W tym roku spora dawka muzycznej energii w namiocie festiwalowym, ale dźwięki rozlegną się też w kinie.
🎫 Automatyczne wejściówki dla posiadaczy karnetów.
ABORYGENI – rdzenni Australijczycy” – spektakl z muzyką na żywo CZERWIE & TOMALIK & DAMASIEWICZ.
Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. Oto mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności. Totemiczni Przodkowie nie stwarzali świata zaklęciami, ale poprzez swoje działania. Jednocześnie byli jego częścią. Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych – kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały.
www.australia-przygoda.com i www.wsednosprawy.pl
Opowieści zostaną zabarwione dźwiękami na żywo grupy CZERWIE, najlepszej formacji wykonującej muzykę na żywo do filmów niemych w kraju.
Zwiastun: https://youtu.be/9hXOKSdZfsQ
Kwartet CZERWIE – rodem z Beskidu Małego, ściślej okolic Andrychowa, to jeden z najlepszych polskich bandów grających muzykę do filmów niemych na żywo. Proponują alternatywne dźwięki z pogranicza jazzu, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Skomponowali muzykę i zagrali do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych, m.in. spektaklu „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny, Warszawa 2007), wielu filmów niemych i dokumentalnych. Był wśród nich film o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci „Nie wolno się brzydko bawić” (w reżyserii Urszuli Sochackiej ,TVN/PISF). Xawery Żuławski nakręcił o nich etiudę dla TVP Kultura.
http://czerwie.com.pl/
Jego płyty od kilku lat są w ścisłej czołówce wydawniczej w Polsce. Ma na swoim koncie 13 wydanych albumów, w tym 4 autorskie. Stale współpracuje z zagranicznymi grupami: portugalską Red Trio i holenderską Spinifex, ponadto z Maciejem Obarą, Maciejem Garbowskim i Dominikiem Wanią.

TERMIN SPEKTAKLU: Piątek, 21.10., godzina 21:00
BASS ASTRAL – JAKUB TRACZ, producent muzyki elektronicznej, artysta związany z Krakowem.
Muzyczną karierę rozpoczął w 2010 roku jako basista w rockowych zespołach Clock Machine i Cinemon, z którymi nagrał 5 płyt. W 2015 roku przyjął pseudonim Bass Astral i utworzył duet Bass Astral x Igo, dzięki któremu dał się poznać szerokiej publiczności oraz został doceniony w środowisku muzycznym. Zespół wydał 3 płyty, zagrał koncerty dla tysięcy fanów oraz na znaczących polskich festiwalach. Dwa pierwsze krążki zespołu „Discobolus” i „Orell” uzyskały status złotej płyty. W październiku 2021 duet oficjalnie zakończył działalność, a Bass Astral w pełni oddał się solowej twórczości. W kwietniu 2022 ukazał się jego debiutancki album „Techno do miłości” nakładem Mystic Production. Aktualnie pracuje nad kolejnym wydawnictwem ‘Muzyka Taneczna’ oraz pobiera nauki w nurcie klasycznej edukacji muzycznej. Wśród swoich ulubionych twórców wymienia takich artystów jak Nicolas Jaar, Avicii, Flume, Nils Frahm czy John Frusciante.
Bass Astral o ‘Techno do miłości’:
„Wsłuchaj się w zupełnie nowy rozdział muzycznych historii, które od blisko 7 lat opowiadam polskim słuchaczom. Kompozycje układane aby poruszać emocje, sprawiać radość i ożywiać wyobraźnię. Romantyczne i mocno basowe beaty łączę coraz częściej z brzmieniem klasycznego pianina.
Szukam muzyki przyjemnej dla zmysłów, a jednocześnie zaskakującej i nieprzewidywalnej. Tworzę piosenki do tańczenia, lubię melodie i refreny, które zapadają w pamięć. Przy pracy nad tym albumem zaprosiłem do współpracy bliskich mi muzyków, z różnych stron świata i gatunków, aby wydobyć te najlepsze. Gram nieprzerwanie od 14 roku życia i jest to z pewnością miłość.”
TERMIN KONCERTU: Sobota, 22.10., godzina 21:00
cegiełki, uprawniające do wejścia na koncert o 21:00, dostępne są w Kinie Janosik (Żywiec, ul. Sobieskiego 1), Żywieckiej Fundacji Rozwoju (Żywiec, ul. Dworcowa 2), Redakcji BB (Bielsko-Biała, ul. Krasińskiego 5a/18).
