierające dech górskie lokalizacje – m.in. na Alasce, w Alpach Japońskich i na rosyjskich wulkanach.
TERMIN SPOTKANIA: 19.10/ CZWARTEK/ godz. 20.30
—————————————————————————
2016
“A LINE ACROSS THE SKY”/USA, REŻ. P. MORTIMER I J. LOWELL, 2015, 41 MIN.
Uchodzący za niezdobyty, wymarzony przez wielu, próbowany przez garstkę, wielki trawers Fitz Roy’a, który rozciąga się na ponad 5 kilometrów i wymaga pokonania blisko 4 kilometrów w pionie po skale, śniegu i lodzie. Ta wielka graniówka stanowi również wyzwanie topograficzne i wymaga niekończących się zjazdów. W lutym 2014 roku swoich szans na trawersie spróbował dream team – Tommy Caldwell i Alex Honnold. Zespół dokonał, wykorzystując niezwykle rzadkie długie okno pogodowe, pierwszego przejścia w pięciodniowej wspinaczce.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 15.50
„CITADEL”/ W BRYTANIA, 2015, REŻ. A. LEE, 48 MIN.
Nazwany „Bogiem Gór” szczyt The Citadel wyrasta na 3000 metrów z dziewiczego zakątka Alaski, jakim są Neacola Mountains. Ze względu na słabe warunki pogodowe i odległe położenie, rejon ten jest w większości niezbadany. Matt Helliker i Jon Bracey są jednym ze znanych brytyjskich zespołów wspinaczkowych i mają na koncie wiele świetnych dróg w Wielkiej Brytanii, Alpach i górach wysokich. Tym razem chcą zrobić pierwsze przejście niezwykłej północno-zachodniej grani, o długości 1200 metrów. Twórca filmów górskich Alastair Lee przyłącza się do projektu z zamiarem sfilmowania trudnego alpejskiego wspinania w zupełnie nowy sposób. Dzięki technologii Cineflex i innowacyjnej wizji reżysera, efekt końcowy jest niewiarygodny – to nowy wymiar filmu górskiego, fantastyczne przeżycie wizualne. Również narracja jest mocną stroną filmu, opartą na bohaterach, którzy zmagają się z przeszkodami i trudnościami, nadziejami i rozczarowaniami. Okazuje się, że jak zawsze sukces jest strzępkiem wyrwanym ze szczęk porażki.
TERMIN: 22.10/SOBOTA/GODZ. 14.15
„DEEP LOVE”/ POLSKA, REŻ. J. P. MATUSZYNSKI, 84 MIN.
Pewny siebie pięćdziesięciolatek, Janusz, bardzo aktywny człowiek, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i coraz sprawniej funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest Asia. Staje się ona tłumaczem między nim a światem. Tym, co go nakręca i motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie – chciałby ponownie zanurkować, choć jest to poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Jego celem staje się wyprawa do pięknego, ale i niebezpiecznego Blue Hole, które jest wyzwaniem nawet dla sprawnego nurka. Lekarze nie wyrażają zgody na takie szaleństwo, wiedzą, że z tak dalekiej podróży, przy obecnym stanie zdrowia, Janusz może już nie wrócić. Asia każdego dnia toczy walkę z jego ograniczeniami, z oddaniem i cierpliwością pomaga mu na nowo odnaleźć się w świecie, ale też nie chce go stracić i łatwo godzić się na jego coraz to bardziej ryzykowne pragnienia. Z drugiej strony widzi, jak wielką siłę daje mu kontakt z wodą i pasja nurkowania, która mimo ciężkiej choroby nadal w nim żyje i co ważniejsze, przywraca go do życia. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 13.30
„DOWN TO NOTHING”/ USA, REŻ. R. OZTURK, 39 MIN.
Ekipa wspinaczy musi się zmierzyć z własnymi demonami podczas długiej wyprawy. Na północnych krańcach Myanmaru strzelają wysoko w niebo jedne z najbardziej niedostępnych i niebezpiecznych szczytów na Ziemi. Hkakabo Razi i jego sąsiad Gamlang Razi mają ponad 5800 m i rywalizują o tytuł najwyższego wierzchołka Azji Południowo-Wschodniej. Wyprawa pod patronatem North Face i National Geographic chce wspiąć się na oba szczyty i ustalić precyzyjnie ich wysokość. Produkcja CAMP4 COLLECTIVE, THE NORTH FACE i NATIONAL GEOGRAPHIC.