ARCHIWUM 2021
BAJZEL to człowiek orkiestra, One Man Band, artysta niemieszczący się w jakichkolwiek schematach czy gatunkach muzycznych. Autor tekstów, kompozytor i wykonawca swoich autorskich utworów. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Znany z charyzmatycznych i wysoce energetycznych koncertów, które przysporzyły mu sporo fanów w całej Polsce.
„Piotr „Bajzel” Piasecki jest naszą słowiańską emanacją barokowego smutku Nicka Cave’a, awangardowego i włóczęgowskiego Toma Waitsa, a także prowokatorstwa i żartu Franka Zappy. I owe wielkie odniesienia nie są na wyrost.” Szef Muzyczny Radio WNET Tomasz Wybranowski
KONCERTY/FESTIWALE
„ Widziałem go kiedyś na koncercie, podszedłem pod scenę, żeby zobaczyć ilu ich tam jest. Okazało się, że to jeden gość z efektami.” – Lech Janerka
Artysta zagrał już kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Występował na festiwalach takich jak Heineken Opener, Off-Festival (Babu Król), Męskie Granie, Jarocin Festiwal czy SXSW w Austin (USA).Towarzyszył na trasach m.in z Pogodno, Kasią Nosowską, Strachy Na Lachy, Lao Che, Baaba, Tymon&Transistors. Gitarzysta barytonowy w ostatniej odsłonie zespołu POGODNO. Po zawieszeniu działalności zespołu, w 2011 wraz z liderem Jackiem Budyniem Szymkiewiczem założył duet Babu Król, który tworzą do dziś. W 2018r. Artyści połączyli siły z poznańskim zespołem Smutne Piosenki tworząc nowy projekt pod nazwą Nowa Fala Polskiego Dansingu.
Bajzel również jako jeden z nielicznych polskich artystów został zaproszony do nowojorskiego studia MTV Iggy , gdzie zagrał koncert live na antenie muzycznej stacji telewizyjnej. Nie był to jedyny sukces artysty za Oceanem.
Klip do piosenki „Window” promujący pierwszy album „Bajzel” zrealizowany w San Francisco, otrzymał nagrodę na Yach Film Festiwal 2008 za najlepszą reżyserię. Piosenka „Window” znalazła się również na składance amerykańskiej edycji Woodstock Film Festival 2008 obok utworów Omara Rodrigueza-Lopeza (Mars Volta) i Johnn’ego Casha. .
Piosenki Bajzla można usłyszeć również na polskich składankach takich jak „Męskie Granie 2011” („Happy Love”) , „We Are From Poland Vol.2”, „AlternativePop Vol.1” czy „OffSesje 1” (nagranej w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej).
ARCHIWUM 2019
CENTRUM – post-punkowo, alternatywny, sześcioosobowy twór, na bazie surowej sekcji rytmicznej, skąpanej w kwaśnym chaosie elektroniki. Dekadenckie, nihilistyczne teksty i brudne gitary, potęgują ujście neurotycznych emocji. Całości dopełniają subtelne dźwięki trójkąta i podwórkowe krzyki.
ARCHIWUM 2019
ŻYWIOŁAK
Zespół Żywiołak powstawał od 2005 roku. Początkowo jako duet dwóch muzyków: lirnika Roberta Jaworskiego – grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: Ich troLe, czy Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Roberta Wasilewskiego współzałożyciela i gitarzysty zespołu Open Folk.
Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska i Izabela Byra oraz pasjonat etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki. W tym składzie zespół dokonuje rejestracji swej debiutanckiej EP`ki „Muzyka psychodelicznej świtezianki” oraz niedługo później longplaya „Nowa Ex – Tradycja”. Od lata 2008 dotychczasowego bębniarza w zespole zastępuje nowy (tym razem perkusista) Maciej Dymek. Od 2011 r. na potrzeby nowego koncept-albumu „Globalna Wiocha” w zespole pojawiają nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek. W tym składzie zespół występuje do lata 2013 r. Po tym czasie drogi dotychczasowych muzyków się rozchodzą. Robert Wasilewski – jeden z założycieli zespołu zakłada projekt Warszał . W 2014 r. twórca zespołu Robert Jaworski powołuje nowy skład nawiązujący stylistycznie do wczesnych dokonań zespołu. Od tej pory oprócz R.Jaworskiego tworzy go gitarzysta Kamil Strzyżewski, wokalistka Patrycja Zisch, wokalistka i skrzypaczka – Olga Rembowska oraz oraz perkusista Michał Stawarz. W tym składzie zespół wydaje EP`kę „Muzyka psychoaktywnego stolema”.