TERMIN: 21.10/piatek/godz. 20.30/Blok 2
“ECLIPSE”/ USA, REŻ. A. BONELLO, 32 MIN.
Od początku było wiadomo, że nie będzie łatwo. Chodziło o to, by pojechać na daleką Północ i sfotografować jedno z najrzadszych zjawisk na świecie – całkowite zaćmienie Słońca. Ekipa narciarzy i filmowców z Salomona podejmuje wyzwanie – zrealizować niezwykłą wizję fotografa Reubena Krabbe, który marzy o zrobieniu zdjęcia narciarza na tle zaćmienia Słońca.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 21.00
“HIGH AND MIGHTY”/ USA, REŻ. P. MORTIMER I J. LOWELL , 20 MIN.
Wspinanie na wysokie bouldery, z których upadek może oznaczać trwałe kalectwo, to zabawa dla twardzieli. Przy najwyższych stopniach trudności wspinaczkowych na high ball możemy spodziewać się wszystkiego od złamania kości, wstząsy mózgu po długie pobyty w szpitalu. Daniel Woods pokonuje własny lęk, by rozwiązać niezwykle wymagający problem bulderowy „The Process”. Ten dokument to również portret szalonych osobników, którzy odkrywają wysokie i nietknięte dotad miejsca dla wspinaczy.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 15.30
„KANCHENDZONGA”/POLSKA, REŻ. KRYSTYNA RACHWAŁ, 19 MIN.
Wiosna. Słońce. Himalaje i 8 586 m n.p.m. Kanczendzonga. Adam Bielecki, po roku przerwy od gór wysokich, zostaje zaproszony przez Denisa Urubkę na wiosenną wyprawę na ośmiotysięcznik. Film porusza temat pokory wobec natury, poskromienia własnego ego i pokazuje, że do odejścia od celu potrzeba tyle samo siły, co do jego realizacji.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 17.45
„ŁOWCY MIODU”/ POLSKA, 2016, REŻ. K. MATYSEK, 75 MIN.
Pierwszy polski pełnometrażowy, wysokobudżetowy film przyrodniczy, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Dokument Reżyser Krystian Matysek wraz z aktorką Magdaleną Popławską podążają poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą?
TERMIN: 22.10/sobota/godz. 13.00
„MÓJ CZAS”/ POLSKA, 2016, REŻ. JAN WIERZEJSKI, 52 MIN.
Bohaterką filmu jest Magda Łączak – wybitna biegaczka górska, zajmująca pierwsze miejsca w ultramaratonach górskich. Jej specjalnością jest 100 km. Kamera podąża za Magdą, śledząc jej zmagania, przygotowania i treningi. Uczestniczy w zawodach w Polsce, Hiszpanii i Francji. ,,Mój czas” to film zarówno o bieganiu, jak i o dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.
O reżyserze: Jan Wierzejski. Urodził się i wychował w Warszawie, tam też ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Reżyser i operator filmów dokumentalnych i teledysków. Jego specjalizacją jest kino górskie i praca w trudnych warunkach. Jest wpółtwórcą 5+Szkoły Górskiej w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, słynącej z Kursów Lawinowych. Mieszka i tworzy w Zakopanem.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 16.45
„NURKOWANIE W NIEZNANE”/ Finlandia, Norwegia, reż. Juan Reina, 82 min
Czy byłbyś w stanie poświęcić życie dla realizacji swojej pasji? Grupa zaprzyjaźnionych fińskich nurków postanowiła pobić rekord świata w najdłuższym nurkowaniu w jaskiniach. 6 lutego 2014 roku podczas nurkowania w jaskini Plura w Plurdalen w północnej Norwegii, 130 metrów pod wodą zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Dwaj nurkowie zginęli, trójce udało się cudownie uratować. I choć wypadek zdewastował ich psychikę, to nie zniechęcił ich do nurkowania. Gdy z powodu zbyt wysokiego zagrożenia i ryzyka oficjalna akcja ratunkowa została odwołana przez norweskie i brytyjskie władze, ocaleli nurkowie postanowili na własną rękę wydobyć z wody ciała kolegów i zabrać je w ostatnią podróż do domu. Musieli działać potajemnie, bo norweska policja