Mniej więcej od kolejnego longplay`a „Pieśni pół/nocy” pojawia się w zespole wokalistka Wiktoria Kwiatkowska oraz współpracująca z zespołem sesyjnie Emilia Zbierska. Od końca 2017 do zespołu dołącza wokalistka i skrzypaczka Zuza Ciszewska z którą zespół nagrywa dwa kolejne singile „Sol Invictus„ oraz niedługo potem „Marzanna„. Od lata 2018r.z zespołem współpracuje też perkusista Michał Lange z którym zespół nagrywa album „Wendzki sznyt” , a pod koniec tego roku dołącza do zespołu perkusistka Patrycja Wojkowska.
Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski – wokal, lira korbowa , fidel renesansowa, gęśla gdańska, flety.
Wiktoria Kwiatkowska – wokal , przeszkadzajki.
Kamil Strzyżewski – gitara basowa akustyczna , lutnia romantyczna, wokal.
Zuzanna Ciszewska – skrzypce pięciostrunne, skrzypce barytonowe, wokal, przeszkadzajki.
Patrycja Wojkowska – perkusja, perkusjonalia
Twórczość Żywiołaka to trudna do zaszufladkowania eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych wykonywana na takich instrumentach jak:
Lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia romantyczna, akustyczna gitara basowa, flety (klasyczny, quena modyfikowana, flet barytonowy), skrzypce pięciostrunne i barytonowe ,bębny i perkusjonalia.
Muzycy eksplorując tradycje ludowe posługują się nietypowymi i ludowymi technikami wokalnymi.
—————————————————————————————————————————-
ARCHIWUM:
2018
HAŃBA –zbuntowana orkiestra podwórkowa i folkcore – w taki sposób zespół Hańba definiuje gatunek muzyczny, który podaje ze sceny publiczności. „Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium(banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski”. Cieszymy się niezmiernie, że możemy zaprosić adrenaliniową publikę na żywe dźwięki w wykonaniu zespołu Hańba.
TERMIN KONCERTU: 20.10/ SOBOTA / godz. 21.30/ NAMIOT
9. października 2013 ukazał się drugi krążek zespołu, „Attenzione Bambino”. Płyta została wydana dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podczas wieloletniej działalności, zespół zagrał na najważniejszych polskich festiwalach, w tym na Heineken Opener Festival, OFF Festival, oraz KFFP w Opolu. Wokalistka Ania Brachaczek udziela się też w projekcie Panny Wyklęte i znana jest ze współpracy z Acid Drinkers, Muńkiem Staszczykiem, Zbigniewem Hołdysem i Markiem Jackowskim.
ARCHIWUM:
2017
DIKANDA to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody – w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy – „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.
TERMIN KONCERTU: 22.10/ NIEDZIELA/ godz. 20.00/ SALA KINOWA
Wstęp na imprezę – 20 PLN, z karnetami na cały festiwal – wstęp wolny
ANTIcuerpo – to bielski zespół założony w 2005 przez artystę malarza, dwóch rzeźbiarzy i jednego inżyniera. Muzyków brak. Wszyscy sukcesywnie pracują na miano najgłośniejszego składu z bielskiej Straconki. Grupa czerpie z bogatej tradycji gitarowego grania, przeszła długą muzyczną podróż od punkowo-metalowych początków, aż do brzmień eksperymentalnych, bliższych muzyce alternatywnej i noise. Członkowie zespołu dbają o twórczą niezależność i są szczerze oddani idei DIY. Przez kilkanaście lat swojego istnienia zespół wystąpił na wielu rodzimych (i nie tylko..) scenach, dzielił estradowe deski z artystami różnych muzycznych środowisk m.in. z AGRESSIVA 69, TOMASZEM BUDZYŃSKIM, BESIDES czy meksykańskim ROMPE CRANEOS. W 2017 decyzją Piotra Stelmacha kwartet został jednym z laureatów konkursu organizowanego przez TRÓJKĘ Polskiego Radia i zagrał na trasie ORLEN Warsaw Marathon. ANTIcuerpo ma na swoim koncie kilka nagrań demo ale dopiero w listopadzie 2016 ukazała się pierwsza długogrająca płyta zatytułowana po prostu „ANTIcuerpo”. Materiał w całości można odsłuchać na zespołowym profilu internetowym ( https://anticuerpo.bandcamp.com/ ). Stabilny skład grupy stanowią Maciej „Żuku” Żukowski (gitary), Paweł „Mały” Małagowski (perkusja), Karol Wiącek (krzyk) i Jacek „Placek” Mrozowski (bas). Więcej informacji o zespole: www.facebook.com/anticuerpo.band
Wstęp na imprezę – 10 PLN, z karnetami na cały festiwal i sobotę – wstęp wolny.