zamknęła wejście do jaskini. Film jest nie tylko poruszającą i pełną napięcia opowieścią o nurkowaniu i zagrażającej życiu akcji, lecz również o bezwarunkowej głębokiej przyjaźni, która trwa pomimo utraty życia. Każdy z członków tego zespołu posiadał wieloletnie doświadczenie w eksplorowaniu niebezpiecznych jaskiń głębinowych, ale tym razem musiał zmierzyć się nie tylko z sobą samym, ale i z nieznanym. Aby przeżyć, nurkowie musieli bezwzględnie polegać na sobie. Wysiłek fizyczny, jakiego wymagała od nich misja okazał się niczym w porównaniu z psychologicznym ciężarem, jaki na nich ciążył. Zespół ratunkowy składał się z 25 osób: 14 Finów i 11 Norwegów, z których każdy miał do spełnienia konkretną rolę. Wśród Finów byli głównie ludzie, którzy dobrze znali ofiary wypadku. Aby uniknąć rozgłosu, który mógł im przeszkodzić w realizacji misji, podzielili się na grupy i przybyli do Norwegii w różnych odstępach czasu. Film portretuje ich akcję od początku do końca. Wykorzystuje archiwalny materiał, zarejestrowany w dniu wypadku (nakręcony przez reżysera z myślą o filmie, który miał dokumentować pobicie rekordu świata w nurkowaniu w jaskiniach głębinowych) oraz ujęcia z wielu kamer, umieszczonych nad i głęboko pod wodą. Dzięki temu film zachwyca pod względem wizualnym, oferując zapierające dech w piersiach obrazy norweskich krajobrazów i podwodnych skalistych jaskiń, zbudowanych z sieci wąskich przejść, w których temperatura wody nie przekracza 4 stopni Celsjusza. Oglądając te niezwykłe ujęcia nietrudno zrozumieć, dlaczego nurkowanie okazuje się dla wielu ludzi sensem życia.
TERMIN: 21.10/godz. 17.15/Blok 1
“SHOWDOWN AT HORSESHOE HELL”/ USA, REŻ. P. MORTIMER I J. LOWELL, 2015, 20 MIN.
24 godziny w Horseshoe Hell (24HHH) to najbardziej zwariowane wydarzenie we wspinaczkowym świecie. Czołowi wspinacze i amatorzy dają z siebie wszystko – orgia zakwaszonych mięśni i przelewającego się hektolitrami piwa trwa dzień i noc. Wśród tego szaleństwatrwa poważna rywalizacja Czy zespół Nicka Berry’egoi Masona Earle stawi czoła niepokonanemu Alexowi Honnoldowi?
TERMIN: 23.10/niedziela/godz.21.30
„SURI”/ SŁOWACJA, REŻ. P. BARABAS, 65 MIN.
Pełna przygód podróż wzdłuż nieznanej afrykańskiej rzeki prowadzi do plemienia Suri. W trakcie wyprawy poznajemy ludzi, którzy zdecydowali się walczyć o swoje tradycje i sposób życia. Film „Suri” to refleksja nad ich przyszłością, nad rosnącym kryzysem Kulturowym. Ten niezwykły dokument potwierdza bowiem tezę, że różnorodność kulturowa jest niezbędna do przetrwania naszej cywilizacji w zglobalizowanym świecie.
TERMIN: 23.10/niedziela/godz. 19.45
“UNREAL”/ USA, REAL. ANTHILL FILMS, 56 MIN.
– największe wydarzenie rowerowe roku
Połączenie ewolucji najlepszych zawodników na świecie i do tej pory nie stosowanych technik realizacji sprawia, że film „unReal” to widowisko które powinni zobaczyć nie tylko fani Downhillu i Freeride’u rowerowego, ale wszyscy pragnący poczuć jak przekracza się granice grawitacji i strachu. „unReal” to pierwszy w historii film rowerowy nakręcony w technologii 4K. To widowisko stworzone przez pasjonatów dla wszystkich idących pod prąd i szukających ucieczki od codzienności.
Występują: Brandon Semenuk, Brett Rheeder, Brook MacDonald, Cam McCaul, Finn Iles, Graham Agassiz, Ian Morrison, James Doerfling, Matty Miles, Stevie Smith, Thomas Vanderham, Tom van Steenbergen
TERMIN: 22.10/sobota/godz. 18.45
WHEN WE WERE KNIGHTS/ USA, REŻ. A. FOGEL, 11 MIN.
Jest to prawdziwa historia o uczuciu między dwójką przyjaciół, skoczków BASE, których łączy wspólna pasja, uczucie i wysokie ryzyko śmierci.
TERMIN: 21.10/piątek/godz. 21.15