TERMIN KONCERTU: 21.10/ SOBOTA/ godz. 21.15/ NAMIOT
Nasz zespół tworzą ludzie z pasją, przywiązani do swojego regionu i ceniący jego kulturę. Osoby zaangażowane w pracę i rozwój fundacji to aktywni muzycy i praktycy z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Wielu z nich reprezentuje młode pokolenie wykształconych muzyków.
Swój indywidualny rozwój łączą z pracą pedagogiczną w ogniskach muzycznych, gdzie mogą dzielić się wiedzą i przekazywać umiejętności młodszym. Jednocześnie z zaangażowaniem popularyzują w różnych środowiskach kulturę ludową regionu, dostrzegają bowiem, że kultura regionalna jest elementem integrującym i wzmacniającym lokalne społeczności.
TERMIN KONCERTU: 21.10/ SOBOTA/ godz. 18.00/ NAMIOT
2016
BESQUIDIANS– …”Nasze korzenie, miejsca w których wyrastaliśmy, a przede wszystkim miłość do tradycji, nauczyły nas świadomie czerpać z muzyki naszych dziadków i pradziadków, aby umiejscowić ją tu i teraz i opowiedzieć na nowo językiem muzyki naszych czasów. Swoboda i spontaniczność, od zawsze obecne w beskidzkim muzykowaniu, dają nam radość budowania nieograniczonych ramami formy improwizacji, zabawy dźwiękiem, łączenia stylów, brzmień i barw. Kapela dudziarska spotyka kwartet jazzowy. Fujarka zrobiona z kawałka dzikiego bzu spotyka elektroniczny klarnet. Muzykanci spotykają muzyków”… Skład: Wojtek Golec- akordeon, Marta Matuszna-Wejchenig- skrzypce, śpiew, Marcin Żupański- klarnety, saksofony, Rafał Bałaś- kontrabas, piszczałki, Przemek Ficek- dudy, ptaki i fujary.
TERMIN KONCERTU:22.10/sobota/godz. 21.30
Wstęp na imprezę- 5 zł. Dla właścicieli karnetów i zaproszeń wjazd gratis.
DJEMBE POLNY RYTM jest swoistą kontynuacją tego co grywaliśmy podczas zlotu bębna -pierwszy 1999 lub 2000rok i wielki szacun dla tych którzy go stworzyli. Zlot zapoczątkował coroczne spotkania przy ognisku najczęściej i najchętniej w górach. Dla nas i dla ludzi, którzy go przez te lata tworzyli, bębny i inne instrumenty stanowią ważną część życia. Przez kilkanaście lat spotykaliśmy się w najróżniejszych konfiguracjach. Stworzyliśmy wspólnie puls, który niezależnie od tego, ilu nas jest, tętni i wciąga do zabawy rytmem. Zapraszamy do wspólnego bębnienia wszystkich, którzy chcą poczuć wspólnie z nami energię płynącą ze wspólnego muzykowania.
Można zatem przybyć z własnym bębnem, didjerido, przeszkadzajką i wzmocnić skład.
Nasz skład wyjściowy na czas Adrenalinium to: Pałka, Jerzyk, Ponti i chętni WY. Do zobaczenia!
TERMIN KONCERTU:22.10/ sobota/ godz. 17.15
Wstęp na imprezę- gratis.